Erkek Kısırlığına Kesin Çözüm Olanlar

Erkek Kısırlığına

Henüz yeni olarak uygulanmasına rağmen ileri derecede başarılı olan mikroskop eşliğinde testisten sperm bulma operasyonu erkek kısırlığına kesin çözümlergetiriyor. Yöntem ülkemizde iki aydır uygulanmaktadır ama başarıları ile ön plana çıkmıştır.

Erkekte menide hiç spermin olmayışından kaynaklanır. Önce test yapılarak nedeni bulunmalıdır. Eğer testis sperm üretiyor ama dışarıya çıkmasında problem varsa iğne ile testise girilip sperm alınabiliyor.

Bu spermler kadın yumurtasına enjekte ediliyor ve döllenme sağlanmış oluyor. Yeni uygulanmaya başlayan yönteminde ise genel anestezi ile 2 ile 3 saat arasında sürüyor. Hacmi büyük olan testis enine kesi ile açılıyor.

erkek-kisirligina-kesin-cozum-1

Mikroskop ile büyütülerek sperm üretimi olan bölge belirlenip içindeki spermler cımbıza benzer bir tür cihaz ile alınıyor. Sperm alınan kanallar hemen parçalanıp sıvı dışarı akıtılıyor. Sıvıda sperm araması yapılıyor. Eğer olumlu sonuçlanmazsa ikinci bir sperm üretim kanalı bulunup aynı işlem tekrarlanıyor.

Bu yöntem erkek kısırlığına kesin çözümler getiriyor. Kanallardan mümkün olduğunca fazla sperm alınıyor, alınan spermler dondurularak saklanıyor.

Bir önceki yazımız olan Erkek Kısırlığı İçin Bitkisel Kür Çeşitleri başlıklı makalemizde bitkisel kürler, kısırlık tedavisi ve kısırlık tedavisi için kürler hakkında bilgiler verilmektedir.

pinit_fg_en_rect_red_28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir