Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?  Kısırlık hem kadın hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, kadınlarda ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür. Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir. Tıbbi olarak bu durum […]

Çeşitleri Nelerdir? 

hem kadın hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, kadınlarda ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür.

Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir.

Tıbbi olarak bu durum açıklanamayan infertilite şeklinde belirtilir. Eşler, kısırlık şüphesi nedeniyle doktora başvurdukları zaman kadın ve erkeğe aynı anda bazı kısırlık testleri uygulanır. Test sonuçları detaylı olarak incelenip kısırlığın kimden kaynaklandığı, nedeni ve çeşidi belirlenir. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığın nedenleri ve çeşitleri farklılık gösterir.

Erkeklerde görülen aşağıdaki gibidir: 

Geçici İnfertilite / :Geçici İnfertilite, erkekte bulunan sperm hücresinin kadında bulunan yumurta hücresini dölleme kapasitesine sahip olmaması, erkekte hiçbir kaliteli sperm bulunmaması nedeniyle döllenmenin meydana gelmemesidir. Bu tarz kısırlık durumlarında görülen gebelik durumlarının birçoğu genelde düşük gebelik vakaları ile sonuçlanır.  

kalıcı-infertilite-1
Kalıcı İnfertilite yada

Kalıcı İnfertilite / Sterilite:  Kısırlık şüphesi ile muayene edilen kadın ve erkekte herhangi bir kısırlık probleminin tespit edilememesidir. Bir çeşit açıklanamayan infertilite olarak ifade edilen bu durumun teşhis ve tedavisi mümkün olmadığından kalıcı kısırlık şeklinde adlandırılır.  

Primer İnfertilite: çeşidi evli çiftlerde çok sık görülen bir durumdur. Bu tarz vakalar biyolojik yetersizlikten değil, tamamen psikolojik nedenlerden kaynaklanır.

Araştırma sonucuna göre ülkemizde yeni evli çiftlerin yüzde 30’luk bölümü ilk 3 ay, yüzde 70’lik bölümü ilk 1 yıl, yüzde 80’lik bölümü ilk 2 yıl ve yüzde 90’lık bölümü 2 yıl geçtikten sonra çocuk sahibi olabiliyor.

Bundan dolayı yeni evli çiftlerin ilk 2 yıl çocuk sahibi olmamaları normal kabul edilir. Ancak 2 yıl geçtikten sonra gebe kalınamamışsa kısırlık şüphe edilmeli ve vakit kaybetmeden jinekolojik muayeneler için doktora başvurulmalıdır.  

sekonder-infertilite
Erkeklerde Kısırlık Şüphesi var ise Hekiminize Başvurunuz

Sekonder İnfertilite: Bazı çiftlerin bir ya da iki kez gebelik yaşayıp çocuk sahibi olmalarına rağmen, sonraki yıllarda gebelik elde edememesidir. 

 adı verilen bu durum aynı zamanda sonradan kazanılmış kısırlık şeklinde de tabir edilir.

Bu durumun ortaya çıkmasının genel nedeni yaşam tarzındaki değişiklikler olarak belirtilir. Sekonder infertilite, üreme sistemi üzerinde olumsuz etkisi bulunan sağlıksız bir beslenme tarzı, birtakım cerrahi operasyonlar, iltihaplı hastalıklar, sperm ve yumurta rezervlerinin üretimini etkileyen faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. 

Sterilite yani haricinde diğer kısırlık çeşitlerinin günümüz tıp yöntemleriyle tedavisi mümkündür. Bunun için yeni evli çiftlerde 2 yıl, diğer çiftlerde 1 yıl gebelik denenip elde edilmezse kısırlık şüphesiyle mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM