Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda gebe kalma oranı en üst seviyede olur. Kadınlar tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda […]

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda  oranı en üst seviyede olur.

tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda ilişkiye girilmesi ve bu sayede şansının artırılmasıdır.

Nasıl Yapılır?

ovülasyon-testi-nedir

Ovülasyon, mensturasyon döneminin ortalarında, yumurtalıklardaki keseciklerinin yumurtadan salınmasına verilen isimdir. Ovülasyon testi, evde yapılan gebelik testleri ile çok benzerlik göstermektedir. Gebeliktestlerinde olduğu gibi idrar örneği ile sonuca ulaşılır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testin; sabah kalkınca yapılan ilk idrardan değil daha sonraki idrardan alınan numune ile yapılması gerektiği ve testi en az 4 gün, aynı saatte yapma gerekliliğidir. Test çizgisi kontrol çizgisinden daha belirgin olarak görünüyorsa; gebelik için uygun döneme girilmiş demektir. Test çizgisi görülmezse veya kontrol çizgisinden daha silik olarak görülürse gebelik için zaman uygun değil demektir.

Ovülasyon testlerinin yapılış şekilleri test markasına göre değişiklik göstermektedir. Bazı ovülasyon testleri idrarın bir kabın içine konarak, test çubuğunun idrara batırılması ile yapılır.

Bazı ovülasyon test markalarında ise idrar yapımı esnasında akan idrara test çubuğunu tutarak yapılır. Markalarına göre yapılma şekli değişebilen bu testlerin içerisindeki prospektüslerin mutlaka dikkatlice okunarak, söylenilen uygulamaların harfiyen yapılması gerekmektedir.

ovülasyon

Aksi takdirde test geçersiz olur veya yanlış sonuçlar verir. Tüm için geçerli olan; ilk idrarla kesinlikle test yapılmayacağıdır. İlk idrar daima yanlış sonuç verecektir.

Ovülasyon Testinde Yanlış Sonuç Çıkmasına Neden Olabilecek Faktörler:

 • İlk idrar ile test yapmak
 • Sigara
 • Alkol
 • Ağrı kesici veya fitil kullanımı
 • Antibiyotik kullanımı
 • Fazla sıvı tüketilmesi
 • Hormon iğneleri
 • Doğum kontrol hapları, ovülasyon testlerinin yanlış sonuç vermesine neden olurlar.

Test öncesi doktor ile mutlaka görüşerek ilaç kullanımının durdurulması ve hatta vücuttan ilaç etkisinin tamamen atılması beklenmelidir.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM