C125AEEC6018B4A0EF9BF40E6615DD17 Kısırlık Tedavisi https://www.kisirliktedavisi.net Kadında ve Erkekte Kısırlık Tedavisi, Belirtileri, Hastalıkları ve Kısırlık Nedenleri ru RSS for Yandex Turbo v1.27 (https://wordpress.org/plugins/rss-for-yandex-turbo/) Genital Bölge Temizliği Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/genital-bolge-temizligi-kisirlik-yapar-mi/ Genital Bölge Temizliği Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/genital-bolge-temizligi-kisirlik-yapar-mi/

Genital Bölge Temizliği Kısırlık Yapar mı?

Her kadın anne olmak ister ama kimi zaman farklı nedenlerden ötürü anne olmak zorlaşabilir. Lakin bu noktada şunu da unutmamak gerekir ki kişi her ne kadar kendisini kısırlık hastası olarak görse de, teknolojik açıdan bugün öylesine bir noktaya gelindi ki en imkansız durumlarda bile kişiler nedeni ne olursa olsun, kadından ya da erkekten kaynaklansın anne baba olabiliyor.

Cinsel Bölge Temizliği

Elbette yazının başlığından da anlaşılacağı üzere kısırlık durumuna yol açan çok farklı sebepler var. Belli bir yaşa gelip, ilk defa anne olacak kadınlar için belli başlı bazı konularda ciddi endişeler duyuyor ve kafalarında soru işareti oluyor. Örneğin; genital bölge temizliği ya da daha bilinen bir ifade ediş tarzı ile cinsel bölge temizliği kısırlığa yol açabilir mi diye bir endişe duyuyorlar.

Bu sorunun yanıtı ise son derece net. Doğru ve düzgün bir biçimde genital bölge temizliği yapıldığı zaman hiçbir şekilde kısırlık durumuna yol açması mümkün değil. Çünkü zaten özellikle hamileliğe hazırlanılan dönemde kadınların temizliğine son derece özen göstermesi gerekiyor. Tam aksine doğru ve düzgün bir temizlik yapılmaz ise sorunlar oluşabilir. Peki Genital Bölge Temizliği Kısırlık Yapar mı?

Yine de bu noktada şu hususu da atlamamak gerekiyor. Genital bölge son derece hassas olduğu için özenle ve hijyen kurallarına uygun bir biçimde yapılmalı. Kullanılan temizlik malzemeleri de özenle seçilmeli. Paraben, parfüm ve alkol içermemeli.

Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı?

Genital bölge temizliği noktasında o bölgede bulunan tüylerden kurtulma noktasında uygulanan yöntemlerden bir tanesi de lazer epilasyondur.

Bu yöntem de normal şartlar altında kısırlık yapmaz ve bu işlem sırasında da son derece özenli, dikkatli çalışılmalı ve doğru bir biçimde uygulamanın yapılması gerekir. Sonuçta her ikisi de kısırlık yapacak olgular değildir.

]]>
Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı? Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ? Sigara Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı?
Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisi-icin-hangi-doktora-gidilir/

Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kısırlık, genel ifadesi ile, erkek veya kadın üreme sisteminin çocuk olmasını önleyen bir durumudur. Yapılan bir araştırmaya göre bu sağlık problemi, ABD’deki çiftlerin yaklaşık yüzde 10-15’ini etkilemektedir. Bir kişiye kısırlık tedavisi uygulanabilmesi için en az bir yol boyunca çiftlerin gebe kalmaya çalışması ancak gebelik durumunun gerçekleşmemesi gerekmektedir.

Kısırlıkta Gebelik Durumu

Gebelik durumu, birçok faktöre bağlı karmaşık bir süreçtir. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir: erkeğin sağlıklı sperm üretmesi, kadının sağlıklı yumurtalar üretmesi, spermin yumurtaya ulaşmasını sağlayan açık fallop tüpleri, spermin yumurtayı dölleme yeteneği, döllenmiş yumurtanın, yani embriyonun, kadının rahmine yerleşmesi ve yeterli embriyo kalitesi.

Bu faktörlerden sadece biri bozulursa, sonuç kısırlık olmaktadır.
Toplumdaki genel algı, kısırlık probleminin öncelikle kadın ile ilişkili olduğu yönündedir. Oysa kısırlık vakalarının sadece üçte biri kadın ile ilişkilidir. Üçte biri de erkekler ile ilgilidir. Kalan üçte bir kısırlık vakaları ise, eşleri ve bilinmeyen nedenleri içeren doğurganlık faktörlerinin bir kombinasyonudur.

İstatistiklere bakılırsa bilinmeyen nedenler, kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde yirmisini teşkil etmektedir. Gelelim kısırlık tedavisi için hangi doktora gidilir ? konusuna.

Erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa neden olan nedenleri bilmenin en doğru yolu, bir doktora gitmek ve gerekli test ve muayeneleri yaptırmaktır.

Kısırlık Tedavisinde Hangi Bölümlere Gidilir ?

Erkeklerin kısırlık tedavisi için konusunda uzman bir ürologa gitmesi, kadınların ise kadın hastalıkları ve kadın doğum bölümlerine gitmesi gerekmektedir. Peki bu süreçte Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Erkeklerde başlıca kısırlık nedenleri, sperm hücresinin hiç üretilmemesi (azospermi) ya da az sayıda sperm hücresi üretilmesidir (oligospermi).

Bazen de güçlü olmayan sperm hücreleri, yumurtaya ulaşmadan ölmektedir. Nadir durumlarda ise kısırlık genetik bir rahatsızlığa bağlıdır.

Kadınlarda Kısırlık

Kadınlarda başlıca kısırlık nedeni ise yumurtlama bozukluklarıdır. Kısırlık vakalarının yüzde 25’i, yumurtlama ile ilgili problemler yüzündendir. Ayrıca kapalı fallop tüpleri, rahimdeki konjenital anomaliler (doğum kusurları) ve yaşlanmaya bağlı yumurta üretme kabiliyeti, diğer kısırlık nedenleridir.

Kısırlık Tedavisi

Kısaca bir ürolog veya jinekolog, kısırlık nedenlerini araştırmak ve klinik tedavi gerektiren bir sorun olup olmadığını belirlemek bakımından uzman kişilerdir. Her durumda kısırlık tedavisi için eşlerin birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

Erkek doğurganlığı testleri şunları içermektedir: semen analizi, hormon testi, genetik test, testis biyopsisi, görüntüleme ve diğer uzmanlık testleri.

Kadın doğurganlığı testleri ise şunları içermektedir: yumurtlama testi, rahim ve fallop tüplerinin durumu, yumurtalık rezerv testi, diğer hormon testleri ve görüntüleme testleri.

Sonuçta bu test sonuçlarını değerlendirecek ve bir tedavi yöntemi geliştirecek olan uzman bir ürolog veya jinekologdur.

]]>
Kısırlık (İnfertilite) Sonrası Gebelik ve Düşük Etkisi Yapılması Planlanan Kısırlık Etkinlikleri 2020 Kadınların Kısır Olduğu Nasıl Anlaşılır? Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Evde Sperm Testi
Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/genital-sigil-kisirlik-yapar-mi/ Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/genital-sigil-kisirlik-yapar-mi/

Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ?

Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ?

Uzun yıllardır dünya genelinde yaygın bir hastalık olarak görülen genital bölge siğilleri, son zamanlarda ülkemizde de fazlaca görülmektedir. Genital siğil, kadın ve erkeklerde görülebilmekle birlikte, genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak bilinmektedir.

Hastalığın, bazı tehlikeli hastalıklara sebep olabildiği de, yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bulaşıcı özellikteki siğiller, herhangi bir belirti vermeden insan vücuduna yerleşip, yıllar sonra aniden ortaya çıkma özelliğine de sahiptir.

Vajinal bazı hastalıkların üreme organları üzerindeki olumsuz etkileri bilindiğinden, genital siğil kısırlık yapar mı? sorusunun meraklısı çoktur.

Siğillerin Spermlere Etkisi Nedir ?

Tüm genital bölge enfeksiyonları gibi siğiller de, spermlerin canlı kalma süresini kısalttığından kısırlık problemi yaratabilmektedir.

Genital Siğil Tanısı Nasıl Konur ?

İlk başta, çok küçük noktacıklar şeklinde ortaya çıkan genital siğillere ilk başta kesin bir tanı konulmaz, hastalık ilerledikçe bölgedeki kabarcıklar çoğalır ve kaşıntılı ağrılı olabilir. Peki bu genital siğil kısırlık yapar mı? sorusu akıllardayken tanısı nasıl konur ?

Çoğu zaman, tıbbi bir tedavi gerektirmese de siğiller, zamanla farklı hastalıklara davetiye çıkarabilecek virüs kaynaklarıdır. Genital siğil, kadınlarda yumurtalıkların tıkanmasına veya yapışmalara sebep olacağından, üremeyi engelleyici rol de oynayabiliyor. Ayrıca, genital siğillerde üreme organlarında kalıcı bazı hasarlara yol açabilmektedir.

Genital Siğilleri Tedavisi Nasıldır ?

Genital siğile yol açan HPV virüs çeşidinin çok olması, hastalığın basit diye algılanmasını önleyecek bir sebeptir. Genital siğillerin tedavisi için genelde antibiyotik tedavisi uygulanır. Kadınlar da ve erkekler de farketmeden virüs taşıyıcısı olabilir. İlk başta basit bir hastalık olarak görünse de, tedavi edilmediği sürece kısırlık için temel sebeplerinden birisi olabilir. 

Genital Siğil Kadın Hastalığı mıdır ?

Genital siğil genelde bir kadın hastalığı olarak algılanmaktadır ancak hem kadınlarda hem de erkeklerde sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir.

Sebep olduğu diğer hastalıklar arasında kısırlık da bulunmaktadır. Yani, genital siğil kısırlık yapar mı? sorusuna, yapılan tıbbi araştırma ve uzman açıklamalarına dayanarak evet yapar diyebiliriz.

Diğer enfeksiyonlarla aynı oranda genital siğiller de, tedavi edilmediği takdirde kadınların yumurtalıklarının tıkanması ve yapışmasına sebep olmasının yanında, erkeklerin sperm sayısında azalma ya da sperm öldürücü etkilere sahiptir. 

]]>
D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? Corona Virüsü Kısırlık Sebebi Midir? Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ?
Kısır Kadın Adet Olur mu ? https://www.kisirliktedavisi.net/kisir-kadin-adet-olur-mu/ Kısır Kadın Adet Olur mu ? https://www.kisirliktedavisi.net/kisir-kadin-adet-olur-mu/

Kısır Kadın Adet Olur mu ?

Kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyen her birey için korkutucu bir durumdur. Özellikle kadınlarda ortaya çıkan bu sağlık sorunu olan kısırlık dünya kadın nüfusunun %25′ inde görüldüğü belirlenmiştir. Peki, kısırlık nedir, ne gibi sağlık sorunlarına yol açar ve çözümleri nelerdir?

Kısırlık Nedir?

Tıptaki adı ile infertilite yani kısırlık, çiftlerin doğal yollar ile çocuk sahibi olamama durumudur. Doğum kontrolsüz bir şekilde, 9-12 ay arası düzenli cinsel ilişkiler sonrası hamile kalınamıyor ise bu duruma kısırlık denilebilir. Tıbbi açıdan bu teşhisin kesin olarak koyulması için 35 yaş ve altındaki çiftlerin 1 yıl, 35 yaş ve üzeri çiftlerin ise en az 6 ay koruma olmadan düzenli cinsel ilişkiye girmeleri gereklidir.

Kısırlığa Yol Açan Etkenler

Kadın bireyin, sağlıklı olarak hamile kalabilmesi için yumurtlama ve döllenme döneminde bütün adımların doğru ve düzenli bir biçimde ilerlemesi gerekmektedir.

Kısırlık, bazı bireylerde doğuştan var olabilir veya hayatınızın ilerleyen dönemlerinde herhangi bir zaman da gelişebilir. Kısır çiftlerde, vakaların üçte birinde erkekten, üçte birlik kısmında kadından, diğer ihtimalde de hem erkek hem de kadından kaynaklı olabilir. Bu durumların dışında gerçekleşen kısırlıkta ise bir tanı koyulamamaktadır.

Erkeklerde Kısır Olma Nedenleri

Çiftlerde, çocuk sahibi olamama durumu genelde kadın bireylerin kısır olmasından kaynaklı gibi görünse de, bu durum hemen hemen erkeklerde de aynı orantıda karşılaşılabilen bir durumdur.

Doğuştan genetik bozukluklar, testislerden kaynaklı anormal sperm üretimi ve erken boşalma, bir çeşit cinsel enfeksiyon olan klamidya, kabakulak, HIV, AIDS gibi problemler ve hastalıklar, erkeklerde kısır olmaya sebep olan en ciddi etkenlerdir.

Bunların yanı sıra, sigara içmek, alkol tüketmek, çeşitli antibiyotikler vb. hem erkeklerde hem de kadınlarda kısır olma olasılığını arttırmaktadır.

Kadınlarda Kısır Olma Nedenleri

Kadın infertilite nedenleri, aşırı tiroid hormonu salgılanması sonucu adet düzensizliği, yeme bozuklukları, dengesiz beslenme, kanser hastalıklardan kaynaklanan tümörler, rahim boyutunun genişlemesi, uterus ve poliplerde servikal anormallikler uterusun dışında büyüyen endometriyum kaynaklı endometriyozis, apandist veya abdominal cerrahi sonrası organları bağlı tutan doku bantlarının zedelenmesi şeklinde sıralanabilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde, kadınlara göre kısır olma ihtimali çok daha düşüktür. Bu sebeple erkek bireyin kısırlık belirtilerini anlaması çok zordur. Erkeklerde kısırlık belirtileri, cinsel ilişki isteğinde azalma veya artma, boşalmada güçlük, normalden daha küçük veya büyük testisler, bunun beraberinde testislerde şiddetli ağrı ve olağandışı şekiller görülürse direk doktora başvurulmalıdır.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlık, kadınlarda erkeklere göre kat kat daha fazla belirti göstermektedir. Bunların başında akıllara ilk gelen soru ise; kısır kadın adet olur mu ? Kasıklarda ağrı, adet dönemleri arasında 21 günden az veya 35 günden fazla zaman geçmesi, anormal derecede uzun süreli ve tekrarlayan kanamalar, ciltteki dokusal ve yapısal değişimler, aşırı kıllanma, sık sık saç dökülmeleri ve cinsel ilişki esnasında şiddetli ağrılar hissetme kadınlarda en çok görülen kısırlık belirtileridir. Bu belirtileri bir kez bile yaşamış olan kadın bireyler, en yakın doktora veya aile hekiminde başvurmalıdır. Peki kısır kadın adet olur mu ?

Kısırlığa Sebep Olan Temel Etkenler

 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
 • Radyasyon gibi kimyasal faktörlere maruz kalma
 • Anabolik steroidler
 • Kemoterapi vb. kanser tedavileri 
 • Yumurtalıkların çalışmayı durdurması
 • Sık sık tekrarlanan mastürbasyon
 • Çölyak hastalığı
 • Frajil x Sendromu
]]>
Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı? Kan Değeri Düşüklüğü Hamile Kalmayı Engeller Mi? Kadınlarda ki Kısırlığın Artış Nedenleri ? Miyomlar Kısırlık Yapar mı? Sigara Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı?
Kısırlık Tedavisi Fiyatları https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisi-fiyatlari/ Kısırlık Tedavisi Fiyatları https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisi-fiyatlari/

Kısırlık Tedavisi Fiyatları

Kısırlık Tedavisi

Hayallerinizdeki aileye sahip olmak ve bunu başarabilmek çok stresli bir deneyim olmamalı, daha ziyade yeni bir hayatın başlangıcını planlamak ve tadını çıkarmak için bir fırsat olmalıdır. Bu bağlamda kısırlık tedavisi fiyatları aklımıza gelmektedir.

Kişisel bilgileriniz de gerekli tedavi türlerini belirlemede büyük rol oynayacaktır. Yaş, fiziksel durum ve doğurganlık sonuçları ile ilgili hususlar analiz edilmeli buna göre ilaçlar veya prosedürler uygulanmalıdır. Bir uzman incelediğinde, bir doğurganlık planı uygulamaya konulabilir. Akılda tutulması gereken başka bir şey, bireysel tedaviler için tüm fiyatların her yerde değişiklik göstermesidir.

Kısırlık tedavisi fiyatları her yerde değişkenlik gösterdiği gibi bildiğiniz inandığınız ve tedavisini doğru yapan merkezlere gitmeniz de fayda olacaktır.

Yumurtlama İlaçları

Oral ilaçlar ve yumurtlama ilaç fiyatları, kadınlarda yumurtlama sürecini arttırmak için kullanılabilir, böylece döngüleri doğru bir şekilde izleyebilir ve doğurganlık olasılığını artırabilir.

Hormon Tedavi Fiyatları

Doğurganlık oranlarınızı artırmak için yumurta büyümesini teşvik etmek ve fallop tüplerine salmak için vücuda hormonlar enjekte edilebilir.

Böylece ilişki yolu ile gebe kalma şansı elde etmek için 36 saat içinde gerçekleşmelidir. Tipik olarak, bu hormon tedavi fiyatları bir maliyete sahiptir.

İn Vitro Gübreleme (IVF)

Tüp bebekler doğurganlıkla mücadele edenler için yüksek bir başarı oranına sahip olma eğilimindedir, ancak aynı zamanda oldukça pahalı olabilir.

Esasen, tedavi seçeneği, düzgün bir şekilde yürütülmesi için birkaç başka prosedür ultrasonlar, kan çalışması, ilaçlar gerektirir . Bunu göz önünde bulundurarak, toplam maliyetler bu döngü için fiyat değişebilir. Birden fazla döngü (gerekirse) bu toplam maliyeti önemli ölçüde artıracaktır.

Yumurta Dondurma

Bazı kadınlar yumurtalarını daha sonraki bir noktaya kadar dondurmayı tercih ederler ve bu süreç donmuş embriyonun sağlığını ve bütünlüğünü korumak için çeşitli prosedürler gerektirir.

Dondurulmuş yumurtayı gebe kalma umuduyla implante etmeye karar verirseniz, benzer prosedürlere ihtiyacınız olabilir, bu deneme başına belli bir fiyat aralığına neden olabilir.

Donör Yumurta ve Sperm

Suni tohumlama kullanmaya karar veren çiftler için, prosedürün kendisi için maliyetler oluşmaktadır. Sperm flakonunun eklenmesi ve donör yumurta için maliyetler artar.

]]>
Kısırlıkta Yapılması Gereken Tetkikler Neler ? Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır? İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir?
Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-evlenmeden-anlasilir-mi/ Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-evlenmeden-anlasilir-mi/

Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı?

Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı ?

 

Hayatın en genç dönemlerini en sağlıklı olduğumuz dönemler olarak görürüz. Oysa bazı hastalıklar bu yaşlarda ortaya çıkar ve habersiz sinsice ilerler. Bu konuda ebeveynlere çok büyük görevler düşüyor, özellikle üreme organları ile ilgili çocuk ya da genç bir sıkıntı yaşadığında yargılanmayacağını bilerek utanmadan anne ve babaya gelebilmelidir.

Örneğin çocuğun testislerinde varis olabilir ve utanarak bunu paylaşmadığında ilerde kısırlık sorunu ile karşı karşıya kalabilir.Aklımıza gelen ilk soru da Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı ?

Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı

Doktorlar çocuğun ya da gencin gizlilik haklarına saygı duymalı muayene sonrası bilgilendirmeyi kişinin isteğine göre istediği ölçüde anne-baba ile paylaşmalıdır. En başında kişinin tercihlerine saygı duyulmalı ve durumu sindirmesi için zaman tanınmalıdır. Aksi takdirde ilerleyen dönemlerde psikolojik sorunlar baş gösterebilir.

Özellikle ergenlik itibarı ile doktor kontrolü yapılması önemlidir.

Evlenmeden kısırlık testleri yapılmalı mı?

Kısırlık evlenmeden yüzde yüz anlaşılabilir mi? Hayır, çeşitli tıbbi tetkikler ile yüksek oranda tespit edilebilir ancak %100 demek için kişisel verilere bakmak gerekir. Genelleme yapılması mümkün değildir. Çünkü 30 yaşında bir kişi ile yeni ergen bir çocuğun hormon değerleri vb. farklıdır. 

Ergen kişinin hormonları yetişkin bir insandan daha farklı işler.  Ve bu yapılacak bilimsel testler ile bile yüzde yüz genelleme yapılabilecek sayıyı veremez.

Evlilik sizin için çocuk sahibi olmak ile doğru orantılı ise; evlenmeden doğum uzmanına gitmeniz yararlı olacaktır. Kadınlar ve erkekler için kısırlık tanısı konusunda uygulanan farklı testler mevcuttur.

Ancak testler konusunda özellikle ergen kişiler için; öncelikle belli başlı işaretlere bakmak ve gereksiz müdahaleleri önlemek kişi için psikolojik açıdan daha iyi bir yol olabilir.

Erkekler için kısırlık testleri nelerdir?

Sperm testi ile spermlerin hareketliliği, sayısı ve morfolojik özellikleri tespit edilebilmektedir.  Şekil bozukluğu olan ya da sperm hareketliliğinde sorun yaşayan birinin yumurtayı dölleme oranı düşük olacaktır. Bu tespit edildiğinde dengeli beslenme, alkol ve sigara tüketiminin sonlandırılması gibi düzenlemeler ile bile sperm kalitesi artırılabilir.

HIV, Hbs Ag, Anti-HCV,Kan grubu,FSH, LH, T-Testosteron, PRL testleri yapılabilir. Ürolojik muayene ile varsa varisler erkenden tespit edilerek her altı ayda bir yapılacak kontroller ile takip edilebilir.  Ek olarak genetik inceleme, Kromozom analizi de yapılabilir.

Kadınlar için kısırlık testleri nelerdir ?
Kadınlar için kısırlık testleri nelerdir ?

Kadınların regl dönemlerinde vücut ısıları artar ve kadın uyandığında hassas bazal termometre ile vücut ısısını ölçebilir.  Kişi yumurtlama döneminde ise vücut ısısının yükseldiğini görecektir. Eğer yükselmiyorsa yumurtalar ile ilgili bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Kan testleri ve ultrason alınan diğer veriler ile birlikte kısırlık ile ilgili bir tanıya olanak sağlayacaktır.  FSH, LH, E2 (âdetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL gibi hormon testleri çok yol göstericidir. Örneğin FSH değerlerinin yüksek olması yumurtalık rezervlerinin yeterli olmadığının kanıtıdır.

Tam kan sayımı – Hemogram; Şayet anne adayında kansızlık ya da kanda trombositlerle ilgili bir sorun var ise, bu test ile tespit edilebilir.

Erken teşhisin önemi nedir?

Örneğin kız çocuklarında adet kanamaları ekstrem durumlar hariç 9-12 yaş aralığında başlıyor. Ve ilk dönem itibarı ile adet günlerini takip etmek önemli! Akıllı telefonlara indirilecek takvimler günümüzde takibi oldukça kolaylaştırıyor.   

Regl kadınlarda 21 günden daha kısa olan ya da 35 günden daha uzun süren döngüler ile değerlendirilir. Adet kanamasının fazla olması uzun sürmesi ya da 2 adet kanaması arasında lekelenme gibi kanama olması halinde doktora başvurulması gerekir.

Çünkü kist veya miyom buna yol açıyor olabilir, buda ilerde gebe kalmayı zorlaştıracak bir faktöre yol açabilir.

Kadın ve erkek konu hakkında mutlaka küçük yaşlar itibarı ile bilgilendirilmelidir. Özellikle son dönemlerde okul kitaplarında konu ile ilgili eskiye nazaran daha fazla bilgiye yer verilmektedir.

Bu durum gelecek nesillerin sağlıklı ve bilinçli yetişmesi açısından umut vericidir. Ve geleceğe yatırım yapmak istiyorsanız çocukları ve gençleri bilgilendirin.

Kadınlarda kısırlık neden olur başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz

]]>
Kısırlığı Doktora Gitmeden Bilmek Mümkün Müdür ? Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? Protein Tozu Kısırlık Yapar mı? Korona virüs kısırlık yapar mı ? Kısırlıkta Yeni Umut ! Peki Yöntemler Neler ?
Kadınlarda kısırlık neden olur ? https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-neden-olur/ Kadınlarda kısırlık neden olur ? https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-neden-olur/

Kadınlarda kısırlık neden olur ?

Kadınlarda kısırlık neden olur

Kadınlarda kısırlık şüphesi korunmasız düzenli ilişkiye rağmen  bir yılın sonunda gebelik söz konusu olmadığında başlıyor. İlerleyen yaş gebelik kapasitesinin günbegün azalmasına yol açıyor.

Kadın kısırlığının birçok nedeni vardır. Üreme sistemi değişikliği veya bozukluğu, genetik yatkınlık (konjenital malformasyon), enfeksiyonlar, hormonal işlev bozuklukları vs.  Bununla birlikte,teşhis koyulamayan kısırlık vakaları da söz konusudur.

Özetle, kadın infertilitesinin nedenleri şunlardır;

 • Yumurtalık (Ovulasyon ) ile ilgili faktörler,
 • Tubal ve Peritoneal (Tüp Tıkanıklığı) faktörleri,
 • Serviks yani rahim ağzı ile ilgili faktörler,

İnfertilite şüphesi ile doktora başvuran çiftlerde gözlemlenen sebeplerin %50’si kadınlar üzerinde tespit edilmiştir.

Yumurtlama sorunu vakalarının % 45’inde endokrin sistemin düzenlenmesinde önemli rol oynayan hipotalamik-hipofiz bozuklukları görülmüştür.

Vakaların %45’ini Tubal ve Peritoneal (Tüp Tıkanıklığı) faktörleri ve % 20’sini ise Rahim Ağzı (Serviks) ile ilgili faktörler oluşturmaktadır. Cinsel işlev bozukluğu kadın ve erkek infertilitesinin olası nedenlerinden biridir.

İnfertiliteye yol açan ancak açıklanamayan sebeplerin yüzdesi ise %10-15’tir. Bazı vakalarda luteal fazın da kısırlığa neden olabileceği gözlemlenmiştir.

Kadınlarda kısırlık teşhisi için kullanılan yöntemler

Aşağıda çiftlerin kısırlık tanı ve teşhisinde kadın partner üzerinde yapılabilecek testlerin birkaçını listeliyoruz;

Hormonal testlerin amacı yumurtalık rezervini değerlendirmektir. FSH, LH, östradiol (hormon), siklusun  ilk yarısı (adetin 2. yada 3. Günü ); siklusun ikinci yarısında progesteron ve Prolaktin; Antimuller hormon (AMH); TSH değerleri ölçümlenir.

Vajinal svap, üreme sisteminin (vajina ve serviks) distal bir organın merkezden uzakta kalan kısımı) yolunun enfeksiyonlarını değerlendiren testtir.

Pelvik transvajinal ultrason, dişinin üreme kanalının anotomisi, tümör vb. durumların değerlendirmesine olanak tanır. Transvajinal ultrason ile hem yumurtalık folliküllerinin sayısını ve büyümesini hem bazal hem de uyaran koşulları değerlendirmek mümkündür.

Rahim Değerlendirmesi

Sonohisterografi (SHG), uterus kavitesine bir steril tuz çözeltisi ya da diğer uygun bir madde enjekte edildikten sonra, rahim, rahim boşluğu ve tubal açıklık değerlendirilmesi mümkün olur.

Rahmin üç boyutlu ultrasonu (3D yankısı), bağırsak hacminin hızlı bir şekilde işlenmesi yoluyla rahim için olası konjenital malformasyonların (organdaki doğuştan gelen anormallik veya hasar durumu) tanınmasına olanak sağlayan teknoloji. 3D ultrason sonokristrografi ile kombinasyon halinde kullanılabilir.

Kısır Kadınlarda Yaşanan Anormallikler  Sorunun Nedenleri
Yumurtalık (Ovulasyon ) ile ilgili faktörler;  Çocuk sahibi olma yeteneğinin, normale oranla az olan (Subfertil) kadınların % 40-45’i, kısır çiftlerin% 20’si) Kilo kaybı
Polikistik over sendromu
Prematür over yetmezliği Hipotalamik amenore (Adet olmama, yada az olma durumu)
Hiperprolaktinemi (Süt Hormonu Fazlalığı)
Tubal ve Peritoneal (Tüp Tıkanıklığı)
faktörleri  (vakaların% 40’ı)
Pelvik yapışıklıklar
Pelvik inflamatuar hastalık
Endometriozis
Daha önceki dış gebelik
Rahim Ağzı (Serviks) ile ilgili faktörler (vakaların% 20’si) Servikal stenoz
Anormal servikal mukus, sperm alerjisi

Özetleyecek olursak,  Ünlü Kadın Doğum Uzmanı Cerrah Prof Carlo Flamigni Kadınlarda kısırlık sebepleri hakkında yukarıdaki ana başlıkları veriyor ve ilk etapta teşhis için araştırmaya bu kısımlardan başlanmasının zaman yönetimi açısından fayda sağlayacağını söylüyor.

Kadınlarda kısırlık nasıl tedavi edilir adlı makalemizi okumanızı öneririz.

]]>
Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? Gebelikte ve Kısırlıkta Akıntı Sebepleri Nelerdir ? Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Kadınlarda ki Kısırlığın Artış Nedenleri ? Adet Düzensizliğinin Kısırlığa Etkisi Nedir ?
Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur? https://www.kisirliktedavisi.net/hangi-vitamin-eksikligi-kisirlik-yapar/ Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur? https://www.kisirliktedavisi.net/hangi-vitamin-eksikligi-kisirlik-yapar/

Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur?

Çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlerin en büyük problemi kısırlık sorunu olarak bilinir. Yumurtalarda ya da spermlerde sorun olmasa bile bazı vitaminlerin eksikliği kısırlık sebebi olabiliyor.

Bu vitaminlerin vücutta yeterli oranda bulunmaması durumunda, erkeklerde sperm sayısında azalma ya da sperm hücrelerinin yavaşlamasına, kadınlarda ise döllenme sorunları ve yumurta kalitesinde düşüklük gibi sorunlara yol açabiliyor. Haliyle akıllara ilk gelen soru da “Hangi vitamin eksikliği kısırlığa neden olur?” sorusu olmakta.

Kısırlık sorunu en fazla D vitamini eksikliği olan kişilerde görülür.

Özellikle kadınlarda D vitamini eksikliğinin olması, yumurtaların güçsüz kalmasına ve döllenme sonrası embriyonun rahimde tutunamamasına neden olur. Sürekli düşük yapan kadınların çoğunda D vitamini eksikliği görülmüştür.

Kadın yada erkek kendisini güneş ışığından sakınan ve 35 yaş üstü kadınlarda D vitamini eksikliğinin görülme oranı daha fazladır. Tüp bebek ya da kısırlık tedavisi uygulanacak olan bireylerde öncelikle D vitamini eksikliğinin ölçülmesi gerekmektedir.

Erkeklerde kısırlık sorunu E vitamini eksikliğinde ortaya çıkmakta. E vitamini eksikliği bulunan kişilerin sperm sayısının %30 oranında azaldığı yapılan testler sonucunda kanıtlanmıştır.

Spermlerin yavaşlaması ve sayıca azalması, yumurtaya ulaşma olasılığını oldukça düşürmektedir. Böylelikle gebeliğin gerçekleşmesi beklenemez.

D Vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Sadece kadınların değil erkeklerin de tüketmesi gereken yiyecek ve içecekler kısırlık sorununun giderilmesine yardımcı olur. D Vitamini eksikliği kadınlar kadar erkekleri de etkilemektedir.

D Vitamini en çok;

 • Süt ve süt ürünlerinde, (tereyağı dahil)
 • Uskumru, ton balığı ve istiridye gibi deniz ürünlerinde,
 • Yumurtanın sarısında
 • Mantar, maydanoz ve ısırgan otu gibi bitkilerde

bol miktarda bulunur.

E vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

 • Kuruyemiş ve bitkisel yağlarda,
 • Yeşil sebzelerde,
 • Tahıl ürünleri, tereyağı ve kırmızı ette

bulunur.

Kısırlık sorunu sağlıklı beslenme ile orantılı olarak ortadan kalkabilir.

Çiftlerin özellikle D ve E vitaminlerinde almaları gerekmektedir.

]]>
Adetliyken Hamile Kalınır Mı? Yeni Tip Kısırlık Tedavileri Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı? Balık Kısırlığa Kesin Çözüm Mü?
Kadınlarda kısırlık nasıl tedavi edilir? https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-nasil-tedavi-edilir/ Kadınlarda kısırlık nasıl tedavi edilir? https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-nasil-tedavi-edilir/

Kadınlarda kısırlık nasıl tedavi edilir?

Kadınlarda kısırlık nasıl tedavi edilir?

kadınlarda kısırlık

Kadınlarda kısırlık… Evlenmek ve aile kurma isteği insanoğlunun en masum duygu ve isteklerinden biridir.  Ancak kadın ya da erkeğin doğurganlığında fiziksel olarak bir sorun var mı? İşte bu sorunun ardından sorgulanması gereken konu;  kadının yaşı ve erkeklerde ise sperm kalitesidir.

Bir yıl içinde çiftler tüm denemelerine rağmen çocuk sahibi olamadıysa erkek ve kadın birlikte teşhis için konunun uzmanına giderek mutlaka tanı koyulmalı.

Kadının doğurganlığını kontrol ederken öncelikle ultrason kontrolü ve kan testleri gerekiyor. Adet düzeni yumurtalıkların normal olduğuna dair işaretler veriyor olabilir. Peki, sperm ile birleşirken tüplerde bir sıkıntı var mı?

Sperm ve tüplerde sorun yok. Peki, rahim bebek için uygun mu? Miyom ya da kist var mı?  Yani bebeğin yerleşeceği yerde bir sıkıntı var mı bu kontrol edilmesi gerekiyor.

Tedavi, yapılan testler sonucu çıkan bulgulara göre konunun uzmanı ile birlikte belirleniyor.

Kadınlarda Kısırlık Tedavi Yöntemleri

Bir kadının çocuk isteme isteği kadar doğal ne olabilir?  Durum böyle iken bazen bebeğinizi kollarınıza almanız aylar, yıllar sürebiliyor.

İlk tüp bebek 25 Temmuz 1978 yılında Louis Brown isimli bir kız çocuğuydu. Sonrasında tüp bebek uygulaması hızla tüm dünyaya yayıldı.  Ancak çiftlerin tüp bebek seçeneğinden önce başvurması gereken farklı yöntemlerde var.

Yumurtlama düzensizliğinde ve polikisttik over olanlarda 2 ay boyunca yumurtlama olamayabilir. O zaman yumurtalıkları uyarmak gerekir. Basit ilaç ardından enjeksiyon ile uyarılır. Erkekte her hangi bir sorun yoksa bu tedavi yönteminin ardından normal ilişki önerilir.  Bunun ardından normal bebek olma ihtimali vardır.

Tüpler tıkalıysa ya da sperm sorunu varsa aşılama yapılabilir.  Tüplerde hasar varsa tedavi olarak tüp bebek düşünülür. Yani en sağlıklı embriyo yu seçerek transfer etme protokolü uygulanır. Rahim içine embriyo enjekte edilir. Kadının yaşı, sperm analizi, yumurtalık kapasitesi gibi elde edilmiş sonuçlara göre tedavi planı çizilir.

Tedavi seçenekleri her çifte göre farklılık gösterebilir.  Kısırlık tedavisinde en önemli konu doktorunuza güvenmenizdir. Herhangi bir tereddüt içeren durum var ise mutlaka uzmanınız ile paylaşılmalı ve onun cevaplarına göre yol haritası çizilmelidir.

]]>
Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? Antidepresan Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı? Kısır Çiftlerin Tüp Bebek Tedavisine Başlama Kriterleri Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? Kadınlarda kısırlık neden olur ?
Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır? https://www.kisirliktedavisi.net/varikosel-nedir-ve-tedavisi-nasildir/ Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır? https://www.kisirliktedavisi.net/varikosel-nedir-ve-tedavisi-nasildir/

Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır?

Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır?

varikosel nedir

Varikosel nedir? Varikosel erkeklerin özellikle sol yumurtalarının damarlarında ortaya çıkan bir genişleme ve kalınlaşma sorunudur. Genellikle ergenlikte başlar ve zaman içerisinde ilerleyerek belirginleşebilir.

Erken yaşlarda başlarsa yumurtanın gelişimine engel olabildiği gibi, daha büyük yaşlarda başlayıp ilerlerse yumurtanın boyutlarının küçülmesine ve yumuşamasına neden olabilir.

Nadiren ağrı yapabilir ancak sağlık sorunu değildir. Kısırlık sorunu olabileceği düşünülerek sebebi araştırılmalı ve gerekli tanı ve tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Genellikle insanlar çocukları olmadığında Varikosel nedir diye  akıllarına geliyor sebebi araştırılıyor ve bu şekilde Varikosel tespit edilebiliyor.

Varikosel tedavi edilmezse ne tür sorunlara yol açabilir?

Acil bir tıbbi sorun değildir ancak yıllar içerisinde etkisini göstererek kısırlık yapabilir.  Spermlerin sayısını hareketini ve yapısını etkileyerek doğurganlığı etkiler. Kromozom ya da DNA parçalayarak hamileliği zorlaştırıcı ve düşüğe yol açıcı etkileri vardır.

Tedavi edilmez ise zaman içerisinde ilerler ve kısırlıkta dönüşü olmayan noktalara gelinebilir. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, yumurta kalitesini etkilendiğinden tedavi süreci ve aşamaları zorlaşabilir.

Bazı kişilerde ağrı sebebi de olabiliyor. Ancak ilaç tedavisi olmayan rahatsızlığın tek bilinen tedavisi ameliyattır.

İÜ Çapa Tıp Fak. Üroloji AD Öğr. Üyesi Prof. Dr. Teoman Cem Kadıoğlu, genelde Varikosel nedir nasıl teşhis edilir sorusuna teşhis ya da tanısının el ile yapılmasını öneriyorum cevabını veriyor. Yalnızca doppler ultrason ile saptamalarda cerrahi müdahalenin fayda sağlamadığını da ekliyor.

Deneyimli el taraması ile tespit edilen ve konulan tanılar sonrasında yapılan cerrahi müdahale her zaman daha iyi sonuçlar veriyor.

Varikosel hangi durumlarda tedavi gerektirmez?

Kişiyi etkilemiyorsa kısırlığa ve ağrıya yol açmıyorsa tedavi edilmesi gerekmez.  Zaman içerisinde değişiklikler olma olasılığına karşılık 6 ayda bir kontrol edilerek izlenebilir.

Kısırlığın oluşma ihtimaline karşılık doğurganlık yaşında olan erkeklerin takip ve tedavisi planlanıyor. Ancak 60 yaşında prostat kontrolü yapılan bir hastada tespit edilirse tedavi planlanmadan sadece takip edilebiliyor.

Mikro cerrahi ile Varikosel ameliyatı kesin çözüm müdür?

Varikosel tedavisinde uygulanan ve en çok tercih edilen yöntem mikro cerrahidir. Varikosel’de ameliyat seçeneği kısırlık ihtimali, ağrı veya erkeklik hormonun yani testeronun düşmesine yol açtığı için tercih ediliyor.

Mikro cerrahi müdahalesinde başarı oranı %99 ve henüz ilaç ile tedavisi bulunmuyor.

]]>
Prezervatif Kısırlık Yapar mı ? Evde Sperm Testi Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Prostat Kısırlık Yapar mı ? Fitoterapinin Kısırlığa Faydası Var mı ? Fitoterapi Güvenli mi ?
Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-sendromu-belirtileri/ Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-sendromu-belirtileri/

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

polikistik over sendromu

Polikistik over nedir? Polikistik over sendromu (PCOS), üreme çağında doğurganlık potansiyeline sahip kadınlar arasında yaygın olarak görülen, endokrin sistemin bir bozukluğudur. Her beş kadından birinde görülen problem basit bir ultrason incelemesi ile kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Polistik Over Sendromu belirtileri kadından kadına farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak seyrek ve düzensiz adet kanamaları, hirşutizm(göğüs, karın, sırt ve parmaklarda kıllanma), akne, yağlı cilt, saçta kepeklenme, pelvik ağrı, anksiyete,depresyon, uyku apnesi, saç tellerinde incelme ya da aşırı dökülme, yumurtlamaya(anovulasyona) bağlı infertilite başlıca görülen belirtilerdendir.

Hastalığın yol açabileceği sorunlar ve erken teşhisin önemi  

Polikistik Over Sendromu günümüzde 5 kadından en az birinde görülüyor. Jinekolojik problemlere bağlı, genel sağlık sorunları da oluşturabiliyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; polikistik over sendromu kalp krizi riskini, aynı zamanda hipertansiyon ve kötü kolesterol oranını da fark edilir oranda artırıyor.

Bir diğer riskli durum diyabet ile ilgili metabolizma bozukluklarının ortaya çıkmasıdır. Kadınların yüzde 50’den fazlasında 40 yaşından önce polikistik over sendromu rahatsızlığına bağlı olarak görülmektedir.

Kesin olarak neyin yol açtığı bilinmeyen hastalığın risklerini minimize etmek için erken teşhisin önemi su götürmez bir gerçektir.  Ultrasonografi  incelemesi ile kolaylıkla tanı koyulabiliyor.

Polikistik over sendromlu kadınlarda rahim içinin aşırı kalınlaşması (endometrial hiperplazi) ve hücre anormalliklerinin başlaması ve rahim kanseri riskini artırıyor.

Polikistik Over Sendromunun sebepleri ve öneriler

Genetik yatkınlık en önemli sebeplerden biridir. Aileden geçen kalıtsal özelliklerin yanı sıra insülinin büyük bir etken olduğu araştırmalarda tespit edilmiştir.

İnsülin, vücudumuzun enerji kaynağı olan şeker (glikoz) kullanmasına izin veren hormondur. Fazla insülin ovüler yumurtalıkları etkileyen androjen üretimini artırarak Polikistik Over Sendromuna sebep olacak şekilde tetiklenebiliyor.

İnsülin direnci söz konusu olan ve bebek sahibi olmak isteyen hastalarda, insülin duyarlılığını artıran ilaçların kullanımı gebe kalma konusunda başarılı sonuçlar veriyor. Başarılı olunamayan durumlarda tüp bebek tedavisi başarı sağlayabiliyor.

Çocuk istemeyen hastalar için ise; adetleri (regl) düzene sokmak için doğum kontrol hapları en sık tercih edilen ilaç gruplarındandır.

İnsan oğlunun tarih boyunca kadın erkek ayırd etmeden yaşadığı kısırlık sorununu ele aldığımız Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi makalemizi okumanızı öneririz.

]]>
COVID-19 Tüp Bebeğe Geçer mi? Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Miyomlar Kısırlık Yapar mı? Kısırlıkta Yeni Umut ! Peki Yöntemler Neler ? Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?
Polikistik Over ile Yolculuğum 2 https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-ile-yolculugum-2/ Polikistik Over ile Yolculuğum 2 https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-ile-yolculugum-2/

Polikistik Over ile Yolculuğum 2

Bu seferde aşılama yolundayızz

Ve evlendiiik
Çok zaman geçmedi biz bi çocuğumuz olsun istediiik..
Başlıyor mu serüveeen😍

Önce küçük bir ilaç tedavisi gördüm. Pkos olunca bir sürü yumurtamız oluyor kızlar malum🙈
Bir adet ve sağlıklı yumurta oluşması için başladık bir sürece bakalım🙉

🌷Üç ay kullandım fakat sonuç NEGATİF olduu

Sonra aşılama sürecine girdim Bir kez aşılama yaptırdık..
🌷Sonuç malesef yine NEGATİF oldu..

Maddi olarakta manevi olarak yıprandık yalan yok
Bir süre ara vermek zorunda kaldıkk.. Bu süreçte kendimize zaman ayırıp teselli olmaya çalıştık✨

]]>
Bir Sekreterin Kısırlık Hikayesi Polikistik Over ile Yolculuğum
D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/d-vitamini-eksikligi-kisirliga-yol-acar-mi/ D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/d-vitamini-eksikligi-kisirliga-yol-acar-mi/

D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı?

D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı?

Kısırlık, daha çok erkeklerden kaynaklı bir problemdir. Sperm sayısının az olması ve spermlerin hızının düşüklüğü, aynı zamanda spermin baş kısmında bulunan enzimlerin yetersiz oluşu döllenmeyi imkansız hale getirir.

Özellikle erkeklerdeki kısırlık sorunu D Vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. “D vitamini eksikliği kısırlığa yol açar mı?” sorusunun cevabı ne yazık ki “Evet!” olacaktır.

Gün Işığında D Vitamini

Güneş ışığında D vitamini oranı oldukça yüksektir. Kendisini Güneş’ ten ve D vitamini içerikli besinlerden sakınan erkeklerin sperm sayısında azalma görülmektedir. Tüm bunların dışında bir de sigara ve alkol tüketimi söz konusu ise erkeklerde kısırlık sorunu yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır.

Araştırmalar ve yaklaşık 26 bin kişi üzerinde yapılan testler sonrasında, erkeklerde kısırlık sorunu oluşmasının D vitamininin eksikliğine bağlı olarak gerçekleşebileceğini kanıtlamıştır. D vitamini eksikliği kısırlığa yol açar mı sorusu akıllara gelirken cevaplara devam edelim.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir ?

Kısırlık sorunu yaşayan bireylerde öncelikle D vitamini eksikliği olup olmadığına bakılır. Böylelikle kısırlık sebebini buna bağlılığı saptanır. Eğer vitamin eksikliğine bağlı bir sorun varsa beslenme çizelgesi değiştirilmelidir.

Sperm sayısının artması ve sağlıklı spermlerin oluşabilmesi için kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve beslenmeye dikkat etmek gerekir. Güneş ışığından yararlanmak D vitamini açısından en iyi beslenme şeklidir denilebilir.

D Vitamini İçeren Besinler Tüketilmelidir

Bunlar;

 • Ayran, yoğurt ve kefir
 • Süt ve peynir,
 • Deniz ürünleri,
 • Yumurta,
 • Maydanoz ve mantar,
 • Yulaf ve ısırgan otu,

gibi besin maddeleridir.

İçeriğinde yüksek miktarda D Vitamini olan bu besinler, spermlerin hız kabiliyetlerinin ve sayılarının artmasını sağlar.

Sadece D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen bir kısırlık sorunu söz konusuysa, beslenme şekli değiştirilip bu sorundan kurtulmak mümkündür. 

D Vitamini eksikliği kısırlığa yol açar ve çeşitli hastalıkların da baş göstermesine neden olur. Özellikle kemik erimesi ve romatizmaya bağlı hastalıklar D Vitamini eksiliği olan bireylerde daha yaygın görülür.

]]>
Cebimdeki Cep Telefonu Kısır Olmama Sebep midir ? Protein Tozu Kısırlık Yapar mı? Bekarken Kısırlık Nasıl Anlaşılır? Korona virüs kısırlık yapar mı ? Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı?
Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi https://www.kisirliktedavisi.net/tarih-boyunca-kisirlik-ve-tedavisi/ Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi https://www.kisirliktedavisi.net/tarih-boyunca-kisirlik-ve-tedavisi/

Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi

Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi

kısırlık ve tedavisi

Kutsal kitaplarda çoğalma ile ilgili öyle çok örnek varki. Solomun zevk ve aşk için değil ama soyunu çoğaltmak için yüz cariye edinmişti.  Tanrı’nın Âdem’e ilk emri gidin ve çoğalındı.  Ve Mısır’da bulunan bazı papirüs tabletlerinde kısırlık ve tedavisi için kullanılan ilaçlardan bahsediliyor. Tüm tarih içinde doğurganlık her zaman bir önem arz ediyor.

Eski çağlardan beri infertilite konusunda kadın daha fazla yargılandı. Hipokrat M.Ö 460 yılında kadınlarda kısırlık tanısının belirtilerini yazar. Döngünün ortasında döllenme için en uygun zamanı  Giovanni Marinello da Venezia  1563’te tespit eder ve 1600’lü yıllara gelindiğinde 1677 yılında Polonyalı bir öğrenci olan Yohann Ham, spermatozoa’yı (erkek üreme hücresi) keşfeder.  Bu o dönem için oldukça önemli bir buluştur ve doğurganlık ve kısırlık konularında araştırmaları hızlandırır. Özellikle Yohann Ham’ın keşfinin ardından Dr. Solomun Asch yoğun çalışma ve testler sonucu erkek kısırlığının ciddi sorunlarını çözen teknikleri bulmuştur.

Dünyanın İlk Tüp Bebeği

kısırlık ve tedavisi

25 Temmuz 1978 yılı kısırlık konusunda birçok kişinin umutlarını tazeleyecek ve tıp tarihine altın yaldızlarla ismini yazdıracaktı.  Louise Brown dünyaya gözlerini açan ilk tüp bebektir. Annesinin fallop tüpü tıkanıklığı sebebi ile 9 yıl boyunca hasret çektiği Louise artık kollarındadır.

Bir mucizeyi gerçekleştiren Prof. Robert Edwards 10 Ekim 2010 yılında Nobel Tıp Ödülünü aldı.  Britanyalı bir fizyolog olan Robert Geoffrey Edwards, üreme tıbbının öncüsü bir bilim adamıdır. Edwards Cerrah Patrick Steptoe ile birlikte, ilk tüp bebek olan Louise Brown’ı IVF (tüp bebek yöntemi) ile başarılı bir şekilde dünyaya getirmişlerdir. O dönemden bu yana yaklaşık 3 milyondan fazla çocuk bu yöntem ile doğdu ve doğmaya devam ediyor.

Tüp bebeğimiz Louise ile Dr Edwards bağı hiç kopmamıştır, uzun yıllar görüşmeye devam etmiştir. Ve Louise normal gebelik ile iki erkek çocuk sahibi olmuştur.

İnfertilite Sebepleri Nelerdir?

kısırlık ve tedavisi

İnfertilite yaşayan bir fetüsü üretecek yeterliliğe sahip olmadığımız anlamına gelir. Avrupa gibi sanayileşmiş ülkelerde çiftlerin %15-20’sini etkiliyor. Ve maalesef her yıl artarak yükseliyor. Normal bir çift için gebelik olasılığı her döngü için %20-25’dir. Bu düzenli ve korumasız ilişkilerde bir yıl içinde %80’e ulaşır.

Kimyasal maddeler, çevre kirliliği, sigara içme, yanlış yeme alışkanlıkları, bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski olan cinsel alışkanlıklar, psiko-duygusal faktörler ve toplumsal düzenleme gibi faktörlerin etkisi ile son 20 yılda kısırlık ve tedavisi alanında önemli ölçüde artış gözlemlenmektedir. 1 yıl ve daha uzun süre normal gebelik yaşayamayan çiftlerin mutlaka doktorlarına başvurmaları gerekir.

Bugünkü çift sterilitenin (geri dönülmez şekilde kısırlık hali) geçmiş kökenleri daha sağlıklı şekilde belirlenebilmektedir. Ve uzmanlar erkek infertilitesi vakaların %40-50’sinden sorumlu olduğuna inanılmaktadır.

Erkek İnfertilitesi

Erkek infertilitesinin olası nedenlerine göz atacak olursak; bulaşıcı hastalıklar, hormonal nedenler, testiküler nedenler, kriptorşidizm(testis sorunu) gibi spermatozoa üretimini bir şekilde kesintiye uğratan sebeplerdir. Varikosel (testis damarlarının genleşmesi), kabakulak virüsüne (kabakulak) bağlı viral orşit gibi enfeksiyonlar ve iltihaplarda etkenlerden bir kaçıdır.  Buna ek olarak kısırlık ve tedavisinde, elbette dışarıdan sperm taşınmasında bir problemi belirleyen nedenler vardır.

Kadın infertilitesinin oluşmasında ve sağlıklı bir gebeliğin oluşmasını engelleyen konular ise; Ovulasyon bozukluklarına neden olan aşırı prolaktin, tiroidteki değişiklikler, polikistik över gibi hormonal nedenler yol açabiliyor.  Özellikle Clamidya, endometriozis veya uterin malformasyonlar nedeniyle enfeksiyonlara bağlı total veya kısmi oklüzyon veya tubal arıza ile birlikte kadınlarda infertilitede farklı nedenler de olabilir.

Tarih Boyunca Kısırlık ve Tedavisi

Sonuç olarak günümüzde bu yetersizliğin alt edilmesi için tedavi seçenekleri vardır. Her tedavide olduğu gibi erken teşhis önem arz etmektedir. Gebelik şansını artıran birçok tedavi prosedürü vardır. En az bir yıldır çocuk sahibi olamıyorsanız lütfen hemen bir uzmana başvurun, her geçen gün yeni teknikler bulunuyor ya da var olan teknikler geliştiriliyor. Biraz sabır ile sizde bebeğinizi kollarınıza alabilirsiniz.

Bir sonraki  Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? isimli makalemizi okumanızı öneririz.

]]>
Kök Hücre Kısırlık Tedavisi 2020 Yapılması Planlanan Kısırlık Etkinlikleri 2020 Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi
Polikistik Over ile Yolculuğum https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-ile-yolculugum/ Polikistik Over ile Yolculuğum https://www.kisirliktedavisi.net/polikistik-over-ile-yolculugum/

Polikistik Over ile Yolculuğum

Polikistik Over ile Yolculuğum

Sizlerle hep araştırmalarımı paylaştım..
Şimdi de biraz kişisel bir yolculuğumdan bahsetmek istiyorum..
Bir çok kadın PKOS sendromunu yaşar ancak pek paylaşmak istemez.
Yaşayan anlayabilir onu..
Yaşamayan ise farklı bir bakış açısıyla yaklaşacaktır, korkusuyla içinde yaşar, eşiyle yaşar🌸

Ben de size kendi yolculuğumdan bahsetmek istiyorum, yalnız değilsiniz, değiliz🌸 Polikistik Over ile Yolculuğum
Gençliğimde regl olamadığım zamanlarda bi jinekoloğum vardı hep ona giderdim.. Tarlusal, doğum kontrol hapıyla geçti hayatım.
Gençlik çocukluk ya işte.. Bana hep polikistik over sendromun var dese de ben tıbbi terimi aklımda tutamadığım gibi herşeyden habersiz hep bi bebeğim olsun hayaliyle yaşayıp durdum☺️

Gel zaman git zaman bir gün(24 yaşındayım)..

24 yaşındayım

bir doktor, ultrason muayenesi sonrasında yüzüme karşı pat pat sende polikistik over var çocuğun olmayabilir hemen tedavi görmelisin şu şu tahlilleri yaptır gel diyip elime sıkıştırdığı kağıtla kendimi tahlillerin fiyatını sormak için vezne de buldum.
Ödemem gereken ücreti öğrenince düşünmeden hastaneden de çıktım..🙊
Çok üzüldüm aslında..

Her yer kar

Nerden çıktı şimdi bu heryer kar bide.. Yürüyorum öyle üniversitedeyim bide o zamanlar adet gecikmesi şikayetiyle gitmişim..
Botlarım karda gırç gırç..
Heryerde bi sessizlik..
Ağladımda ağladım..
Oturdum üstüne makarna yedim.. Gözler kıpkırmızı..
Bi umutsuzluk..
Çevre..
İçimdeki endişe..

]]>
Bir Sekreterin Kısırlık Hikayesi Polikistik Over ile Yolculuğum 2
Erkeklerin yeni umudu “Rosi Yöntemi” https://www.kisirliktedavisi.net/erkeklerin-yeni-umudu-rosi-yontemi/ Erkeklerin yeni umudu “Rosi Yöntemi” https://www.kisirliktedavisi.net/erkeklerin-yeni-umudu-rosi-yontemi/

Erkeklerin yeni umudu “Rosi Yöntemi”

Rosi yöntemi ile doğan bebekler, Rosi yöntemi ile gerçekleşen tedaviler

Spermi olmayan erkeklerin rosi yöntemi ile çocuk sahibi olanlar

Erkeklerin yeni umudu “Rosi Yöntemi” Kısırlık tedavisi

]]>
Kürtajdan sonra kısırlık olur mu ? Erkek kısırlığında; azospermide kök hücre tedavisi var mıdır? Sperm hareketliliği arttırma, Kaliteli Sperm Kürü Hangi 14 Besin Sperm Kalitesini Arttıyor ? Kadınlarda Kısırlığa Yol Açan Sebepler
Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisinde-rosi-teknigi-nedir/ Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisinde-rosi-teknigi-nedir/

Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir?

Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir?

Kısırlık tedavisinde rosi tekniği, son zamanlarda Türkiye’de de kullanılmaya başlanan, kısırlık tedavisi yöntemleri arasında yer alıyor.

Özellikle azospermi (erkeklerde olgun sperm hücresi bulunmama durumu) sorunu yaşayan kişilerde uygulanarak, çocuk sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır. Rosi tekniği ile hücrelere uygun akımlar uygulanarak, yumurtaya yerleştirilir.

Klasik tüp bebek yönteminden oldukça farklı olarak uygulanan hiç olgun hücreye sahip olmayan bireylerde de uygulanan işlemler sayesinde çocuk sahibi olunabilmektedir. Rosi tekniği kullanımındaki ana amaç, erkekte bulunan öncül sperm hücrelerinin kullanılabilir düzeye getirilmesidir.

Kısıklıkta Rosi Tekniği Nasıl Uygulanır?

Azospermi tedavisinde sıklıkla kullanılan TESE ile erkekten öncül ve hareketsiz olan sperm hücreleri operasyon ile testislerden toplanmaktadır.

Bu hücreler üzerinde yapılan klinik çalışmalar sonrasında yumurtaya yerleştirme işlemi gerçekleştirilmektedir. Elektrofüzyon ismi verilen yöntem sayesinde, hücrelerden embriyo elde edilmeye çalışılmaktadır. Kısırlıkta rosi yöntemi ile döllenme gebelik oranını belirlemektedir.

Kısırlıkta Rosi Tekniği Kimlere Uygulanabilir?

Kısırlık tedavisinde rosi tekniği, azospermi nedeniyle baba olamayan erkekler için uygun bir tedavi yöntemidir. Tedavi esnasında erkekten operasyon ile alınan olgun olmayan sperm hücreleri, yapılacak işlemler sonrasında yumurta hücreleri ile bir araya getirilerek döllenme için hazırlanır.

Daha önce TESE tedavisi gören fakat buna rağmen olgun sperm hücresi bulunmayan kişiler için rosi yöntemi tavsiye edilmektedir.

Kısırlıkta Rosi Tekniğinin Tüm Detayları

Kısırlıkta rosi tekniği ile alakalı merak edilen pek çok farklı soru bulunuyor. Tedaviyi uygulatmak isteyenlerin en fazla merak ettiği konulardan birisi, bu yöntemle oluşacak gebeliklerde herhangi bir sorun meydana gelip gelmeyeceği yer alıyor.

Uzmanlar rosi tekniği ile doğan bebeklerin herhangi bir sağlık ve zihinsel sıkıntıya sahip olmadıklarını ancak net hükümler için oldukça erken olduğunu vurgulamaktadır.

Rosi tekniğinde merak edilen bir diğer soru ise, işlemin gebelik şansının ne kadar olduğudur. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda ise doğum şansı fazla olduğu belirtilmektedir.

]]>
Nohut Kürü ile Sperm Arttırmak Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır? Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi Yapılması Planlanan Kısırlık Etkinlikleri 2020
Rosi Tekniği İle Gebelik https://www.kisirliktedavisi.net/rosi-teknigi-ile-gebelik/ Rosi Tekniği İle Gebelik https://www.kisirliktedavisi.net/rosi-teknigi-ile-gebelik/

Rosi Tekniği İle Gebelik

Azospermi hastaları içi rosi tekniği ile gebe kalabilirler. Rosi Tekniği ile gebelik nasıl olmaktadır ? Rosi Tekniği

]]>
Kısırlık Tanısı Konurken Hangi Tahliller Yapılır ? Dünya’da ve Türkiye’ de Kısırlık Artıyor mu ? Kürtajdan sonra kısırlık olur mu ? Sperm Mıknatısı Nedir ? (Video) Hangi İlaçlarda Kısırlık Riski Var?
Tüp Bebek Tedavisinde Gelişmeler Nelerdir ? https://www.kisirliktedavisi.net/tup-bebek-tedavisinde-gelismeler-nelerdir/ Tüp Bebek Tedavisinde Gelişmeler Nelerdir ? https://www.kisirliktedavisi.net/tup-bebek-tedavisinde-gelismeler-nelerdir/

Tüp Bebek Tedavisinde Gelişmeler Nelerdir ?

Tüp bebek tedavisinde gelişmeler nelerdir ? Tüp bebek tedavisi kaç yıldır uygulanmaktadır ? İlk tüp bebek kimdir ? İlk tüp bebek nerede doğdu ?

]]>
Erkek kısırlığında; azospermide kök hücre tedavisi var mıdır? Azospermi tedavileri neler ? Anestezi ile HSG Filmi Kısırlığı hangi meslekler yol açar ? Kısırlık nedenleri, çikolata kistinin belirtileri
Çikolata Kisti Tüp Bebek Şansını Azaltır mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/cikolata-kisti-tup-bebek-sansini-azaltir-mi/ Çikolata Kisti Tüp Bebek Şansını Azaltır mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/cikolata-kisti-tup-bebek-sansini-azaltir-mi/

Çikolata Kisti Tüp Bebek Şansını Azaltır mı ?

Çikolata Kisti Nedir ? Tüp Bebek tedavisinde engel oluşturur mu ?

]]>
Kısırlığa karşı yeni yöntem Sperm hareketliliği arttırma, Kaliteli Sperm Kürü Sperm Mıknatısı Nedir ? (Video) Kısırlık nedenleri, çikolata kistinin belirtileri Bebek İsteyenler Şanslarını Arttırabilirler
Bebek İsteyenler Şanslarını Arttırabilirler https://www.kisirliktedavisi.net/bebek-isteyenler-sanslarini-arttirabilirler/ Bebek İsteyenler Şanslarını Arttırabilirler https://www.kisirliktedavisi.net/bebek-isteyenler-sanslarini-arttirabilirler/

Bebek İsteyenler Şanslarını Arttırabilirler

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler şanslarını hangi metodlarla arttırabilirler? Çağla ile Yeni Bir Gün 106. Bölüm ekstra videoları yayında hemen izle! Bebek İsteyenler Şanslarını Arttırabilirler

]]>
PRP tedavisi ile kısırlık tarihe mi karışıyor? Erkek kısırlığında; azospermide kök hücre tedavisi var mıdır? Dünya’da ve Türkiye’ de Kısırlık Artıyor mu ? Nedeni Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir? Sperm Mıknatısı Nedir ? (Video)
PKOS’ lu Kadınlarda Tüp Bebek Oranı Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/pkos-lu-kadinlarda-tup-bebek-orani-arttirmak/ PKOS’ lu Kadınlarda Tüp Bebek Oranı Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/pkos-lu-kadinlarda-tup-bebek-orani-arttirmak/

PKOS’ lu Kadınlarda Tüp Bebek Oranı Arttırmak

Poli Kistik Over Sendromlu kadınlarda tüp bebek yaptıran kadınlarda olası hataları gidermek ve pkos’ lu kadınlarda tüp bebek şans oranlarının arttırmak. PKOS’ lu Kadınlarda Tüp Bebek Oranı Arttırmak

]]>
Kadınlarda Yumurtalık Kaynaklı Kısırlık Nedenleri Neler ? Yumurta kalitesini arttırmak için neler yapılmalı ? Erkeklerin yeni umudu “Rosi Yöntemi” Çikolata Kisti Tüp Bebek Şansını Azaltır mı ? Kolay Hamile Kalma Yöntemleri Nelerdir ?
Erkek Kısırlığının Sebepleri Neler ? https://www.kisirliktedavisi.net/erkek-kisirliginin-sebepleri-neler/ Erkek Kısırlığının Sebepleri Neler ? https://www.kisirliktedavisi.net/erkek-kisirliginin-sebepleri-neler/

Erkek Kısırlığının Sebepleri Neler ?

Erkek kısırlığının sebepleri nelerdir ? Erkeklerde bilinmeyen kısırlık sebepleri nelerdir ?

]]>
Kısırlığı hangi meslekler yol açar ? Nedeni Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir? Hangi 14 Besin Sperm Kalitesini Arttıyor ? Kısırlık Tanısı Konurken Hangi Tahliller Yapılır ? Hangi İlaçlarda Kısırlık Riski Var?
Dünya’da ve Türkiye’ de Kısırlık Artıyor mu ? https://www.kisirliktedavisi.net/dunyada-ve-turkiye-de-kisirlik-artiyor-mu/ Dünya’da ve Türkiye’ de Kısırlık Artıyor mu ? https://www.kisirliktedavisi.net/dunyada-ve-turkiye-de-kisirlik-artiyor-mu/

Dünya’da ve Türkiye’ de Kısırlık Artıyor mu ?

Üreme azlığı neden bozuldu ? Türkiye’ de neden kısırlık artmaktadır ?

]]>
Kürtajdan sonra kısırlık olur mu ? Prolaktin Yüksekliği için Kür Tarifi Hangi miyom hamileliğe engel ? Hangi İlaçlarda Kısırlık Riski Var? Nedeni Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?
Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/keciboynuzu-kuru-ile-sperm-arttirmak/ Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/keciboynuzu-kuru-ile-sperm-arttirmak/

Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak

Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak

Erkeklerde sperm üretimi ve işlevi, belli çevresel faktörlere aşırı maruz kalma yüzünden etkilenmektedir. Örneğin benzen, toluen, ksilen, herbisitler, böcek ilaçları, organik çözücüler, boya malzemeleri ve kurşun gibi endüstriyel kimyasallara uzun süre maruz kalmak, sperm sayısının düşmesine neden olmaktadr.

Çinko, bakır, manganez, demir ve kurşun gibi ağır metallere uzun süre maruz kalmak da kısırlık durumuna neden olmaktadır. Sperm üretimini düşüren bir başka neden de testislerin aşırı ısınmasıdır.

Uzun süre oturmak, sıkı giysiler giymek veya uzun süre dizüstü bilgisayarlarda çalışmak testislerin aşırı ısınmasına neden olmakta ve sperm üretimini azaltmaktadır.

Erkek Doğurganlığı için Keçiboynuzu Kürü

Erkek doğurganlığı için en önemli gösterge sperm sayısıdır. Erkeklerde normal olarak mililitre meni başına 48 milyondan fazla sperm sayısı olması gerekmektedir. Bu sayı 15 milyonun altına indiği zaman düşük sperm sayısından söz edilmektedir.

Erkekler için önemli bir endişe kaynağı olan düşük sperm sayısı, düzenli beslenme ve takviye gıdalarla bir ölçüde düzene girmektedir. Bu çerçevede keçiboynuzu kürü ile sperm arttırmak da bir alternatif olmaktadır.

Keçiboynuzu ağacı, posa ve tohum taşıyan koyu kahverengi ve bezelye görünümünde meyveleri olan bir ağaçtır. Dört bin yıl öncesi Antik Yunan’ da da bilinen ve tüketilen bir meyvedir. Bugün Hindistan’ dan Avustralya’ ya kadar bütün dünyada yetiştirilen keçiboynuzu ağaçlarını ilk yetiştirenler, eski Yunanlılar olmuştur.

Geçmişten Bugüne Keçiboynuzu

On dokuzuncu yüzyıl kimyagerleri, keçiboynuzu kabuklarını çiğnemenin, şarkıcıların sağlıklı ses tellerine sahip olmalarına ve korumalarına ve boğazlarını temizlemesine yardımcı olduğunu iddia etmişlerdir.

Keçiboynuzu ağaçları tek bir cinsiyettir. Meyve vermesi için bir erkek ve bir dişi ağaç gerekmektedir. Keçiboynuzu ağacı 6-7 yıl sonra meyve vermeye başlar.

Keçiboynuzu kürünün erkek doğurganlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu belirleyen çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalarda keçiboynuzu ekstraktının, sperm hareketliliğini yüzde 63.4 oranında arttırdığı gözlenmiştir. En yüksek sperm yaşayabilirliği yüzde 77.6 olarak tespit edilmiştir. Ancak istatistiksel analizler sperm sayısı açısından anlamlı bir fark göstermemiştir.

Sperm Sayısını Keçiboynuzu Kürü Arttırır

Kısaca uygulanan keçiboynuzu kürü, düşük sperm sayısına sahip meni içerisinde hem hareketli sperm sayısını arttırmakta hem de spermleri daha hareketli duruma getirmektedir. Yani sperm sayısı düşük olsa da kazandırdığı hareketlilik ile spermlerin yumurtaya ulaşma oranı yükselmektedir.

Keçiboynuzu taneleri taze veya kurutulmuş şekilde yenebilmektedir. Ayrıca keçiboynuzu kürü uygulamak isteyenler için keçiboynuzu pudra, cips, şurup, ekstrakt (öz) ve diyet hapları formlarında piyasaya sunulmaktadır.

Beslenme düzenlerine keçiboynuzu ekleyen insanların, kilo kaybı ve mide problemlerine de çözüm buldukları söylenmektedir.

]]>
Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur? Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Erkeklerde Kısır Olmak Nasıl Anlaşılır? Kısırlık Tedavisi Fiyatları Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler
Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi https://www.kisirliktedavisi.net/erkeklerde-keciboynuzu-ile-kisirlik-tedavisi/ Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi https://www.kisirliktedavisi.net/erkeklerde-keciboynuzu-ile-kisirlik-tedavisi/

Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi

Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi

Erkeklerdeki sperm sayısı azaldıkça kadının hamile kalma olasılığı düşmektedir. Erkeklerde tek sefer için yaklaşık 8 milyon sperm üretimi söz konusudur.

Fakat sperm sayısı normal düzeyde olmasına rağmen çocuk sahibi olunamıyorsa sperm hareketlerinde sorun var demektir. Erkeklerde kısırlık sorunu olarak bilinen bu durum çocuk sahibi olmayı önlemektedir.

Çeşitli tedavi yöntemlerinin dışında, alternatif ve doğal bir yöntemle hareketli sperm sayısını arttırmak mümkündür.

Keçiboynuzu sayesinde spermler hareketli hale getirilebilir. Mevcut spermlerin hareket ve hız kabiliyetinin artması, spermlerin yumurtaya daha çabuk ulaşması demektir. Erkeklerde kısırlık sorunu, sperm hareketlerinin miktarı ile orantılıdır.

Düzenli bir şekilde keçiboynuzu tüketimi sağlıklı spermlerin oluşmasını sağlar. Keçiboynuzu ile kısırlık tedavisi uygulamak mümkündür. Ayrıca beslenme şekli de spermleri etkilemektedir. Erkeklerde keçiboynuzu ile kısırlık tedavisi nin faydaları ve tedavisi hakkında.

Keçiboynuzu ile kısırlık nasıl tedavi edilir?

Sperm hücrelerinin baş kısmında bulunan enzimler, spermin yumurtaya ulaştığı sırada, yumurtanın zarını delmeye yaramaktadır. Böylelikle yumurta içerisine girebilir ve döllenme gerçekleşebilir.

Ancak bu baş kısımda bulunan enzimlerin yetersizliği yumurtayı yırtamaz.

Bu da hamileliğe engel olur. Keçiboynuzu ile kısırlık tedavisi aşamasında, spermlerde bulunan enzimler artar ve kuvvetlenir. Bu sayede yumurtanın dışında bulunan zarı delmek ve içeriye girmek daha kolay hale gelir. Ayrıca iktidarsızlık sorunu yaşayan kişiler için de birebir etkili olan keçiboynuzu, bu sorunu tamamen ortadan kaldırır.

Prostat sorunu olan kişilerinde kullanmaları önerilir.

Erkeklerde kısırlık, tedavisi mümkün olan bir sorundur. Bakıldığı zaman çocuk sahibi olamayan çiftlerde en büyük sorun erkeklerden kaynaklanmaktadır.

Düzenli bir şekilde keçiboynuzu tüketmek, erkekler için büyük problem haline gelen çeşitli hastalıkların son bulmasını sağlar. Örneğin;

 • Erkeklerde kısırlık 
 • Prostat
 • İktidarsızlık

gibi sorunlar ortadan kalkar.

Erkeklerde kısırlık için keçiboynuzu nasıl tüketilmeli?

1 litre suyun içine 6-7 adet keçiboynuzu atıp, 3 dakika kaynatın. Daha sonra 20 dakika dinlendirip, keçiboynuzlarını suyun içinden alın.

Bu sıvıyı, sabah aç karınla 1 bardak ve akşam yatmadan önce 1 bardak olacak şekilde, 1 hafta boyunca tüketin. Ardından 3 ay boyunca miktarı yarı yarıya düşürerek tüketin.

Bu kür erkeklerdeki üreme sisteminde bulunan tüm sorunları gidermek için birebirdir.

]]>
Erkeklerde Kısırlığın Psikolojik Etkisi Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Fitoterapinin Kısırlığa Faydası Var mı ? Fitoterapi Güvenli mi ? İncir Kürü İle Hamile Kalanlar Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?
Prostat Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/prostat-kisirlik-yapar-mi/ Prostat Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/prostat-kisirlik-yapar-mi/

Prostat Kısırlık Yapar mı ?

Prostat Kısırlık Yapar mı ?

Prostat, erkeklerde bulunan ve meninin dışarıya akmasını sağlayan bir organdır. Prostat sorunu yaşayan bireylerde, prostat büyümesi görülür.

Büyüyen prostat sürekli olarak idrar kesesine baskı yaptığında sıklıkla tuvalet ihtiyacı duyulur. Erkeklerin kabusu haline gelen prostat hastalığı, cinsel ilişki sırasında her hangi bir güç kaybına yol açmaz.

Erkeklerde Prostat Kısırlık Yapar mı ?

Fakat pek çok erkek bu durumdan şüphe duyduğu için ilişkiden uzak durmaktadır. Ayrıca “prostat kısırlık yapar mı?” sorusunu da akıllara getiren prostat hastalığı, kısırlık problemine sebep olmaz. 

Büyüyen prostatın, ameliyat ile alınması cinsel sorunlara yol açmadığı gibi çocuk sahibi olmaya da engel değildir. Prostat ameliyatı olup, prostatı alınan erkeklerin menisi idrar kesesine akmaktadır.

Spermlerde hiç bir sorun oluşmaz ve idrardan ayıklanan sperm hücreleriyle döllenme sağlanabilir. Prostat hastalığı kısırlık yapmaz. Fakat ameliyat olunmazsa, maalesef kanser olma riski artmaktadır. 

Prostat Hastalığı Belirtileri 

   Prostat hastalığı belirtileri, genellikle aynı şekilde görülür. Bunlar;

 • Sık sık idrara çıkma isteği
 • Aniden gelen idrar
 • İdrar sırasında yanma ve mesanede sıkışıklık hissi
 • İdrara çıkarken kan gelmesi
 • Geceleri idrar şikayeti ile uyanma

   Bu sorunlar yaşanıyorsa büyük ihtimalle prostat büyümesi var demektir. Önüne geçilmediği taktirde kötü huylu prostata dönüşüp kanser hastalığına davetiye çıkarabilmektedir. 

Prostat Hastalığı Tedavisi

Prostat hastalığı tedavisi çeşitli yöntemlerle sağlanabilir. Medikal ilaç yöntemlerinin dışında ameliyat ile de kesin çözüme ulaşılabilir. 

Prostat kısırlık yapar mı?” düşüncesinde olan ve çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin en acil şekilde tedavi olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde döllenme sağlanması için tüp bebek yöntemine başvurulur. 

Prostat hastalığı tedavi şekilleri: 

 1. İlaç Tedavisi
 2. Ameliyat
 3. Lazerli Cerrahi İşlem
 4. Klasik Cerrahi İşlem

Prostat büyümesi sorunu olan kişiler muayene edildikten sonra, hastalığın derecesine göre tedavi yöntemi uygulanır. Böylelikle prostat sorunu ortadan kalkar ve kısırlık gibi bir problem oluşmaz. 

]]>
Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir? Kısır Erkekten Sperm Gelir Mi? Prezervatif Kısırlık Yapar mı ? Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır? Evde Sperm Testi
Zencefil Kürleri İle Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/zencefil-kurleri-ile-sperm-arttirmak/ Zencefil Kürleri İle Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/zencefil-kurleri-ile-sperm-arttirmak/

Zencefil Kürleri İle Sperm Arttırmak

Zencefil Kürleri İle Sperm Arttırmak

Tıbbi ifadesi ile, sperm sayısının normalden az olmasına oligospermi, hiç olmamasına ise azospermi denmektedir. Bir mililitre menide 15 milyondan az sperm bulunuyorsa bu durum düşük sperm sayısı olarak ifade edilmektedir.

Sperm sayısının düşük olması, kadın yumurtasını dölleme olasılığını azaltmaktadır, ama tamamen ortadan kaldırmamaktadır.
Erkekte bu rahatsızlığın göze çarpan bir belirtisi yoktur. Kadın gebe kalmakta gecikiyorsa böyle bir olasılık üzerinde durmak gerekir.

Düşük Sperm Sayısı

Düşük sperm sayısının başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilir: hormonal dengesizlik, kalıtsal kromozomal anormallik, genişlemiş testis damarları veya spermin geçişini engelleyen bir durum.

En az bir yıllık bir süreçte, düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra kadında gebelik gerçekleşmiyorsa ve şu sayılan durumlardan biri ile ilgili bir şikayet varsa doğrusu bir doktora görünmektedir: ereksiyon veya boşalma sorunları varsa, düşük cinsel istek varsa, testis bölgesinde ağrı, rahatsızlık veya şişlik varsa, testis, prostat veya başka bir cinsel problem varsa ya da asık, testis, penis veya skrotum bölgesinde cerrahi bir müdahale yapılmışsa.

Beslenmeye İlave Takviyeler

Günlük beslenmeye bazı ilave takviyeler yapılmasının, sağlıklı bir yaşam şekli olduğu kanıtlanmıştır. Çocuk bekleyen kişilerin de, beslenme düzenlerine, cinsel hormonları arttırabilecek takviyeler yapması doğru bulunmaktadır. Buna istinaden zencefil kürleri ile sperm arttırmak bunlarda birisidir.

Kısırlık tedavisi gören erkeklerin, özellikle testosteron hormonlarını güçlendirmeleri için bazı gıdalara ağırlık vermeleri iyi bir fikirdir. Bu anlamda zencefil, erkeklik hormonunu arttırdığı kanıtlanmış bir bitkidir.

Uzmanlara göre testosteron seviyesi düşük olmasa bile, artırmanın herhangi bir zararı yoktur. Genel olarak zencefil, dünyanın her yerinde tüketilen ve çok sevilen bir baharattır. Birçok yararı yanı sıra testosteronu arttırdığı, dolayısıyla doğurganlığı güçlendirdiği kanıtlanmış bir bitkidir.

Sperm Artışları

Bir araştırma sonuçlarına göre zencefil tüketen erkeklerin sperm sayıları yüzde 16.2 oranında, sperm hareketliliği yüzde 47.3 oranında ve sperm hacmi yüzde 36.1 oranında yükselmiştir. Ayrıca erkeğin hipofiz bezinden salgılanan bir hormonda luteinizan hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmasının hızlandığı ve erkekte sperm gelişiminin arttığı belirlenmiştir.

Düşük sperm sayısı ile mücadele eden erkekler için zencefil kürleri harika bir haber. Zencefil, kök formunda ham tüketildiği gibi, kurutulmuş ve öğütülmüş formda da tüketilebilir. Ama en kolay yolu, toz veya kurutulmuş form ile bir çay yapmaktır.

Zencefil ile Kür Yaparak Sperm Sayısı Arttırmak

Kaynatılmış suya bir tutam zencefil atmak yeterlidir. Ayrıca çorbalara ve hatta pişmiş etlere zencefil serpmek de ayrı bir lezzettir. Kısaca zencefil kürleri ile sperm arttırmak düşük testosteron olmasa bile, zencefili kürleri, sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır.

]]>
Varikosel nedir ve tedavisi nasıldır? Kısır Erkekten Sperm Gelir Mi? Fitoterapinin Kısırlığa Faydası Var mı ? Fitoterapi Güvenli mi ? Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Çocuğu Olmayan Erkek Ne Yapmalı ?
Nohut Kürü ile Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/nohut-kuru-ile-sperm-arttirmak/ Nohut Kürü ile Sperm Arttırmak https://www.kisirliktedavisi.net/nohut-kuru-ile-sperm-arttirmak/

Nohut Kürü ile Sperm Arttırmak

Nohut Kürü ile Sperm Arttırmak

Nohut kürü azosperm(sperm üretim azlığı) çekenler için kullanılabilen bitkisel tedaviler arasında yer alıyor. Bazı erkeklerde doğuştan gelen veya sonradan oluşan etkenlerden dolayı sperm sayısında azalma görülebilmektedir. Bu durum, baba olmak isteyenler için büyük bir sıkıntı olarak görülür. nohut kürü ile sperm arttırmak

Sperm sayısı az ve genelde kalitesiz olduğundan dolayı, gebe kalmada sorunlar yaşanabilmektedir. Sperm arttırıcı nohut kürü, bir süredir kullanılmaktadır ve sperm sayısını 4-40 oranında arttırdığı bilinmektedir.

Nohut Kürü ile Azosperm İlişkisi

Doğada bulunan milyonlarca bitki, uzun yıllardan buyana çeşitli hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Bunlardan birisi olan nohut kürü, erkeklerde yaşanan azosperm sorununa yardımcı niteliktedir.

Kısırlık tedavisi çiftleri en fazla zorlayan sorunlardan birisi sperm sayısının az olması ve mevcut spermlerin de kalitesiz olmasıdır. Böyle durumlarda normal yolla veya aşılama gibi yollar ile gebelik bir hayli zorlaşabilmektedir. 

Nohut kürü sperm arttırıcı etkisi ile kişiye bitkisel destek vererek spermlerin çoğaltılmasına yardımcı olur.

Nohut ve nohut suyu hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Sperm arttırma etkisinin yanı sıra ağızda oluşan yaraları iyileştirmekte ve diş hastalıklarına iyi gelmektedir.

Üretim bozukluğu nedeniyle sperm sayısı problemi yaşanıyor ise, öncelik olarak tüm kontrollerinizi yaptırmalı ve destek tedavi olarak nohut kürünü kullanmaya başlamalısınız. 

Sperm arttırıcı nohut kürü, spermin hareket zayıflığını düzenler ve gelişimine yardımcı olur. Bu sayede kadın yumurtası daha hızlı döllenerek gebelik elde edilebilir.

Sperm Arttırıcı Nohut Kürü Nasıl Yapılır?

Sperm arttırıcı nohut kürünü günlük olarak hazırlayarak taze tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Düzenli kullanım sonrasında başarı oranı 5 ile 50 arasındadır.

7-8 kaşık kuru nohut, yarım litre kaynak yani haşlanmış suyun içine atılarak 10 dakika kadar kaynatılır. Kaynama işlemi sonrasında süzülerek elde edilen suyun yarısı sabah, yarısı da öğlen tüketilmelidir.

Nohut kürünü yemeklerden önce tercih etmeli ve her gün günlük olarak hazırlamalısınız. Sperm arttırıcı nohut kürü, en az 2 ay düzenli kullanılarak fayda göstermektedir. Düzenli olarak kullanacağınız nohut kürüne ek olarak keçiboynuzu kullanımı da, tedavinin gücünü arttırabilmektedir.

]]>
Koronavirüs Tüp Bebek Sürecini Nasıl Etkiledi? Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Yapılması Planlanan Kısırlık Etkinlikleri 2020 Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur?
Klamidya Enfeksiyonu Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/klamidya-enfeksiyonu-kisirlik-yapar-mi/ Klamidya Enfeksiyonu Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/klamidya-enfeksiyonu-kisirlik-yapar-mi/

Klamidya Enfeksiyonu Kısırlık Yapar mı?

Klamidya Enfeksiyonu Kısırlık Yapar mı?

Klamidya enfeksiyonu, dünyada yaygın olarak görülen ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında önemli bir ölçüde yer almakta. “Chlamydia trachomatis” adlı bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyon türüdür. Tedavi edilmez ise kısırlık, dış gebelik ve düşük gibi ağır sonuçlara sebebiyet vermektedir. Peki bu klamidya enfeksiyonu kısırlık yapar mı? sorusunun cevabı.

Bilimsel araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre yılda ortalama 2,5 milyon kişi klamidya enfeksiyonu tedavisi için doktora başvuruyor. Bu enfeksiyon çoğu kişide ise semptom yani belirti vermeden ilerlemekte bu nedenle virüsü taşıyan bu kişiler doktora başvurmamaktadır.

Klamidya Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Klamidya enfeksiyonu sessiz bir hastalık çeşidi olarak bilinir çünkü bu enfeksiyonu taşıyan kişilerin bir çoğunda semptom görülmez veya herhangi bir muayene bulgusu bulunmamaktadır.

Bu klamidya enfeksiyonu taşıyan biri ile cinsel beraberlik sonrasında enfeksiyonun ne zaman ortaya çıkacağı tam olarak bilinmiyor ve bu süreç haftalarca bile devam edebiliyor. Klamidya enfeksiyonu taşıyan kadınlarda vajinal akıntı, düzensiz vajinal kanama, bulantı, karın ağrısı, idrar yaparken yanma ve çok sık idrara çıkma gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Erkeklerde ise akıntı, idrar yaparken ağrı ve yanma gibi şikayetler görülmektedir.

Tedavi Edilmez İse Neden Olabileceği Durumlar

Kadınlarda hastalığa neden olan bu bakteri ilk olarak rahim ağzını enfekte eder, bazı durumlarda ise idrar kanalına yerleşir ve burayı enfekte ederek birçok soruna yol açabilir. Peki klamidya enfeksiyonu kısırlık yapar mı?

Rahim ağzında başlayan bu yolculuk bazen rahim içine ve üreme kanalı tüplerine yayılabilir. İşte bu durumda kadında kısırlık belirtileri olmasına neden olabilecek bir durum ortaya çıkarabilir.

Klamidya enfeksiyonu tedavi edilmez ise üreme organlarının enfeksiyonuna sebep olur, tüplerde yapışıklık ve tıkanıklık yaratabilir bunun sonucunda da gebelik gerçekleşemez. klamidya enfeksiyonu kısırlık yapar mı?

Hasta gebe ise doğan bebeğe geçme oranı yüzde 20-50 arası oranla olası bir durum, çoğunlukla bebekte göz enfeksiyonu ve akciğer enfeksiyonlarına neden olur. 

Erkeklerde ise bu enfeksiyon üretrit, böbrek sorunları, epididimit ve kısırlığa neden olmaktadır.

Klamidya Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bu enfeksiyonun tedavisi oldukça basit ve etkili.

Hastalara tanı konulduktan sonra antibiyotik tedavisine başlanır. Bu antibiyotikler hasta tarafından doğru ve düzgün alınırsa yüzde 95 etkili olur ve iyileşme sağlanır.

]]>
Epilasyon Aleti Kısırlık Yapar Mı? Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ? Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? İstanbulda Bulunan 10 Popüler Kısırlık Tedavi Merkezleri Kısırlığı Doktora Gitmeden Bilmek Mümkün Müdür ?
Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/genetik-hastaliklar-kisirlik-yapar-mi/ Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/genetik-hastaliklar-kisirlik-yapar-mi/

Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ?

Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ?

Genetik hastalıklar, bireylerin taşıdığı bazı hastalıkları belirli oranlarda kendi çocuklarına aktarmasıdır. Toplumda görülen birçok hastalığın temelinde de genetik faktörler etkin rol oynamaktadır.

Özellikle son yıllarda, temel bir sağlık sorunu haline gelen kısırlık hastalığının genetik faktörlerle ilgisi de, çoğu kişi tarafından merak edilmektedir.

İnternet aramalarında sıkça sorulan genetik hastalıklar kısırlık yapar mı sorusu için, birtakım şartlara bağlı olarak genetik hastalıklar kısırlığa sebep olabilir şeklinde cevap verilebilir.

Genetik Hastalıklar

İnsan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri değişkenlik gösteren çeşitli genetik hastalıklar, vücudun normal işleyişini bozduğu için doğal olarak kısırlığa da sebep olabilir. Bu nedenle, çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlerde, gerekli testler yapıldıktan sonra var olan genetik hastalıkların tedavisi, çocuk sahibi olmayı kolaylaştıracaktır.

Hastalıkların bazıları kalıtsal olduğu için, genetik hastalıklar konusunda gerekli belirlemeler yapıldıktan sonra doğru tedavi yöntemi uygulanabilir.

Genetik Hastalıklar ve Kısırlık

Genetik tanı amacıyla kalıtsal hastalık taşıyan kişilere yapılacak testler ile çocuk sahibi olabilmek için uygulanacak tedavi yöntemleri de belirlenmektedir. Genetik hastalıklar ve kısırlık arasında yakından bir ilişki bulunmakla birlikte, hastalığın türü, derecesi ve uygulanan tedavi yöntemleri, kadın ve erkeklerde vücut düzenini çocuk sahibi olmayı engelleyecek şekilde bozar.

Yaşam kalitesini önemli ölçüde bozan kromozal bozukluklar ve genetik hastalıklar kısırlık yapar mı, çocuk sahibi olmayı engelleyici bir faktördür.

Genetik Hastalıklar Kısırlık Yapar mı ?

Ancak, günümüzde önemli düzeyde gelişmiş olan tedavi yöntemleri ile kalıtsal hastalıklar, çok erken dönemlerde teşhis edilmekte, bu sayede tedavisi de kolaylaşmaktadır. 

Kısırlığa Sebep Olan Genetik Hastalıklar

Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda genetik hastalıkların çoğuna neden olan genler belirlenmiş ve tedavi yöntemleri çeşitlenmiştir. Kısırlığa sebep olan genetik hastalıklar ve tedavi yöntemlerinin ileri teknolojik özelliklerdeki cihazlarla belirlenmesi sayesinde kısırlık sorununun tedavisi de mümkündür.

Bu durumda kadınlarda kısırlık genetik midir sorusu ve ardından gelen erkekte kısırlık genetik midir sorusu akıllara gelmektedir. Buna istinaden doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Doktorunuz genetik kısırlık tedavisi açısından sizde akıllara gelen genetik kısırlık nedir cevapları bulunacaktır.

Genetik tanı yöntemi, bebek sahibi olmayı istediği halde normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftelere uygulanmaktadır. 

]]>
Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ? Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? Ovarian Endometriozis Kısırlık Sebebi Midir? Protein Tozu Kısırlık Yapar mı?
Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/fallop-tupleri-kisirlik-yapar-mi/ Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/fallop-tupleri-kisirlik-yapar-mi/

Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı?

Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı?

Kadınlarda gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için iç genital organa yani uterusa (rahim) sahip olması gerekir. Uterus, uterus gövdesi, serviks(rahim ağzı), fallop tüpleri, overler (yumurtalık) ve fimbrialardan oluşur.

Sağlıklı bir cinsel birleşim sonrasında bebek bekleniyorsa yumurta sperm tarafından döllenerek fallop tüplerinden ilerlemeye ve uterusun fonksiyonel tabakası olan endometrium tabakasına tutunmak için ilerlerken aynı zamanda gelişmeye, bölünmeye ve büyümeye devam eder.

Bazı durumlarda sağlıklı cinsel birleşme yaşanırken yumurta döllenerek zigot oluşumu gerçekleşmeyebilir. Bu durum erkek veya kadın kaynaklı olabilir. Kadında bilinen bir kadın hastalığı problemi var ise muhtemelen kısırlık etkisi yaratabileceğinden gebe kalmayı zorlaştırabilir.

FALLOP TÜPLERİ FİZYOLOJİSİ VE İŞLEVİ

Fallop tüpleri uterusun her iki yanında bulunur. Sperm ile döllenen yumurta fallop tüplerinden ilerlemeye başlar. Bu ilerleme esnasında herhangi bir engel ile karşılaşılması zigotun rahim içine ilerlemesi ve yerleşmesini engeller.

Halk arasında bu durum kısırlık olarak da adlandırılır. Fallop tüpleri direkt olarak kısırlık etkisi meydana getirmez. Kısırlığı meydana getiren unsurlar fallop tüplerini etkiler.

Kısırlığı meydana getiren unsurlardan bazıları şu şekildedir:

 1. Kısırlık vakalarında genellikle 3/1 oranında sorun erkeklerde tespit edilmiştir.
 2. Kısırlık vakalarının diğer 3/1 kısmında sorun kadınlarda tespit edilmiştir.
 3. -Erkeklerde anormal sperm üretimi, genetik bozukluklar, kronik hastalıklar, testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) sperm üretim kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.
 4. -Kadınlarda ovülasyon bozuklukları, hormonal bozukluklar, var olan troid hastalıkları gebeliğin oluşmasını engelleyen önemli kısırlık faktörlerindendir.
 5. -Kadınlarda rahim ile ilgili yapısal ve fonksiyonel bozukluklar, fallop tüplerinin tıkanması iltihaplanması sonucunda da görülebilir.
 6. -Kadınlarda kısırlığa neden olan diğer nedenler arasında kanser hastalıkları, çölyak hastalığı, bazı otoimmun hastalıklardır.

KADINLARDA KISIRLIK BELİRTİLERİ

Kısırlık bazı durumlarda kadınlarda belirti vermeyebilir. Üreme çağındaki kadınlarda en temel kısırlık belirtisi adet kanamalarındaki düzensizliklerdir. Anormal derecede kanamalar, adet döngüsü ve süresi arasındaki uzamalar kısmi kısırlık belirtisi olabilir.

ERKEKLERDE KISIRLIK BELİRTİLERİ

Erkeklerde kısırlık belirtileri kadınlarınkinden daha az belirti verir bu nedenle çok zor fark edilebilir. Erkekler çoğunlukla düzgün ve sağlıklı ilişkiye girdiği halde kısırlık durumunu fiziksel muayenede öğrenebilir.

Doğal yollarla hamile bırakılamadığı durumlarda kısırlıktan şüphelenilmelidir. Fallop tüpleri kısırlık yapar mı? Sorusu ile ilgili gerekli bilgileri makalemizden bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

]]>
Sigara Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı? Antidepresan Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı? Kadınlarda Kısırlık Genetik Midir? Kadınlarda kısırlık neden olur ? COVID-19 Tüp Bebeğe Geçer mi?
Prezervatif Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/prezervatif-kisirlik-yapar-mi/ Prezervatif Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/prezervatif-kisirlik-yapar-mi/

Prezervatif Kısırlık Yapar mı ?

Prezervatif Kısırlık Yapar Mı?

            Birçok kişi cinsel ilişkiye girmeden önce prezervatif kullanmaktadır. Ancak kullanıcılar tarafından bazı endişeler dile getirilmekte ve araştırılmaktadır.

En araştırılan konu ise “Prezervatif Kısırlık Yapar Mı?” şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu soruya farklı şekillerde verilen cevaplar olmakla birlikte esas problemin yanlış kullanımdan kaynaklandığı söylenmektedir.

Birçok uzman tarafından araştırılan ve cevap bulunmaya çalışılan bu konu erkek bireyler için oldukça önem arz etmektedir. Prezervatifin yanlış kullanımında dahi ilk etapta karşılaşılacak problem kısırlık olmamaktadır.

Bu nedenle direkt olarak prezervatifin kısırlık yapacağı düşünülmemelidir.

Doğru Kullanım Nasıl Olmalıdır?

            Arama motorları üzerinden yapılan Prezervatif Kısırlık Yapar Mı? aramalarına karşı verilecek en iyi yanıt doğru kullanım olmalıdır. Doğru

Kullanımda dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini anlattıktan sonra prezervatif kullanmanın avantajlarını inceleyelim.

Aynı prezervatifi ikinci kez kullanmayınız: İkinci kez kullanmak peniste enfeksiyonal rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Tek kullanımlı olarak bu ürünleri kullanmalısınız.

Sertleşme olmadan prezervatifi takmayınız: Bu yapılacak belki de en ağır hatalardan birisidir. Penisi sıkıştırarak kasların zedelenmesine ve sertleşme duygusunun azalmasına neden olarak çeşitli cinsel problemlere neden olabilecek bir hatadır.

Yırtık ve deforme olmuş prezervatif kullanmayınız: Bu yapılacak hata ile istenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan birçok hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Prezervatifin Faydaları Nelerdir?

            Prezervatif kullanmanın birçok faydası olduğu bilinmektedir. Bunlar şöyle sıralanmaktadır:

-İstenmeyen gebeliklerden koruma sağlar.

-Cinsel yolla bulaşması olası olan hastalıkları engeller.

-Aile planlamasına katkı sunar.

-Cinsel hayatın sürekliliğini sağlar.

Prezervatifin Doğru Kullanımı

            Yapılan araştırmalara göre prezervatifin doğru kullanımında kısırlığa neden olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle kullanmadan önce nasıl kullanılması gerektiğini araştırarak daha etkili sonuçlar almanız mümkündür.

Önemli etkenlerden biriside prezervatif markasıdır. İyi marka prezervatif kullanılması önerilmektedir. Sektörde bilinen markaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

]]>
Kısır Çiftlerin Evlilik ve Seksüel Etkileri Fitoterapinin Kısırlığa Faydası Var mı ? Fitoterapi Güvenli mi ? Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur? Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi Erkeklerde Kısır Olmak Nasıl Anlaşılır?
Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/yumurtalik-ameliyati-kisirlik-yapar-mi/ Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/yumurtalik-ameliyati-kisirlik-yapar-mi/

Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ?

Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı ?

Yumurtalık ameliyatı, yumurtalıklarda oluşan kistlerin alınması için yapılmaktadır. Bu kistlerin bazıları hayati önem taşırken bazıları da kısırlık sebebi olabilir. Yumurtalıklarda çeşitli türlerde kistler oluşabilir.

Bu kistlerin en önemlileri ise çikolata kistleridir. Çikolata kistleri, kadınların üreme oranını düşürmekte ve yumurtalıkta bulunan sağlıklı hücreleri öldürmektedir. Bundan dolayı belirtileri fark edildiği gibi yumurtalık ameliyatı gerçekleştirilmelidir.

Bazı kistler adet süreci içerisinde gerçekleşir. Bu kistler kısırlığa neden olmaz ve kendiliğinden geçmektedir. Ancak yumurtalıkta oluşan çikolata kistleri kısırlığa neden olabilmektedir.

Yumurtalık Ameliyatı Teşhisi

Teşhis konulduktan sonra en kısa sürede müdahale edilmelidir. Zira kistler ilerleyen zamanlarda hayati tehlike taşırlar.

Yumurtalık Ameliyatı Kısırlık Yapar mı?

Yumurtalık ameliyatı kısırlığa neden olmaz. Ancak geç fark edilen çikolata kistleri kısırlığa yol açar.

Erken önlem alabilmek adına kadınların 6 aylık periyotlarla doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Kistin varlığı tespit edildiğinde en çok endişe duyulan konu “Yumurtalık ameliyatı kısırlık yapar mı?” sorunudur. Yumurtalık ameliyatı endişe edilmemesi hatta çabuk davranılması gereken bir durumdur.

Aksi takdirde kısırlık kaçınılmaz olabilir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir?

Her kistin bulunduğu konuma göre belirtileri farklılık gösterir. Özellikle yumurtalıklarda oluşan kötü huylu kistler kendini şiddetli şekilde belli eder. Yumurtalık kisti belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Adet döneminin yoğun sancılı geçmesi
 • Bel bölgesinde uzun süreli ağrılar
 • Sırt bölgesinde ağrı
 • Adetin normalden uzun seyretmesi

Bu belirtiler görüldüğü takdirde acil olarak doktora başvurulmalıdır.

Önemsenmeyen ve geçici görülen her sorun daha büyük problemlere yol açabilir. Yumurtalık kisti belirtileri sorunun habercisi olup ameliyat gerektirebilir.

Zaman zaman vücutta oluşan kistler kendiliğinden yok olur ve herhangi bir belirti göstermezler. Ancak ağrılı ve devamlı sancılı bir dönemden geçiliyorsa tehlikeli bir kist sorunu var demektir.

Özellikle yumurtalıkta oluşan çikolata kistleri erken tedavi edilirse kısırlık sorunu oluşmaz.

]]>
Spiral Kısırlık Yapar mı ? Adet Düzensizliğinin Kısırlığa Etkisi Nedir ? Kadınlarda Kısırlık Yapan Yiyecekler Kısırlık (İnfertilite) Sonrası Gebelik ve Düşük Etkisi Kot ve Dar Pantolon Kadınlarda Kısırlık Yapar mı ?
Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/cikolata-kisti-kisirlik-yapar-mi/ Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/cikolata-kisti-kisirlik-yapar-mi/

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ?

Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ?

Çikolata Kisti Kısırlık Nedeni Olabilir Mi?

Günümüzde sıkça karşılaşılan kadın hastalıklarından biri çikolata kistleridir. Dünya çapında milyonlarca kadında görülen bu çikolata kisti hastalık, tedavi edilmez ise ve daha ileri boyutlara taşınırsa birçok yeni hastalığın oluşumuna ve kısırlığa neden olmakta.

Kısırlık sebebi sorunuyla doktora başvuran kadınlarda çikolata kistlerine rastlanılıyor. Yani çikolata kistleri kısırlığa neden olabiliyor, bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Ancak tedavilerle bu sorunun ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Çikolata Kisti Nedir?

Diğer bir adıyla Endometriozis yani çikolata kisti rahim içine yerleşmesi gerekli olan tabakanın rahim dışında başka bir bölgeye yerleşerek ve o bölgede gelişim göstermesi ile meydana gelen çok büyük bir sorundur.

Rahimin iç yüzeyinde bulunan ve her ay adet kanaması ile dökülen endometrium denen tabaka adet döngüsü sırasında her ay kalınlaşıp, belirli bir sürede dökülerek kanar ve rahim dışına atılır. Bu yapının tekrar rahim içinde oluşması gerekirken nedeni bilinmemekle beraber rahim dışında başka dokularda oluşması çikolata kisti denir.

İsminin çikolata kisti olmasının nedeni ise oluşumdaki kan artıklarının rengi zamanla kırmızıdan kahverengine daha sonra da siyaha dönmesidir.

Bu yüzden kistin içindeki sıvının çikolatayı andırması ve öyle bir görüntü anımsatmasıyla böyle isimlendirilmiştir.

Çikolata Kisti Belirtileri

Bu hastalıkta görülen en önemli belirti kadınlarda adet dönemiyle ilişkili olan yaşadıkları kasık ağrılarıdır. Çoğu kadında adet dönemi ağrılı geçse de çikolata kisti olanlarda çok daha şiddetli bir ağrı söz konusudur. Bunun yanında aşırı kanama, idrar kaçırma, ishal veya kabızlık, bel ağrısı, sırt ağrısı, bacaklarda ağrı, dışkıda kan görülmesi gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Hastaya Bu Tanı Nasıl Konur?

Bu belirtilerin doktora iletilmesinin ardından pelvik muayene yapılır. Bu jinekolojik muayene ile üreme organlarındaki anormallikler saptanabilir.

Daha sonrasında kesin tanı için ultrason ile üreme organları makine yardımı ile gözlemlenir. Daha ayrıntılı olarak kesin tanı ve tedavi için laparoskopi yöntemi kullanılır.

Bu Kistler Kısırlığa Yol Açabiliyor

Çikolata kisti kısırlık yapar mı? Çokça görülen bu hastalık kısırlığa neden olabilmekte ancak yapılacak olan tedavilerle bu durumun önlenmesinde oldukça mümkün.

Her çikolata kisti olan illa kısır kalır diye bir düşünce elde edilmesi oldukça yanlış olur. Tedavi ilaçla, ilaç ile iyileşemeyecek yapıda ise ameliyatla tedavi yapılmaktadır. Bazı durumlarda da hem ilaç hem de cerrahi tedavi aynı anda gerekmektedir. Kısırlık tedavisi sonrasında bu sorunu yaşayan kadınların gebe kalma oranı yüksek olabilmektedir. Ancak bu süreci etkileyen birçok faktör bulunuyor.

Kadının yaşı faktörü, kısır olduğu süre zarfı  ve kısırlığa yol açan başka nedenler gebelik şansını etkileyebilmektedir. Yapılan çikolata kisti ameliyatından sonra geçen 1 yıl süre içinde gebe kalamayan kadınlar için son yöntem olan tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelikler sağlanabilir.

]]>
Genital Bölge Temizliği Kısırlık Yapar mı? Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı? Kadınlarda Kısırlık Genetik Midir? Miyomlar Kısırlık Yapar mı? Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur?
Miyomlar Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/miyomlar-kisirlik-yapar-mi/ Miyomlar Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/miyomlar-kisirlik-yapar-mi/

Miyomlar Kısırlık Yapar mı?

Miyomlar kısırlık yapar mı ?

Her insanın doğasında evlat sahibi olmak vardır. Lakin kimi zaman belli nedenlerden ötürü böyle bir durum söz konusu olamaz. İnsanlar belli yada belirsiz sebeplerden ötürü anne baba olamazlar. Kimi durumlarda kadınlarda, kimi durumlar erkeklerde kısırlık buna yol açan nedenlerdir.

Kadınlarda kısırlık yapan olgulardan bir tanesinin de miyom olduğunu kanaati vardır. Miyomun ne olduğunu ifade etmeden önce üstte yer alan sorunun en genel hatları ile vermek gerekir ise belli durumlarda miyom kısırlık yapar ama her durumda kısırlığa yol açmaz.

Rahimde Miyom Kısırlık Yapar mı ?

O yüzden kadınlarda miyom görülmesi durumunda mutlaka özellikle anne olmak, hamile kalmak istiyorlar ise hiç vakit kaybetmeden kısırlık tedavisi başlamalıdır. Kimi durumlarda miyom alınmadan hamile kalmak mümkün olmadığı gibi tamamen kısırlık da yaratabilmektedir.

Miyom Nedir?

Üstte yapılan bu genel girişten sonra miyomun ne olduğunu ifade etmek gerekir ise miyom kadının rahminin iç kısmında ya da çevresinde ortaya çıkan kasların büyümesine verilen isimdir. Hemen her yaşta görülebilir. Aşırı üzüntü, beklenmedik yaşanan travmalar, kaslarda yaşanan olağanüstü durumlar miyoma yol açabilmektedir.

Üstte yer alan sorunun yanıtını biraz daha detaylı olarak vermek gerekir ise miyom eğer aşırı derece büyükse ve/veya miyomun yeri uygun olmayan bir yerde ise kişinin hamile kalmasını engelleyebilir. Yine miyomların oluşma durumu ve nedeni de kısırlığa yol açan faktörler arasındadır.

Eğer miyom rahmin dış kısmına doğru ilerler ise sorun teşkil etmez ama aksi durumda çok ciddi bir sorun var demektir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Miyomlar kısırlık yapar mı ? sorusu aklınıza geldiyse eğer kişinin genlerinde, annesinde, teyzesinde miyom gibi bir durum var ise kendisi de miyom genetik olduğu için miyom olmadan bile jinekolog doktora giderek gerekli önlemleri mutlaka almalıdır.

Aşırı üzüntü, stres gibi durumlardan uzak kalmalıdır. Son olarak miyom 5 cm değerinin üzerinde ise mutlaka bu alanda deneyimli bir uzman tarafından gerekli müdahale yapılmalı ve sonra hamile kalınmalıdır.

]]>
Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir? Kadınların Kısır Olduğu Nasıl Anlaşılır? Kadınlarda Tekrarlayan Kısırlık Tedavisi Kadınlarda Kısırlık Sonradan Olur Mu? COVID-19 Tüp Bebeğe Geçer mi?
Spiral Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/spiral-kisirlik-yapar-mi/ Spiral Kısırlık Yapar mı ? https://www.kisirliktedavisi.net/spiral-kisirlik-yapar-mi/

Spiral Kısırlık Yapar mı ?

Spiral Taktırmak Kısırlık Yapar Mı?

Spiral taktırmanın kısırlık ile ilişkisini inceleyecek olursak birçok kişinin kısırlık yaptığına yahut kısırlık yapmadığına dair varsayımlar olsa da bu konu sağlıklı üremenin bir parçası olduğu için aşırı titizlikle araştırılması gereken ve üzerinde net bir bilgiyle sonuçlandırılması gereken konu bütünüdür.

İnsanoğlu yıllardan beri fazla çocuk sayısının önüne geçmek için bir takım taktikler ve stratejiler geliştirmişseler de günümüzde korunmak için en çok kullanılan yollardan biri spiral taktırmaktır. Spiral taktırmak kısırlık yapar mı ?

Bununla bireyler oluşabilecek bir gebeliğin önüne geçmek isterler. Nitekim istenildiği zaman taktırılıp istenildiği zaman çıkartılması açısından kullanışlı olduğu gibi vücutta ekstra oluşabilecek ihtimalleri de arttırma olasılığı vardır. Spiral Kısırlık Yapar mı ?

Kısırlık Nedir ?

Lakin kısırlığın tanımına bakacak olursak ‘Kısırlık (İnfertilite) bir çiftin herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmaksızın, bir yıl süresince düzenli cinsel ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumu’ ifade edersek spiral kullanımının sadece korunma yöntemi olarak uygulandığı açıkça anlaşılır.

Peki spiral kullanmak kısırlık yapar mı?

Spiral Kullanmanın Kısırlık Üzerine Etkileri

Spiral ve kısırlık etkilerine bir kez daha göz atacak olursak; spiral bir korunma yöntemi iken kısırlık bir ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama durumudur.

Yani spiral taktırmak kısırlığa neden olur diyemeyiz. Kısırlık doğuştan gelen ya da vücudun çalışma sisteminde meydana gelen bir eksiklik ya da sorundan dolayı çocuk sahibi olamamaktır.

Spiral bu eksikliğine neden olamayacağı gibi doğuştan itibaren de bu sorunu var ettiremez. T şeklinde olan spiral doktor ya da ebe kontrolünde rahim içine yerleştirilir ve vücuda herhangi bir zarar vermediği bilinmektedir.

Kadınların Spiral Taktırması

Yapılan bazı araştırmalar sadece vajinada iltihaplanma riskini arttırmasına yönelik olduğudur. Günümüzde spiral taktırmasına rağmen hamile kalan bireylerin mevcut olması kısırlık yapar teorisini komple çürütür ve kesin olmamakla birlikte kısırlık yapıyor düşüncesini yalanlar.

]]>
Kısırlıkta Vajinal Akıntı ve Kaşınma Nedeleri ? Kadınlarda kısırlık neden olur ? Adet Düzensizliğinin Kısırlığa Etkisi Nedir ? Kadınlarda ki Kısırlığın Artış Nedenleri ? COVID-19 Tüp Bebeğe Geçer mi?
Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisinde-bogurtlen-koku/ Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisinde-bogurtlen-koku/

Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü

Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü

Bir çocuk dünyaya gelir ve bir dünya değişir. İnsanların yaşamında anne baba olmak başlı başına özel bir olgudur.

Her insan anne baba olmak ister ama bu kimi zaman kişinin geçirdiği bir hastalık ya da başka bir sebepten ötürü mümkün olmaz. Böylesi bir durumda da insanlar kısırlık tedavisi noktasında arayışlara girerler.

Dünyada ve ülkemizde gelinen nokta itibarı ile tıp bilimi öylesine ilerlemiş durumdadır ki en imkansız görünen vakalarda bile insanlar kolayca anne baba olabilmekte, çocuklarını kucaklarına alabilmektedir. Bunun yanında kimi insanlar ise bazen tıbbi bu yöntemleri reddedip ya da onunla birlikte doğal tedavi yöntemlerini yani alternatif tıp yöntemlerini seçip kısırlığı atlatmak için böğürtlen kökü tedavisini uyguluyor.

İşte kısırlık tedavisinde etkin olduğu düşünülen yöntemlerden bir tanesi de böğürtlen kökü.

Böğürtlen Kökü Nedir?

Bilmeyenler açısından böğürtlen kökü nedir sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir.

En basit ifadesi ile böğürtlen meyvesinin köküdür. Böğürtlen ahududuya benzer ekşimsi bir tadı olan meyvedir. Kendisine has bir rengi vardır.

Ülkemizde de yetişen bu meyvenin gerek kendisinin gerek kökünün çok fazla faydası vardır. Son derece güçlü bir antioksidandır. Vitamin ve mineral açısından da zengin olduğu bilinir.

Kısırlık tedavisinde böğürtlen kökü kullanılmasının en temel neden yapılan bilimsel araştırmalar ile kadınların rahmini güçlendirmesidir.

Ayrıca yumurtalıkları sağlamlaştırıp, uyardığı da bilinmektedir. Buna istinaden de rahmi zayıf olan ya da rahmine dair sorun yaşayanlar, yumurtalıkları sağlam olmayanlar, yeterince uyarılmayanlar bir uzmana danışarak, onun önerdiği biçimde ve dozajda böğürtlen kökü tüketebilir.

Yine de tek başına böylesi bir üründen mucize beklenmemeli ve doktorun gerekli görmesi durumunda diğer kısırlık tedavisi yöntemleri de kullanılmalıdır.

Kısırlık İçin Etkili Yöntemler

Böğürtlen kökü kısırlık tedavisi sürecinde stresi azaltmak için de kullanılabilir. Genel olarak ise aşılama ve tüp bebek en etkili olan yöntemdir.

]]>
İnfertilite (Kısırlık) Tedavisi Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır? Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir? Koronavirüs Tüp Bebek Sürecini Nasıl Etkiledi? Kısırlık Tedavisi Fiyatları
Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisine-ne-zaman-baslanmalidir/ Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır? https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-tedavisine-ne-zaman-baslanmalidir/

Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır ?

İnsanların yaşamında anne baba olmak son derece büyük bir önem arz ediyor. Bu noktada kimi zaman bazen erkeğe bağlı sebep, bazen kadına bağlı nadiren de olsa her ikisine de bağlı sebeplerden ötürü kısırlık gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Kısırlık bilindiği üzere kişinin çocuk sahibi olamama durumuna verilen isimdir.Üç farklı kısırlık durumu söz konusudur.

Eğer çiftler normal bir biçimde sorunsuz cinsel ilişkiye giriyor ve her şey dikkat etmelerine rağmen kadın hamile kalamıyor ise o zaman ortada kısırlık gibi bir durum söz konusu olabilir.

Bu tip durumlarda kısırlık tedavisine ne zaman başlanmalıdır ? sorusu akıllara gelmektedir. Bundan sonra ki süreçte ise alanında uzman doktora giderek kısırlık tedavisi başlamalıdır.

Tercih Neye Göre Yapılmalıdır?

Uzmanlar bu noktada şu konunun altını özellikle çiziyorlar.

Çiftler böyle bir endişe duyuyor ise o zaman  mutlaka bir test yaptırmalı ve sorunun kimden kaynaklandığı belirlenmelidir. Bunun akabinde kadınlar ya da erkekler 30 yaş ve üzerinde ise kısırlık tedavisi cinsiyet fark etmeksizin hemen başlanması gereken bir durumdur.

Bunun yanında yine sorun erkeklerde sperm kalitesi, sperm hareketliliği ve/veya sperm sayısına bağlı bir durum ise yine hiç zaman kaybetmeden kısırlık tedavisi başlamalıdır.

Kadına bağlı bir sorun olduğu zaman ise eğer henüz yirmili yaşlarında olan birisi ise o zaman maksimum 1 yıla kadar beklenebilir.

Kısırlık Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Ülkemizde ve dünyada kısırlık için uygulanan adım adım yöntemler vardır. Aşılama en sık uygulanan yöntemdir. Tüp bebek ve mikro enjeksiyon ise diğer yöntemlerdir.

]]>
Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir? İncir Kürü İle Hamile Kalanlar Koronavirüs Tüp Bebek Sürecini Nasıl Etkiledi? Kök Hücre Kısırlık Tedavisi 2020 Hangi Vitamin Eksikliği Kısırlığa Neden Olur?
Protein Tozu Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/protein-tozu-kisirlik-yapar-mi/ Protein Tozu Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/protein-tozu-kisirlik-yapar-mi/

Protein Tozu Kısırlık Yapar mı?

Protein Tozu Kısırlık Yapar mı ?

İnsan yaşamında belli başlı bazı hususlara dikkat ederek yaşamak son derece büyük önem taşıyor. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapılması gerekenlerin başında sağlıklı ve kaliteli beslenmek geliyor. Ama bazen sağlıklı beslenmenin yanı sıra bazı insanlar protein tozu kısırlık yapar mı sorusunu akıllarına getiriyor. Nedeni ise protein tozu kullanımıdır.

Protein Tozu Kısırlık Yapar mı

Yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi günümüzde sağlıklı yaşam için tüketilmesi için ürünler var. Bunların başında ise protein içeren besinler geliyor. Ama kimi zaman insanlar bir nedenden ötürü ayrıca protein tozu kullanıyor.

Protein Tozu Kısırlığa Yol Açar mı ?

Protein tozuna dair halk arasında dolaşan soru işaretlerinden bir tanesi de protein tozu kısırlığa yol açar mı noktasında. Bilgi kirliliğinin de çok fazla olduğu şu dönemde biz de bu konuya bu yazıda açıklık getireceğiz. Öncelikle olarak kavramları doğru olarak tanımlamak gerekir.

Protein Tozu Nedir? Kimler İçindir?

Protein tozu en basit ifade ediş biçimi ile bir besin takviyesidir. Farklı markaların süt, peynir, yumurta, soya içeren proteinleri vardır. Genellikle sporcuların spor yaparken daha başarılı olmak için kullandığı bir gıdadır.

Ayrıca kişiler bir nedenden ötürü kendilerine günlük proteinin yetmediğini düşündükleri zaman da bu ürünü kullanırlar.

Özellikle belli bir grubun kullanması gereken bir ürün olarak tanımlamak mümkün olmamakla beraber böyle bir ürüne alerjisi olmayan, her yaştan kadın ve erkek kullanabilir. Birçok erkeğin özellikle çok yoğun çalışırken kullandığı da bilinir.

Kimler İçin Böyle Bir Risk Var?

Üstte protein tozu hakkında bu bilgiyi verdikten sonra, protein tozu kısırlık yapar mı ile olan bağlantısına gelindiğinde ise gıda takviyesi olduğu için doğrudan kısırlığa yol açmaz. Ancak uzmanlar eğer bilinçli bir biçimde tüketilmez ise erkeklerde yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre kısırlık yapabileceğini ifade ediyorlar.

Mutlaka baba olmak isteyen erkeklerin uzman doktor kontrolünde ve belirlenen oranlarda kullanması gerekiyor. Aksi halde sperm kalitesini düşürüyor. Testislere zarar veriyor. Kadınlar için ise düzeyinde ve kararında kullanıldığında böyle bir sorun bulunmuyor. Eğer kadınlarda da protein tozu kısırlık yapar mı ? sorusu sorulacak olursa evet fazlası kısırlık yapabilme ihtimali üzerinde duruluyor.

]]>
Kısır Olmak İstiyorum. Ne Yapmalıyım ? D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? Kısırlıkta Yeni Umut ! Peki Yöntemler Neler ? Genital Siğil Kısırlık Yapar mı ? Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı?
Vajinismus Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/vajinismus-kisirlik-yapar-mi/ Vajinismus Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/vajinismus-kisirlik-yapar-mi/

Vajinismus Kısırlık Yapar mı?

Her insanın, en istemem diyenin bile doğasında anne baba olmak vardır. Çünkü insanlar kendi nesillerinin devam etmesini isterler. Doğan her bir çocuk yeni bir umuttur.

İnsanı yaşama bağlayan en önemli unsurdur. Oysa kimi zaman her şey insanların istediği gibi gitmez ve kimi nedenlerden ötürü insanlar anne baba olamaz.

Çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık denilir ve kısırlığın belli başlı nedenleri vardır. En çok bu konuda merak edilen sorulardan bir tanesi de vajinismus kısırlık yapar mı sorusudur. Tüm kadınların aklındaki sorulardan başta gelen vajinismus kısırlık yapar mı ? bu noktada da konunun detayına girmeden önce ülkemizde vajinismus konusunun oldukça ciddi bir konu olduğunu ve başlı başına sorun teşkil ettiğini ifade etmek gerekir.

Vajinismus Nedir?

Üstte bu temel bilgilerden sonra biraz da konunun detayına bilmeyenler için girmek gerekir ise vajinismus kadının istemesine rağmen cinsel ilişkiye girememesidir.

Çocuklukta yaşanan taciz, tecavüz gibi olaylar bu tür sorunlara yol açabildiği gibi toplumumuzda uygulanan cinsel baskılar da kimi zaman kadınların bilinçaltını etkilemek ve partneri ile bir şeyler yaşasa bile tam bir birleşme olamamaktadır.

İşte  vajinismus bir cinsel ilişki sorunu olduğu için doğrudan kısırlık yapıyor denilemez.

Yani elbette tam olarak cinsel ilişki yaşanmadığı için kadının hamile kalma durumu gerçekleşmez ama bu durum kısırlık sebebi değildir. Yani kişi vajinismus olursa kısır değildir.

Vajinismus ve Kısırlık Tedavisi

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de vajinismus ile ilgili ciddi tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler arasında vajinismus kısırlık yapar mı yada vajinismus var tedavi olabilir miyim ? soruları var.

Kişi bu sorunu aştıktan sonra rahatlıkla partneri ile birlikte olabilir. Akabinde hamile kalabilir. Cinsel terapi gibi yöntemler ile bu sorunun tedavisi mümkündür.

Lakin yine olmuyor ise o zaman kısırlık için aşılama gibi yöntemler kullanılır. Böylece kadın cinsel ilişkiye girmeden rahatlıkla hamile kalabilir.

]]>
Kadınların Kısır Olduğu Nasıl Anlaşılır? Adetliyken Hamile Kalınır Mı? Kadınlarda Kasık Ağrısı Neden Olur? Bir Defada En Çok Kaç Defa Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir? Sigara Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı?
Kadınlarda Kısırlık Yapan Yiyecekler https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-yapan-yiyecekler/ Kadınlarda Kısırlık Yapan Yiyecekler https://www.kisirliktedavisi.net/kadinlarda-kisirlik-yapan-yiyecekler/

Kadınlarda Kısırlık Yapan Yiyecekler

Kadınlar Ne Yerse Kısır Olur ?

İnsanın doğasında anne baba olmak vardır. Ama kimi zaman çok farklı nedenlerden ötürü insanlar çok istemelerine rağmen anne baba olamazlar.

Bu noktada kısırlık denen olguda durum kadınlar ve erkekler için farklı nedenlerden ötürü ortaya çıkar.

Kadınlarda kısırlığa yol açan nedenler, erkeklere göre biraz daha farklıdır.

Üstelik kimi yiyecekler de ister istemez kısırlığa yol açar.  Burada bilinmesi gereken en temel husus kadınlarda kısırlık yapan yiyecekler ile erkeklerde kısırlık yapan yiyeceklerin aynı olmamasıdır. Biz bu yazıda kadınların tüketmemesi gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Bu Yiyeceklere ve Besin Maddelerine Dikkat

Kadınların tüketmemesi gereken yiyeceklerin başında her türden işlenmiş et geliyor. Özellikle işlenmiş olan kırmızı etten uzak durmak gerekiyor. Örneğin pastırma tüketilmemesi gereken yiyeceklerin başında geliyor.

Bir diğer asla tüketilmemesi gereken besin maddesi trans yağlar.  Yani doymuş olan değil, doymamış olan yağlar tüketilmeli.

İşlenmiş olan ürünler de kadınlarda kısırlığa yol açabilen faktörler arasında. Fast food tarzı yiyecekler için zaten çok şey söylemeye gerek yok. Her şart altında insan sağlığını riske atıyor.

Eğer anne adayı diyet yapıyor ise diyetin sağlığını etkilemeyecek, kısırlığa yol açmayacak bir diyet olması gerekiyor. Zira kimi diyet programları kısırlık yapabiliyor.

Tatlandırıcılar da risk içeren ürünler arasında yer alıyor. Katkı maddeleri de uzak durulması gerekiyor. Su içinde yer alan kimi kimyasallar da kısırlık yapabiliyor. O yüzden su tüketir iken mutlaka florür düzeyi düşük olacak şekilde tüketilmeli. Evde kaynatıp dinlendirilmeli ve öyle içilmeli.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Olabildiğince kısırlık sorunu yaşamamak için doğal beslenmek gerekir.

Doğru pişirme teknikleri kullanılmalı.  Kolay sindirimi olan karbonhidrat tarzı yiyecekler yenilmeli. Yemek yapılır iken de mikrodalga fırın, yapışmaz tencere, alüminyum ve plastik kaplar kullanılmamalı.

]]>
Vajinismus Kısırlık Yapar mı? Kısır Çiftlerin Evlilik ve Seksüel Etkileri Adet Düzensizliğinin Kısırlığa Etkisi Nedir ? Fitoterapinin Kısırlığa Faydası Var mı ? Fitoterapi Güvenli mi ? Çikolata Kisti Kısırlık Yapar mı ?
Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/vajinal-mantar-kisirlik-yapar-mi/ Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/vajinal-mantar-kisirlik-yapar-mi/

Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı?

Vajinal Mantar Kısırlık Yapar mı?

Vajinal mantar, kadınlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Ancak vajinal mantar durumu kadınlarda kısırlığa neden olmamaktadır.

Kadınlar mantarı önlemek adına öncelikle iç çamaşırlarında değişiklik yapabilirler. Sentetik kıyafetler, iç çamaşırları ve dar iç çamaşırları genel olarak kişilerde mantar oluşturmaktadır. Bunu önlemek adına ve oluşmaması için öncelikle pamuklu iç çamaşırı ve kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Bununla beraber vajinal bölgenin kuru tutulması da mantarı engellemektedir. Vajinal mantar problemlerinde uzman bir hekime danışarak, doğru bir tedavi tekniği ile bu problemden kurtulabilirsiniz.

Vajinal Mantar Nasıl Belli Olur?

Vajinal mantar problemi yaşayan kişiler genel olarak genital bölgede ki yanmadan şikayetçi olurlar. Bununla beraber genital bölgede ki sık kaşınma, yoğun akıntı ve sürekli idrar yapma da vajinal mantarın belirtilerinden biridir. Cinsel ilişki sırasında, sürekli olarak ağrı yaşayan kişiler de mantar enfeksiyonu yaşıyor olabilir. Normal vajinal akıntılara göre, vajinal mantar akıntısı farklı olmaktadır.

Mantar akıntıları genel olarak beyaz krem renginde gelmektedir. Bazı kişilerde bu akıntılar kıvamlı olarak gelmektedir veya peynir kesiği gibi pütürlü gelmektedir. Mantar akıntısının olduğunu genel olarak akıntının kokusundan anlayabilirsiniz.

Vajinal Mantar Neden Olur?

Vajinal mantar genel olarak Candida Albicans adı verilen bir hücredir.

Bununla beraber vajinal mantarlar genel olarak vajinal florası içerisinde bulunmaktadır. Vajinal mantarlar genel olarak stres bozukluğu yüzünden oluşmaktadır. Vajinal mantarların genelde sık görüldüğü vakalar şu şekildedir;

 • Ani oluşan stres durumuna göre vajinal mantar oluşumu yaşanabilir.
 • Gebelik sırasında kişilerde sıklıkla vajinal mantar görülebilir.
 • Bağışıklık sisteminin düşmesiyle genel olarak vajinal mantar görülebilir.
 • Antibiyotik kullanımı sonrasında vajinal mantar görülebilir.
 • Doğum kontrol hapları, kişilerde vajinal mantar oluşumu sağlar.
 • Hijyen kurallarına dikkat etmeyen kişiler, vajinal mantara yakalanabilir.
 • Tuvalet sonrasında, genital bölgenin temizlenmemesi vajinal bölgede mantar oluşumuna sebep olabilir.
 • Vajinal bölge içerisine sabun, şampuan ve duş jeli uygulanması.

Vajinal bölgesi içerisinde mantar bulunan kişiler, Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoruna gidebilirler. Vajinal mantar olan kadınlar kısırlık hakkında bu doktorlardan bilgi alabilirler. Hastanın şikayetine göre, doktor doğru bir tanı uygulayabilir veya ek olarak enfeksiyon hastalıklarından yardım alabilirler.

]]>
Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler Kadınlarda Tekrarlayan Kısırlık Tedavisi Kısırlık (İnfertilite) Sonrası Gebelik ve Düşük Etkisi Kısırlıkta Vajinal Akıntı ve Kaşınma Nedeleri ? Kadınlarda ki Kısırlığın Artış Nedenleri ?
Epilasyon Aleti Kısırlık Yapar Mı? https://www.kisirliktedavisi.net/epilasyon-aleti-kisirlik-yapar-mi/ Epilasyon Aleti Kısırlık Yapar Mı? https://www.kisirliktedavisi.net/epilasyon-aleti-kisirlik-yapar-mi/

Epilasyon Aleti Kısırlık Yapar Mı?

Lazer Epilasyon Aleti Kısırlık Yapar Mı?

Lazer epilasyon kısırlık yapar mı?‘ sorusu epilasyon düşünen her kadın birey için tartışılagelen ve üzerinde birçok zıt teoriler atılan bir konu olmakla birlikte, aslında yapılan işlemin detayının bilinmesi konusunda tartışılacak ya da endişe edilecek hiçbir yargının olmaması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır.

Cihaz hakkında detaylı bilgi sahibi olmamız lazer epilasyon kısırlık yapar mı ? sorusunun kendi kendimize cevaplamamızın aslında o kadar da zor olmadığını ortaya koymakta. Gelin cihaza bir göz atalım!  Nasıl mı?

Epilasyon Aleti Kısırlık Yapıyor Yanlışı

Epilasyon aleti kısırlık yapıyor yanlışını çürütmek için öncelikle epilasyon aletinin çalışma özelliklerini şöyle sıralayalım;

Lazer epilasyon derideki kıl köklerine etki eden sadece 0.5-1 milimetre derinliğine ulaşılabilen ısı ile çalışan bir mekanizmadır. Kısırlık etki yaratabilmesi için 05.-1 milimetre mesafeden çok daha derine inmelidir.

Nitekim organlarımız daha derinde bulunduğu için epilasyon aleti kısırlık yapmaz. Sadece derideki kıl köklerine etki ettiği için dünya genelinde 1990 küsürlü yıllardan beri uygulanmayı sürdürülen ve en rahat ya da en pratik kurtulma yolu olarak görülen lazer epilasyonun vücuda herhangi bir zararı yoktur.

Epilasyon aleti kısırlık yapıyor yanlışını halk arasındaki bilgi eksikliğinden ya da öngörülen bir korku ya da ihtimal olduğundan ötürü yanlış ifade edilen bir inanıştır. Bilimsel açıdan öğrendiğimiz bilgileri düzgün ve doğru ifade edebilirsek ortada dolaşan kulaktan kulağa yanlış bilgilerin önüne rahatlıkla geçebiliriz.

Epilasyon Aleti Kullanıp Kısır Kalanlar Var Mı?

Epilasyon aletini kullanıp kısır kalan bireylerin var olduğu öne sürülse de bu kişilerin gerçek bir kimlik yansıtmadığı ve görüşünü savunmak için bazı kişiler tarafından ortaya atılan ve gerçeği yansıtmayan örneklerden ibaret olduğu açıkça ortadadır.

0.5-1 milimetreye ulaşılabilen bir cihaz çok derinde bulunan organları etkileme olasılığı var mı? Derimiz organlarımızın hasar görmemesini önlemek amacıyla her bölgede farklı kalınlıktadır. Dolayısıyla epilasyon aletinin kısırlık yapma gibi bir ihtimali yok gibi görünmektedir.

]]>
Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? Çay İçmek Kısırlık Yapar mı? Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? Kısırlığı Doktora Gitmeden Bilmek Mümkün Müdür ?
Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı https://www.kisirliktedavisi.net/dogurganlik-doneminde-hamile-kalma-olasiligi/ Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı https://www.kisirliktedavisi.net/dogurganlik-doneminde-hamile-kalma-olasiligi/

Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı

Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı

Doğurganlık döneminde hamile kalınır mı diye bir soru soracak olursak öncelikle hangi dönemde hamile kalma ihtimalinin en yüksek hangi dönemde ise en düşük olduğunu ve doğurganlık döneminde hamile kalma olasılığının tam olarak hangi noktada yer aldığını belirleyelim.

Doğurganlık Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Doğurganlık döneminin yumurtlama döneminden önceki beş ya da altı gün olarak ele alacak olursak hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu zaman dilimidir.

Kısacası yumurtlama döneminden önceki beş ya da altı gün adından da anlaşılacağı gibi doğurganlık dönemi olarak adlandırılır. Başka bir deyişle yirmi sekiz günlük süreçte hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.

Tıp literatüründe kullanılan ve yapılan araştırmalar sonucu doğruluğu kanıtlanan bu dönem uzun zamandır çocuk isteyen bireylere anlatılmakta ve dönemin hangi günler arasında kaldığına dair bilgi verilmektedir.

Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı Nasıl Artar.

Doğurganlık döneminde hamile kalma olasılığını arttırmak için bir kere değil birkaç kez birliktelik yaşamak olasılığı arttıracağı gibi aslında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta stresten ve endişeden uzak yani bu işi sırf çocuk için değil sevdiğiniz için yapabilirseniz hamile kalma ihtimali daha çok artar.

Beynimizin bir nokta etrafında döndürmemiz ve hep o neden arasında kalmamız hem isteğimizi hem de hevesimizi kırabilir. Doğru bir yaklaşım sergilememiz için bir sebebe dayanarak değil o işi severek yapmamız gerekmektedir.

‘Yumurtlama Döneminde Hamile Kalınmaz’ Yanlışını Çürütelim!

Halk arasında çok yaygın ve doğruymuş gibi kabul edilen bir inanç olsa da yumurtlama döneminde hamile kalma olasılığı vardır.

Peki bu olasılık yumurtlama döneminde mi fazla yoksa doğurganlık döneminde mi?

Bizim hangi döneme denk geliyor diye hesabını yaptığımız ve doktorumuzun önerdiği günlerden oluşan gebe kalma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem ‘Doğurganlık Dönemi’dir. 

]]>
Doğurganlık Masajı Nasıl Yapılır? Demir Eksikliği Hamileliğe Engel Mi? Kadınlarda Adet Kaç Yaşında Biter? Doğurganlık Aşısı Nasıl Uygulanır? Kadınlarda Doğurganlık Yaşı Ne Zaman Biter?
Çay İçmek Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/cay-icmek-kisirlik-yapar-mi/ Çay İçmek Kısırlık Yapar mı? https://www.kisirliktedavisi.net/cay-icmek-kisirlik-yapar-mi/

Çay İçmek Kısırlık Yapar mı?

Çay İçmek Kısırlık Yapar mı

İnsanların gündelik yaşamlarında gerek yaz aylarında, gerek kış aylarında sıcak olarak da soğuk olarak da tükettikleri içeceklerin başında çay geliyor.

Başta siyah çay olmak üzere, yeşil çay ve beyaz çay da herkesimden insanın kadın, erkek fark etmeksizin favori içeceğidir. Özellikle biz Türkler için sabah kahvaltılarının, dost sohbetlerinin vazgeçilmezi çay olmakla beraber acaba çay içmek kısırlık yapar mı gibi bir endişe de insanlar istemez taşıyorlar. Çay kısırlık yapar mı?

Çay İçmek Kısırlık Yapar mı

Çay İçmek Kısırlığa Yol Açmaz

Bu sorunun yapılan bilimsel araştırmalara göre yanıtını vermek gerekir ise çay içmek kısırlığa yol açmaz ama aşırı düzeyde içilmesinin çok daha başka zararları vardır. O yüzden bu noktada uzmanlar günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Çay içmenin en ciddi zararları kansızlığa yol açması, kemik erimesine neden olmasına ve taş oluşumuna sebebiyet vermesidir.

Kısırlığa Yol Açan Sebepler

Her ne kadar çay içmek kısırlığa yol açmasa da kısırlık yapan başlıca olgular ise şunlardır: Öncelikli olarak sigara ve alkol tüketimi kısırlığa yol açan en temel faktörlerin başında gelmektedir. Bunun yanında kullanılan kimi ilaçların böyle bir etkisi olabilmektedir.

Çok Çay İçmek Kısırlığa Yol Açar mı ?

Kadınların yaşadığı iltihaplı bir hastalık, böbrek yetmezliği ( doğrudan kısırlık yapmasa bile hamile kalınması tavsiye edilmemektedir) mikro dalga fırın kullanımı, cep telefonu kullanımı, X ışınları, kullanılan kimi kişisel bakım ürünleri ( bu ürünlerin içinde yer alan kimi maddeler sebebi ile) kısırlığa yol açan başlıca faktörlerdir.

]]>
Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir? Kısırlıkta Yeni Umut ! Peki Yöntemler Neler ? Ovarian Endometriozis Kısırlık Sebebi Midir? Korona virüs kısırlık yapar mı ? Kısırlık Oranları Neden Artıyor?
Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-verimsizlik-hakkinda-bilgiler/ Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler https://www.kisirliktedavisi.net/kisirlik-verimsizlik-hakkinda-bilgiler/

Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler

Kısırlık Verimsizlik Hakkında Bilgiler

İnfertilite olarak bilinen kısırlık, çiftlerin korkulu rüyası olan fakat çözümü imkansız olmayan bir durumdur. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık ilişkide ve evlilikte bazen olumsuz durumlara sebebiyet verir.

Kadınlarda görülme olasılığı %25 olan infertilite, doğal yöntemle bebek sahibi olamayacağı anlamına gelir.

İnfertilite Nasıl Anlaşılır?

Doğum kontrolüne gerek duyulmadan 12 aylık bir periyotta düzenli geçen birliktelik sonrası hamile kalınmaması kısırlık teşhisinde önemlidir. Bu teşhis hemen konulmaz. Bunun için çiftlerin cinsel ilişki süreleri göz önünde bulundurulmalı, sebep olan faktörler tespit edilmelidir.

35 yaş altı çiftlerde bu takip en az süre olarak 1 yıl, 35 yaş üzeri çiftlerde ise 6 aylık sürece korunmasız cinsel ilişkide bulunmuş olmalarına bakılmalıdır.

Kısırlığa Neden Olan Faktörler

Kısırlık teşhisi için acele etmemeli ve stres yapılmamalıdır. Doktor kontrolünde bir süreç geçirilmeli. Yumurtalıklarda sorun olmaması durumda bunun farklı sebeplerle ilintili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel nedenler;

 • İnfertilite; erkek ve kadınlarda aynı oranda görülebilir.
 • Doğuştan kaynaklı olabilir.
 • Çevresel faktörler
 • Sağlığa zararlı sigara tüketimi
 • Sağlığa zararlı alkol kullanımı
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Yanlış beslenme
 • Hormonal gıdalar
 • Yoğun çalışma
 • Yumurtalık kisti
 • Rahim problemi
 • Dış gebelik
 • Psikolojik sebepler

Genel nedenler arasından bu faktörler dikkate alınmalıdır. Tıbbi bir sorun yok ise gerekli doktor kontrolü ile sorun çözülebilir.

Bu sorunlar kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden kaynaklı olabilir.

İnfertilite Tanısı Nasıl Konulur?

Kısırlık yani infertilite için doktora başvuran çiftlere belirli testler uygulanır. Bu testler; erkeklerde sperm tespiti, kadınlarda rahim ve tüplerin durum tespiti yapılır. Tüplerde ve rahimde olan tıkanıklık, kist tespiti için rahim filmi çekilir. Kadınlara yönelik olarak regl döneminin 3. günü hormon testi yapılır.

Kısırlık Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Bu tedavi yöntemleri; yumurtlama tedavisi, aşılama yöntemi, tüp bebek tedavisi şeklindedir. En çok kullanılan yöntemlerden biri olan tüp bebek tedavisinde oldukça gelişme kaydedilmiş ve teknolojik yöntemler ile olumlu sonuçlar alınmıştır.

Eskisi gibi uzun süreçlere gerek kalmadan sonuç alınmaktadır. Maliyet olarak yüksek olan bu yöntem devlet desteği alınabildiği için artık tüm ailelere umut ışığı sağlıyor.

]]>
Kadınlarda Kısırlık Yapan Yiyecekler Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Kot ve Dar Pantolon Kadınlarda Kısırlık Yapar mı ? Adet Düzensizliğinin Kısırlığa Etkisi Nedir ? Erkeklerde Keçiboynuzu İle Kısırlık Tedavisi
Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? https://www.kisirliktedavisi.net/kahve-icmek-kisirlik-yapar-mi/ Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı? https://www.kisirliktedavisi.net/kahve-icmek-kisirlik-yapar-mi/

Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı?

Kahve İçmek Kısırlık Yapar Mı?

Kahve içmek, insanlarda tiryaki olmak ile ifade edilen bağımlılığa neden olabilir. Bağımlılık derecesinde sevilen ve farklı kültürlerde sıklıkla tüketilen kahve hakkında birçok iddia vardır. Bunlardan bir tanesi de kahve kısırlık yaptığı yönündeki iddialardır.

Kahve İçenler Kısır Olur Mu?

Her besinin vücuda alınması gereken bir miktar vardır. Bu miktar, kişilerin bünyelerine ve metabolizma durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kahve için de bu durum geçerlidir. Kararında içmenin birçok faydası bulunurken, gereğinden fazla içmenin zararları söz konusudur. Ancak kısırlık bu sonuçlardan bir tanesi değildir. Farklı durumlarda, kahve ile farklı besinlerin alımı kısırlığa neden olabilir.

Kahve Hangi Durumlarda Kısırlığa Neden Olur?

Kahve yanında tüketilecek zararlı besinler, kısırlık durumunun oluşmasına neden olabilir. Kahve yanında yoğun alkol tüketimi, kısırlığa neden olacak ilaçların tüketilmesi veya kist oluşumunu destekleyen besinler kısırlığa neden olabilir. Ancak bu durum bir anda gerçekleşmez.

Zaman içerisinde ve sıklıkla tekrarlanan hareketler sonucunda gerçekleşir.

Kahve İçmenin Kısırlığa Neden Olduğu Nereden Çıktı?

Kahve içmenin kısırlığa neden olduğu düşüncesi, eski zamanlarda ortaya çıkmıştır. Tıp alanında ilerlemeler henüz bu kadar iyi değilken ortaya atılan bir fikirdir.

Çok kahve içen kadınların çocuk sahibi olamamaları, bu düşünceye neden olmuştur. Ancak bu durum gerçeği yansıtmadığı gibi, kararında içilen kahvelerin faydası oldukça fazladır.

Kahvenin zararları ise kısırlıkla değil farklı alanlarla alakalıdır.

]]>
D Vitamini Eksikliği Kısırlığa Yol Açar mı? Ovarian Endometriozis Kısırlık Sebebi Midir? Klamidya Enfeksiyonu Kısırlık Yapar mı? Kısırlık Evlenmeden Anlaşılır mı? Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Demir Eksikliği Hamileliğe Engel Mi? https://www.kisirliktedavisi.net/demir-eksikligi-hamilelige-engel-mi/ Demir Eksikliği Hamileliğe Engel Mi? https://www.kisirliktedavisi.net/demir-eksikligi-hamilelige-engel-mi/

Demir Eksikliği Hamileliğe Engel Mi?

Demir Eksikliği Hamileliğe Engel Mi?

Demir eksikliği sorunu her bireyde yaşanabilen bir sorundur. Demir kan içinde bulunması gereken önemli değerlerden biridir ve vücudu ayakta tutar.

Ancak demir eksikliği yaşayan bir kadının hamile kalmasında herhangi bir sorun yoktur. Demir eksikliği hamilelik sürecinde yaşandığı takdirde bebekle ilgili sorunlar meydana gelme riski bulunabilir.

Anne adayı, gebeliğinin başlangıcından itibaren kan sayımı bakımından rutin olarak kontrol altında tutulur. Bu sayımlarda demir vitaminine bakılır. Bu vitaminde eksiklik ve sınırda olma gibi bir durumun söz konusu olması, vücuda demir vitamini takviyesi yapmasını gerektirir.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudunda demir eksikliği diğer bir adıyla demir eksikliği anemisi olan kişiler sürekli halsizlik ve yorgunluk şikayeti yaşar. Bunun yanı sıra baş ağrısı, dikkat dağınıklığı, mide bulantısı ve kusma gibi faktörler ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliği Yaşanmasının Sonuçları Nelerdir?

Hamilelikte yapılan tetkiklerde demir seviyesinin düşük olması, anne rahmindeki bebeğin gelişiminde yavaşlama olmasına sebep olur. Bu yavaşlama kemik gelişimi, beyin gelişimi ve organların gelişiminde sorun oluşturacak sonuçlara neden olabilir.

Hamilelikte Demir Eksikliğinden Korunma Yolları

Hamile olan kadınların gebelikte demir eksikliği sorunu yaşamalarını engellemeleri için doktorun vermiş olduğu vitamin kombinelerine uymaları şarttır.

Aynı zamanda karaciğer, dalak, ıspanak, havuç ve domates tüketimini maksimum seviyesine çıkarmaları gerekir. Demir eksikliği, hamileliğe engel olmamasına rağmen, hamilelik boyunca annenin sağlığı ve bebeğin gelişimi bakımından dikkat edilmesi gereken vitamin problemlerindendir.

]]>
Doğurganlık Masajı Nasıl Yapılır? Doğurganlık Aşısı Nasıl Uygulanır? Doğurganlık Döneminde Hamile Kalma Olasılığı Kadınlarda Doğurganlık Yaşı Ne Zaman Biter? Emziren Kadınlarda Adet Gecikmesi
İncir Kürü İle Hamile Kalanlar https://www.kisirliktedavisi.net/incir-kuru-ile-hamile-kalanlar/ İncir Kürü İle Hamile Kalanlar https://www.kisirliktedavisi.net/incir-kuru-ile-hamile-kalanlar/

İncir Kürü İle Hamile Kalanlar

İncir Kürü İle Hamile Kalanlar

Bebek sahibi olmak için tedavi olan ve birbirinden farklı yollar deneyen sayısız kadın vardır. Gebelik tamamen insan psikolojisi ve fiziksel yapı ile alakalı olan bir durum olmasından dolayı alternatif tıp adı verilen yöntemlerle de hamile kalanların sayısı oldukça fazladır. Hamile kalmak isteyenler incir kürü uygulamasını deniyor.

Bunlar arasında en sık bilinen ve uygulanan yollar arasında ise kürler gelir.

Soğan kürü ve incir ile yapılan kürler ise listenin en başında yer alır. İncir yapısı gereği oldukça destekleyen ve doğurganlık konusunda da olumlu etkiler yapan bir meyvedir. Bundan dolayı bu kürü kullananların hamile kalması daha da kolaylaşır. Nasıl uygulanacağı ve nelere dikkat edileceği gibi detaylar tedavinin en önemli kısmıdır.

Nasıl Yapılır?

İncir kürünün yapılışı için bazı reçetelerde sadece incir kullanılırken bazılarında aynı zamanda havuç desteğinden de yararlandığı görülür. Her ikisinin karıştırılmasının daha etkili olduğu yönünde uzmanların önerileri de vardır.

Yapılışı ise:

 • Yarım litre klorsuz suya 4 tane orta boy havucu atmalısınız.
 • Ardından 20 dakika kadar kaynatın.
 • Kaynama işlemi devam ederken 20 kadar kuru inciri üzerine çizikler atarak suyun içine ekleyin.
 • Sonrasında bu şekilde 15 dakika kadar daha kaynatın.
 • Çok fazla soğumasını beklemeden hemen süzerek temiz bir kaba almalısınız. Bu sayede içilmeye hazır bir su elde edeceksiniz.

Nasıl Kullanılır?

Bu suyu her sabah aç karnına bir bardak olacak şekilde tüketmelisiniz.

Ortalama 20 gün kadar sürmelidir. Tedavi süresi boyunca hiç bir gün atlanmaması gerekir. Suyun bitmesi durumunda aynı tarifle yeniden oluşturulması ve içilmeye devam edilmesi gerekir. Bu süre içerisinde doğurganlığı etkileyen olumsuz durumlardan da kaçınmak gerekir.

Nelere Dikkat Edilir?

Kür uygulanırken yumurtlama dönemlerine dikkat ederek hamilelik şansı değerlendirilmelidir. Aynı zamanda stresten de uzak durmak gerekir.

Strese ek olarak kafein tüketilmesi de bu konuda olumsuz etki yapar. Psikolojik olarak kendinizi hamilelikle alakalı düşünürken bulmamak adına kafanızı dağıtacak bir şeylere odaklanmalısınız.

İşe Yarar Mı?

Kürü uygulayan birçok kadının bu konuda oldukça başarılı sonuçlar aldığını söyleyen yorumlar vardır. Bundan dolayı hiç bir zararı olmayan bu incir kürü deneyerek şans yakalamalısınız.

]]>
Koronavirüs Tüp Bebek Sürecini Nasıl Etkiledi? Keçiboynuzu Kürü İle Sperm Arttırmak Kısırlık Tedavisinde Rosi Tekniği Nedir? Kısırlık Tedavisinde Böğürtlen Kökü Kısırlık Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?