Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda gebe kalma oranı en üst seviyede olur. Kadınlar tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda […]

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda gebe kalma oranı en üst seviyede olur.

Kadınlar tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda ilişkiye girilmesi ve bu sayede gebelik şansının artırılmasıdır.

Ovülasyon Testi Nasıl Yapılır?

ovülasyon-testi-nedir

Ovülasyon, mensturasyon döneminin ortalarında, yumurtalıklardaki folikül keseciklerinin yumurtadan salınmasına verilen isimdir. Ovülasyon testi, evde yapılan gebelik testleri ile çok benzerlik göstermektedir. Gebeliktestlerinde olduğu gibi idrar örneği ile sonuca ulaşılır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testin; sabah kalkınca yapılan ilk idrardan değil daha sonraki idrardan alınan numune ile yapılması gerektiği ve testi en az 4 gün, aynı saatte yapma gerekliliğidir. Test çizgisi kontrol çizgisinden daha belirgin olarak görünüyorsa; gebelik için uygun döneme girilmiş demektir. Test çizgisi görülmezse veya kontrol çizgisinden daha silik olarak görülürse gebelik için zaman uygun değil demektir.

Ovülasyon testlerinin yapılış şekilleri test markasına göre değişiklik göstermektedir. Bazı ovülasyon testleri idrarın bir kabın içine konarak, test çubuğunun idrara batırılması ile yapılır.

Bazı ovülasyon test markalarında ise idrar yapımı esnasında akan idrara test çubuğunu tutarak yapılır. Markalarına göre yapılma şekli değişebilen bu testlerin içerisindeki prospektüslerin mutlaka dikkatlice okunarak, söylenilen uygulamaların harfiyen yapılması gerekmektedir.

ovülasyon

Aksi takdirde test geçersiz olur veya yanlış sonuçlar verir. Tüm testler için geçerli olan; ilk idrarla kesinlikle test yapılmayacağıdır. İlk idrar daima yanlış sonuç verecektir.

Ovülasyon Testinde Yanlış Sonuç Çıkmasına Neden Olabilecek Faktörler:

 • İlk idrar ile test yapmak
 • Sigara
 • Alkol
 • Ağrı kesici veya fitil kullanımı
 • Antibiyotik kullanımı
 • Fazla sıvı tüketilmesi
 • Hormon iğneleri
 • Doğum kontrol hapları, ovülasyon testlerinin yanlış sonuç vermesine neden olurlar.

Test öncesi doktor ile mutlaka görüşerek ilaç kullanımının durdurulması ve hatta vücuttan ilaç etkisinin tamamen atılması beklenmelidir.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM