Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir ?

Erkeklerde Kısırlık Çeşitleri Nelerdir?  Kısırlık hem kadın hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, kadınlarda ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür. Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir. Tıbbi olarak bu durum […]

Nelerdir? 

Kısırlık hem hem de erkekte görülebilen günümüzün önemli problemleri arasında yer alan bir hastalıktır. Erkeklerde yüzde 30-40 oranında, ise yüzde 40-50 oranında kısırlık görülür.

Bu kısırlık vakalarının birçoğunda kaynak tespit edilse dahi, geri kalan yüzde 10-15’lik bir bölümde bilinmeyen kısırlık adı verilen kısırlık ortaya çıkabilir.

Tıbbi olarak bu durum açıklanamayan infertilite şeklinde belirtilir. Eşler, kısırlık şüphesi nedeniyle doktora başvurdukları zaman kadın ve erkeğe aynı anda bazı kısırlık testleri uygulanır. Test sonuçları detaylı olarak incelenip kısırlığın kimden kaynaklandığı, nedeni ve çeşidi belirlenir. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlığın nedenleri ve çeşitleri farklılık gösterir.

Erkeklerde görülen kısırlık çeşitleri aşağıdaki gibidir: 

Geçici-İnfertilite
Geçici İnfertilite

Geçici İnfertilite / :Geçici İnfertilite, erkekte bulunan sperm hücresinin kadında bulunan yumurta hücresini dölleme kapasitesine sahip olmaması, erkekte hiçbir bulunmaması nedeniyle döllenmenin meydana gelmemesidir. Bu tarz kısırlık durumlarında görülen gebelik durumlarının birçoğu genelde düşük gebelik vakaları ile sonuçlanır.  

kalıcı-infertilite-1
Kalıcı İnfertilite yada

Kalıcı İnfertilite / Sterilite:  Kısırlık şüphesi ile muayene edilen kadın ve erkekte herhangi bir kısırlık probleminin tespit edilememesidir. Bir çeşit açıklanamayan infertilite olarak ifade edilen bu durumun teşhis ve tedavisi mümkün olmadığından kalıcı kısırlık şeklinde adlandırılır.  

Primer İnfertilite:Primer infertilite çeşidi evli çiftlerde çok sık görülen bir durumdur. Bu tarz vakalar biyolojik yetersizlikten değil, tamamen psikolojik nedenlerden kaynaklanır.

Araştırma sonucuna göre ülkemizde yeni evli çiftlerin yüzde 30’luk bölümü ilk 3 ay, yüzde 70’lik bölümü ilk 1 yıl, yüzde 80’lik bölümü ilk 2 yıl ve yüzde 90’lık bölümü 2 yıl geçtikten sonra çocuk sahibi olabiliyor.

Bundan dolayı yeni evli çiftlerin ilk 2 yıl çocuk sahibi olmamaları normal kabul edilir. Ancak 2 yıl geçtikten sonra gebe kalınamamışsa kısırlık şüphe edilmeli ve vakit kaybetmeden jinekolojik muayeneler için doktora başvurulmalıdır.  

sekonder-infertilite
Erkeklerde Kısırlık Şüphesi var ise Hekiminize Başvurunuz

Sekonder İnfertilite: Bazı çiftlerin bir ya da iki kez gebelik yaşayıp çocuk sahibi olmalarına rağmen, sonraki yıllarda gebelik elde edememesidir. 

Sekonder infertilite adı verilen bu durum aynı zamanda sonradan kazanılmış kısırlık şeklinde de tabir edilir.

Bu durumun ortaya çıkmasının genel nedeni yaşam tarzındaki değişiklikler olarak belirtilir. Sekonder infertilite, üreme sistemi üzerinde olumsuz etkisi bulunan sağlıksız bir beslenme tarzı, birtakım cerrahi operasyonlar, iltihaplı , sperm ve yumurta rezervlerinin üretimini etkileyen faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. 

Sterilite yani haricinde diğer kısırlık çeşitlerinin günümüz tıp yöntemleriyle tedavisi mümkündür. Bunun için yeni evli çiftlerde 2 yıl, diğer çiftlerde 1 yıl gebelik denenip elde edilmezse kısırlık şüphesiyle mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM