Kısırlık Tedavisinde Yardımcı Üreme Teknikleri ve Detayları

Kısırlık Tedavisinde Yardımcı Üreme Teknikleri ve Detayları

Kısırlık Tedavisinde Yardımcı Üreme Teknikleri Nelerdir ? Bu Üreme Tekniklerinin Tüm Detayları Nelerdir ve Neler Yapılmalıdır ?

Toplumdaki çiftlerin çiftlerin yaklaşık olarak %15’inden fazla görülen kısırlık sorunu son yıllarda endokrin değerlendirme, ultrasonografi, endoskopik cerrahi ve yardımcı üreme tekniklerinde elde edilen başarılarla olağanüstü bir başarı ile tedavi edilmektedir.

Tarihsel gelişim sürecine göre ilk sırayı alan inseminasyon işleminin ardından günümüze kadar hızla çeşitli gamet ve embriyo manipülasyon teknikleri geliştirilmiştir. 1978 yılında ilk invitro fertilizasyon (IVF) bebeğinin doğumunun ardından 1990’lı yılların ardından itibaren çeşitli mikromanipülasyon yöntemlerinin de gelişmesi ile sorunun çözümünde büyük adımlar atılmıştır.

Taze oosit ve embriyoların kullanıldığı tüm IVF prosedürlerinin %34’ü gebelikle sonuçlanmış ve bu gebeliklerin %81’ e yakını ise bir veya daha fazla bebeğin doğumu ile sonuçlanmıştır.

Deneyimli ekipler, yeterli ekipman, geliştirilmiş hormonal preparatlar yanında kriyoprezervasyon ve preimplamantasyon genetik tanı gibi yüksek teknoloji gerektiren labaratuar olanaklarının da sağlanması ile bugün için kısırlık oranları daha da düşürülebilmektedir.

Yardımcı Üremede İnseminasyon Tekniği

Semenin kadın genital sistemine bir kanül ile verilmesi işlemine inseminasyon denir. İnseminasyon işlemi servikal, uterin, tubal ve intraperitoneal lokalizasyonlara uygulanabilir.

Kullanılan sperm eşe ait olabileceği gibi donör sperimin de kullanılması mümkündür.

İnseminasyon Kullanım Alanları

  • Kısırlıkta erkek faktörü: Oligospermi, astenospermi, teratozospermi, retrogradb ejakülasyon, penise ait anatomik kusurlar, disfonksiyon
  • Açıklanamayan kısırlık
  • Servikal faktör
  • İmmünolojk kısırlık
  • Endometriozis
  • Gebeliğe engel faktörler
  • Vaginanın anatomik kusurları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM