Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon Testi Nedir?

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda gebe kalma oranı en üst seviyede olur. Kadınlar tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda […]

Ovülasyon yani yumurtlama testi LH değerinin artışını tespit etmek için kullanılan testtir.  İdrardaki LH değerinin artışını takiben 24 ile 36 saat arasında yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamadan bir veya iki gün önce cinsel ilişki olması durumunda gebe kalma oranı en üst seviyede olur.

Kadınlar tarafından evde yapılabilen ovülasyon gününün belirlendiği testlerdir. Bu testin yapılma amacı; ovülasyon gününe en yakın zamanda ilişkiye girilmesi ve bu sayede gebelik şansının artırılmasıdır.

Ovülasyon Testi Nasıl Yapılır?

ovülasyon-testi-nedir

Ovülasyon, mensturasyon döneminin ortalarında, yumurtalıklardaki folikül keseciklerinin yumurtadan salınmasına verilen isimdir. Ovülasyon testi, evde yapılan gebelik testleri ile çok benzerlik göstermektedir. Gebeliktestlerinde olduğu gibi idrar örneği ile sonuca ulaşılır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta testin; sabah kalkınca yapılan ilk idrardan değil daha sonraki idrardan alınan numune ile yapılması gerektiği ve testi en az 4 gün, aynı saatte yapma gerekliliğidir. Test çizgisi kontrol çizgisinden daha belirgin olarak görünüyorsa; gebelik için uygun döneme girilmiş demektir. Test çizgisi görülmezse veya kontrol çizgisinden daha silik olarak görülürse gebelik için zaman uygun değil demektir.

Ovülasyon testlerinin yapılış şekilleri test markasına göre değişiklik göstermektedir. Bazı ovülasyon testleri idrarın bir kabın içine konarak, test çubuğunun idrara batırılması ile yapılır.

Bazı ovülasyon test markalarında ise idrar yapımı esnasında akan idrara test çubuğunu tutarak yapılır. Markalarına göre yapılma şekli değişebilen bu testlerin içerisindeki prospektüslerin mutlaka dikkatlice okunarak, söylenilen uygulamaların harfiyen yapılması gerekmektedir.

ovülasyon

Aksi takdirde test geçersiz olur veya yanlış sonuçlar verir. Tüm testler için geçerli olan; ilk idrarla kesinlikle test yapılmayacağıdır. İlk idrar daima yanlış sonuç verecektir.

Ovülasyon Testinde Yanlış Sonuç Çıkmasına Neden Olabilecek Faktörler:

 • İlk idrar ile test yapmak
 • Sigara
 • Alkol
 • Ağrı kesici veya fitil kullanımı
 • Antibiyotik kullanımı
 • Fazla sıvı tüketilmesi
 • Hormon iğneleri
 • Doğum kontrol hapları, ovülasyon testlerinin yanlış sonuç vermesine neden olurlar.

Test öncesi doktor ile mutlaka görüşerek ilaç kullanımının durdurulması ve hatta vücuttan ilaç etkisinin tamamen atılması beklenmelidir.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde sağlığınızı iyileştirmek, dış görüntünüzde değişiklik yapmak veya daha iyi hissetme adına yollar aramakla ilgilenebilirsiniz. Şifa enerjisi çalışabilir. Duygusal olarak daha hassas ve etki almaya ise açık olabilirsiniz.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde geçmiş deneyimlerinizi düşünebilir, sizi üzen veya hayal kırıklığına uğratan durumları geride bırakmak isteyebilirsiniz. Araçlar ve teknolojik aletlerle ilgili hasar ve tadilatlar gündeme gelebilir.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde finansal konularda endişe ve panik haliyle hareket etmeyin. Kıtlık bilinci çalıştırmayın. Öz yeterliliğinizin farkında olun ve kendinizi onaylayan cümleler söylemekten çekinmeyin. Beklediğiniz desteği önce siz kendinize verin.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde hedeflerinizde ve isteklerinizde netleşecek ve yaşamınızda küçük veya büyük şeyleri başlatmak isteyeceksiniz. Öncü yanınız öne çıkacaktır. Manipülatif tavırlarınızla etrafınızı etki altında bırakabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Güne etkileyici rüyalarla başlayabilirsiniz. İlerleyen saatlerde yaşamınızı, geleceğe dair hayallerinizi gözden geçirebilirsiniz. Karamsarlık ve umutsuzluk hali enerjinizi düşürmenize ve potansiyelinizi engellemenize neden olur. Yurtdışı konuları gündemde.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Eski dostlarınızla bir araya gelebilir, sevdikleriniz konusunda daha tutucu ve sahiplenici olabilirsiniz. Hassasiyetinizin artması ufak durumlara, detaylara takılarak fevri tepkiler vermenize neden olabilir. Borçlanma durumlarına dikkat.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde ilişkilerinizle ilgili iç dünyanızda bir kırılma yaşayabilirsiniz. Yardım bekleme, yardım sunma gibi konular ortaya çıkabilir. Beklenti ile verdiğiniz şeylerin sonu hayal kırıklığı olabilir. Bir kişiden size karşı özür ve affedilme talebi görebilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Sezgilerinizin güçleneceği, ilişkilerinize dair farkındalık kazanacağınız bir gündesiniz. Gizli, saklı bazı durumlar önünüze gelebilir. Öğle saati civarlarında kazalara karşı dikkat edin. Aksilikler planlarınızı değiştirebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde borçlar ve zorunlu ödemelerle ilgilenebilirsiniz. Vergiler, krediler, taksitler ve banka işlemleri ön planda olabilir. Aşk ilişkilerinizde eksiklik duygusu veya iyileştirme gayesi ortaya çıkabilir. Tutkular ve özlem artabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde aile, dostluk, partnerlik ve ortaklık ilişkileriniz ön planda olacaktır. Bazı ilişkilerinizde alınganlık ve anlaşmazlık olabilir. Bazı ilişkilerinizde ise bir dargınlığı gidermek isteyebilirsiniz. Bencilliğe ve benmerkezciliğe karşı dikkat.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde yapılacak işler ve sorumluluklar ön planda olacaktır. Öğle saati ve civarında takıntılı düşüncelere açık olabilirsiniz. Negatif enerjide kalmanız, negatif söylemlerle bulunmanız aksilikleri hayatınıza çekebilir, dikkat.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay Yengeç burcunda ilerliyor. Gün içerisinde finansal konularda bir sıkışıklık durumu gündemde olabilir. Maddi planlamalarınızda karamsarlıkla hareket etmeyin. Bereket için küçük veya büyük maddi yardımlar yapmak, şükür ve teşekkür hali içinde olmak fayda sağlayabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM