Kısırlıkta Tubal Faktör

Kısırlıkta Tubal Faktör

Kısırlıkta Tubal Faktör

Tuboperitoneal faktörler tüm kısırlık faktörlerinin %35’inden, kadın kısırlığının ise %70’ inden sorumludur. Fertilizasyon, ampullanın 1/3 dış bölümünde oluşmaktadır ve tuba uterinalar ayrıca döllenmiş yumurtanın erken kültürü ve uterus akvitesine taşınmasında görev alırlar.

Özellikle silier bölgenin hasarı gibi tuba uterinalardaki yapı bozuklukları tubal fonksiyonu etkileyerek kısırlığa sebep olurlar. Tubalarda fonksiyon bozukluğu yapan etkenlerin başında geçirilmiş operasyonlar ve pelvik enfeksiyonlar gelmektedir.

Tubal faktöre bağlı kısırlığının en sık nedeni; pelvik inflematuar hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan gonokok ve klamidya enfeksiyonları tubalarda hasara neden olmaktadır.

Bu enfeksiyonlar subklinik seviyede olup enfeksiyon sonucunda tubaların distalinde tam bir tıkanıklık oluşmasa da fimbria füzyonu ve silier aktivitede fonksiyon kaybı görüleceğinden kısırlık gelişir.

Kadınlarda pelvik inflamatuar hastalıkların çok büyük bir kısmı cinsel yolla bulaşmaktadır. Pelvik tüberküloz, cerrahi, adezyonlar, non-tubal infeksiyon en önemli nedenleridir. Tuba uterinalara uygulanan sterilazasyon işlemlerine bağlı olarak kadın kısırlığında ciddi oranda artış olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM