Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?  Kısırlık hem kadın hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, kadınlarda ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür. Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir. Tıbbi olarak bu durum […]

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir? 

Kısırlık hem kadın hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, kadınlarda ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür.

Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir.

Tıbbi olarak bu durum açıklanamayan infertilite şeklinde belirtilir. Eşler, kısırlık şüphesi nedeniyle doktora başvurdukları zaman kadın ve erkeğe aynı anda bazı kısırlık testleri uygulanır. Test sonuçları detaylı olarak incelenip kısırlığın kimden kaynaklandığı, nedeni ve çeşidi belirlenir. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığın nedenleri ve çeşitleri farklılık gösterir.

Erkeklerde görülen kısırlık çeşitleri aşağıdaki gibidir: 

Geçici-İnfertilite
Geçici İnfertilite

Geçici İnfertilite / Enfertilite:Geçici İnfertilite, erkekte bulunan sperm hücresinin kadında bulunan yumurta hücresini dölleme kapasitesine sahip olmaması, erkekte hiçbir kaliteli sperm bulunmaması nedeniyle döllenmenin meydana gelmemesidir. Bu tarz kısırlık durumlarında görülen gebelik durumlarının birçoğu genelde düşük gebelik vakaları ile sonuçlanır.  

kalıcı-infertilite-1
Kalıcı İnfertilite yada Sterilite

Kalıcı İnfertilite / Sterilite:  Kısırlık şüphesi ile muayene edilen kadın ve erkekte herhangi bir kısırlık probleminin tespit edilememesidir. Bir çeşit açıklanamayan infertilite olarak ifade edilen bu durumun teşhis ve tedavisi mümkün olmadığından kalıcı kısırlık şeklinde adlandırılır.  

Primer İnfertilite:Primer infertilite çeşidi evli çiftlerde çok sık görülen bir durumdur. Bu tarz vakalar biyolojik yetersizlikten değil, tamamen psikolojik nedenlerden kaynaklanır.

Araştırma sonucuna göre ülkemizde yeni evli çiftlerin yüzde 30’luk bölümü ilk 3 ay, yüzde 70’lik bölümü ilk 1 yıl, yüzde 80’lik bölümü ilk 2 yıl ve yüzde 90’lık bölümü 2 yıl geçtikten sonra çocuk sahibi olabiliyor.

Bundan dolayı yeni evli çiftlerin ilk 2 yıl çocuk sahibi olmamaları normal kabul edilir. Ancak 2 yıl geçtikten sonra gebe kalınamamışsa kısırlık şüphe edilmeli ve vakit kaybetmeden jinekolojik muayeneler için doktora başvurulmalıdır.  

sekonder-infertilite
Erkeklerde Kısırlık Şüphesi var ise Hekiminize Başvurunuz

Sekonder İnfertilite: Bazı çiftlerin bir ya da iki kez gebelik yaşayıp çocuk sahibi olmalarına rağmen, sonraki yıllarda gebelik elde edememesidir. 

Sekonder infertilite adı verilen bu durum aynı zamanda sonradan kazanılmış kısırlık şeklinde de tabir edilir.

Bu durumun ortaya çıkmasının genel nedeni yaşam tarzındaki değişiklikler olarak belirtilir. Sekonder infertilite, üreme sistemi üzerinde olumsuz etkisi bulunan sağlıksız bir beslenme tarzı, birtakım cerrahi operasyonlar, iltihaplı hastalıklar, sperm ve yumurta rezervlerinin üretimini etkileyen faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. 

Sterilite yani kalıcı infertilite haricinde diğer kısırlık çeşitlerinin günümüz tıp yöntemleriyle tedavisi mümkündür. Bunun için yeni evli çiftlerde 2 yıl, diğer çiftlerde 1 yıl gebelik denenip elde edilmezse kısırlık şüphesiyle mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde kazalara ve dikkatsizliklere açık olabilirsiniz. Yanlış anlamalar işlerinizde aksamaya neden olabilir. Dikkat dağınıklıkları ve güne dair planlarınızı değiştiren durumlar söz konusu olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde plan dışı ödemeler karşınıza gelebilir. Maddi konularda daha planlı ilerlemek, ilişkilerinizde beklentinizi bulmak adına daha stratejik davranmak isteyebilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde geleceğinize dair tasarılar ve planlamalar yapacaksınız. Daha önceden planladığınız durumlarda ise dış koşullar sebebiyle plan değişikliklerine gidebilirsiniz. Aile üyelerinin ve kendinizin sağlığıyla ilgili ilaç tedavileri alınabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde duygusal değişimler yaşayabilir ve akıl ve duygu arasında kalabilirsiniz. Hastane ziyaretleri, tedaviler, aşılar ve ilaçlar gündemde. Eğitim hayatınıza dair bir planlama ve rota belirleyebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde şans ve şanssızlıklarla daha sık karşılaşabilirsiniz. Yarım kalan işlerle ilgilenebilir ve zihninizi meşgul eden durumları çözmek adına harekete geçebilirsiniz. Sözlerinizin enerjisi güçlenebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Hareketli ve yoğun bir gün sizleri bekliyor. Hafta boyunca iş temposu, özel hayat ve aile ilişkileri arasında denge kurmaya çalışabilirsiniz. Sağlığınızla ilgili hassasiyetler, yetersiz veya sağlıksız beslenmelerden kaynaklı olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. İlişkilerinizde ve insanlarla iletişiminizde daha iyimser ve yapıcı olmak isteyebilirsiniz. Bir ikilem içinde hissedebilir veya birden fazla konu zihninizi meşgul edebilir. Sözlerinizin enerjisine dikkat edin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde sağlıkla ilgili destekler almanız gerekebilir, iş hayatında ve çalışma ortamında yardımlaşmalar içerisinde olabilirsiniz. Maddi-manevi yardımlar yapmak ilahi bir korunma sağlayabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş ve özel hayatınızda bir iletişim trafiği içerisinde olabilirsiniz. Eski dostlarınızdan yardım ve destek görebilirsiniz. Ev içinde sularla ilgili sorunlara dikkat. Duygu durumunuz daha sık değişebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizde iletişim sorunlarına karşı dikkat edin. Sosyal çevrenizdeki insanlardan ise iş hayatınızla ilgili fikir ve yardım alabilirsiniz. Akşam saatlerinde beslenmede aşırılıklara karşı dikkat.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde bir süredir ertelediğiniz işlerle ilgilenebilir, daha önceden düşündüğünüz ve planladığınız işler için harekete geçebilirsiniz. Kalıcı değişimler ve geçmiş ilişkilere dair hatıralar gün içinde gündeme gelebilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay İkizler burcunda ilerlemeye devam ediyor. Gün içinde yaratıcı yönünüz öne çıkarken, sanatsal çalışmalarda başarı sağlayabilirsiniz. Geleceğe yönelik yeni planlamalar, eğitim hayatıyla ilgili yenilikler gündeme gelebilir. Zaman zaman sıkılganlıklarınız olabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM