Kısırlık Tedavisi
Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı?
Sosyal Medyada Paylaş
25 Nisan 2020

Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı?

Fallop Tüpleri Kısırlık Yapar mı?

gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde başlayabilmesi için iç genital organa yani uterusa (rahim) sahip olması gerekir. Uterus, uterus gövdesi, serviks(rahim ağzı), fallop tüpleri, overler (yumurtalık) ve fimbrialardan oluşur.

Fallop-Tüpleri-Kısırlık-Yapar-mı

Sağlıklı bir cinsel birleşim sonrasında bebek bekleniyorsa yumurta sperm tarafından döllenerek fallop tüplerinden ilerlemeye ve uterusun fonksiyonel tabakası olan endometrium tabakasına tutunmak için ilerlerken aynı zamanda gelişmeye, bölünmeye ve büyümeye devam eder.

fallop-tüpleri

Bazı durumlarda sağlıklı cinsel birleşme yaşanırken yumurta döllenerek zigot oluşumu gerçekleşmeyebilir. Bu durum erkek veya kadın kaynaklı olabilir. Kadında bilinen bir kadın hastalığı problemi var ise muhtemelen kısırlık etkisi yaratabileceğinden gebe kalmayı zorlaştırabilir.

FALLOP TÜPLERİ FİZYOLOJİSİ VE İŞLEVİ

Fallop tüpleri uterusun her iki yanında bulunur. Sperm ile döllenen yumurta fallop tüplerinden ilerlemeye başlar. Bu ilerleme esnasında herhangi bir engel ile karşılaşılması zigotun rahim içine ilerlemesi ve yerleşmesini engeller.

FALLOP-TÜPLERİ-FİZYOLOJİSİ-VE-İŞLEVİ

Halk arasında bu durum kısırlık olarak da adlandırılır. Fallop tüpleri direkt olarak kısırlık etkisi meydana getirmez. Kısırlığı meydana getiren unsurlar fallop tüplerini etkiler.

Kısırlığı meydana getiren unsurlardan bazıları şu şekildedir:

  1. Kısırlık vakalarında genellikle 3/1 oranında sorun erkeklerde tespit edilmiştir.
  2. Kısırlık vakalarının diğer 3/1 kısmında sorun tespit edilmiştir.
  3. -Erkeklerde anormal sperm üretimi, genetik bozukluklar, kronik hastalıklar, testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) sperm üretim kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.
  4. -Kadınlarda ovülasyon bozuklukları, hormonal bozukluklar, var olan troid gebeliğin oluşmasını engelleyen önemli kısırlık faktörlerindendir.
  5. - rahim ile ilgili yapısal ve fonksiyonel bozukluklar, fallop tüplerinin tıkanması iltihaplanması sonucunda da görülebilir.
  6. - kısırlığa neden olan diğer nedenler arasında kanser hastalıkları, çölyak hastalığı, bazı otoimmun hastalıklardır.

KADINLARDA KISIRLIK BELİRTİLERİ

KADINLARDA-KISIRLIK-BELİRTİLERİ

Kısırlık bazı durumlarda belirti vermeyebilir. Üreme çağındaki kadınlarda en temel kısırlık belirtisi adet kanamalarındaki düzensizliklerdir. Anormal derecede kanamalar, adet döngüsü ve süresi arasındaki uzamalar kısmi kısırlık belirtisi olabilir.

ERKEKLERDE KISIRLIK BELİRTİLERİ

Erkeklerde kısırlık belirtileri kadınlarınkinden daha az belirti verir bu nedenle çok zor fark edilebilir. Erkekler çoğunlukla düzgün ve sağlıklı ilişkiye girdiği halde kısırlık durumunu fiziksel muayenede öğrenebilir.

ERKEKLERDE-KISIRLIK-BELİRTİLERİ

yollarla hamile bırakılamadığı durumlarda kısırlıktan şüphelenilmelidir. Fallop tüpleri kısırlık yapar mı? Sorusu ile ilgili gerekli bilgileri makalemizden bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Sende Bizi Aydınlat !

Tüm Hakları Saklıdır © 2017-2020
Sitede yer alan yazı, resim ve diğer materyaller izinsiz çoğaltılamaz, kullanılamaz.