Endometriozis Nedir ? Türleri Nelerdir ? Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis Nedir ? Türleri Nelerdir ? Endometriozis ve Kısırlık

Endometriozis

Endometrium(Rahim Kanseri) adı verilen ve anatomik olarak sadece döl yatağının iç yüzünde bulunması gereken zarın rahim dışına yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve kadın kısırlığının en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Endometriozisin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Endometriotriosis dokularından salgılanan bazı kimyasalların yumurtlamayı, yumurtanın sperm ile döllenmesini ve döllenmiş emriyonun ana rahmine yerleşmesini engellediği bilinmektedir. İleri dönemlerde ise organlardaki bu tahribat kısırlığa neden olmaktadır. Benign ama yavaş ilerleyen bir hastalıktır.

Endometriyozis Türleri

3 faklı türe sahiptir.

Yüzeysel endometriyozis: Overyen ve peritoneal olabilir. Peritonel olanlar intraepeteliyal lezyonlar şeklindedir veya submezoteliyal olurlar. Kormonal değişikliklere canlı lezyonlar cevap verirken ölü lezyonlar cevap vermezler.

Overyan endometriyoma: Overlerde yerleşen endometriyozisdir. İçerisindeki sıvı erimiş çikolata görünümündedir. Bu nedenle çikolata kisti olarak da anılmaktadır. Zamanla duvarındaki tüm endometriyal hücreler yok olur ve yerini fibröz dokuya bırakır.

Derin etkili infiltrasyon yapan Çikolata Kisti(Endometriozis): Peritonun çok altındaki bölgelerde yerleşiktir, adenomyozise benzer. Hormonal değişikliklere pek yanıt vermez. Ağrılıdır ve tanısı zordur.

Endometriozis(Çikolata Kisti) ve Kısırlık

Kısırlıkta çok etkenli bir yapısı vardır.

  • Ağrı koitus sıklığını azaltır.
  • Özellikle kanallarda yapışıklıkların oluşmasını sağlar.
  • Tubal tıkanıklıklara yol açarak kısırlık oluşturur.
  • Hormonal bozuklukların gelişmesine neden olur. Gebe kalmayı engeller.
  • Overyen rezervinin azalmasına neden olarak kısırlığa neden olur.
  • Bağışıklık sistemi bozukluklarına neden olarak peritoneal ve tubal sıvılarda inflamatuvar etkenlerin artması sperm, oosit ve implamantasyon için zararlı olabilir. Kısırlıktaki yardımcı üreme tekniklerinin kullanılmasına engel olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM