Diyabet ve Troid Hastalığı Kısırlığa Yol Açar mı?

Diyabet ve Troid Hastalığı Kısırlığa Yol Açar mı?

Diyabet Hastalığı Kısırlığa Yol Açar mı?

Diyabet, erkeklerde ve kadınlarda kısırlığı hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Diyabetik kadınlarda östrojen ve progesteron düzeyleri ovülasyon öncesi artar ve insüline karşı direnç oluşturur. Menstrural siklusta geçikme, düzensizlikler ve anovülasyona neden olarak kısırlık oluşturur.

Erkeklerde ise diyabet testislerde, seminifer tübüllerde atrofi, germ epitelinde düzensizlik, bazal memranda kalınlaşmaya neden olur.

Diyabet Endokrin Bir Hastalıktır

Cinsel fonksiyon bozuklukları ve kısırlık üzerinde etkili olan diyabet endokrin bir hastalık olması nedeniyle kadınlarda vajinal enfeksiyonları arttırarak cinsel ilişki isteğinde azalma ile erkeklerde ereksiyon ve ejakülasyon güçlüğü gini cinsel sorunlara yol açarak dolaylı olarak kısırlığa neden olur.

Hipotroidi veya Hipertroidinin Kısırlık Etkileri

Hipotiroidi benzeri otoimmün hastalığı olan kadınlarda adet düzensizlikleri, açıklanamayan anovülasyon ve disfonksiyonel kanamalar görülmektedir. TRH’a bağlı prolaktin seviyesindeki artışlar ve normal prolaktin seviyeleri ile hipotroidizm amenoreye neden olabilir. Hipotroidizimde, Cinsel İlişki Hormon Bağlayıcı Globulin, SHBG ve östradiol serum düzeylerinin artmasına neden olarak ovülasyonu baskılar. Bu baskılama infertiliteye yani kısırlığa neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM