Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir? Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl cinsel boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. Anne ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır. Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden […]

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır.

Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden yaptırmasıdır.

Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Günümüzde açıklanamayan kısırlık sayısı oldukça fazladır. Kadın ve için yapılan tüm testlere rağmen, nedeni bilinmeyen bazı kısırlık durumları da vardır. Açıklanamayan kısırlık durumunda çiftin gebe kalmaması için aslında fiziksel veya tıbbi bir neden yoktur.

Ancak, teknolojide ve tıp alanındaki tüm ilerlemelere rağmen açıklanamayan kısırlık hala gizemini koruyor.

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tespit Edilir?

Çiftler düzenli birlikteliğe rağmen bebek sahip olmadıklarında mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Bu durumda, öncelikli olarak baba adayına yapılan sperm testi sonucunda, yeterli sayıda ve kaliteli sperm bulunduğu tespit edilirse anne adayı ile ilgili testler yapılır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlık tespiti için öncelikle yumurtlama düzeni ile ilgili testler yapılır.

Anne adayının döneminde hormon seviyeleri ölçülere çeşitli incelemeler yapılır. Kadınlarda bu testler ile birlikte ultrason takipleri de yapılmaya başlanır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlığın tespitinde ilişki ve adet düzeni ile daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon vakası olup olmadığı da araştırılır.

Tüm bu incelemelere rağmen anne adayında kısırlık nedeni açıklanamıyorsa tüplerin tıkalı veya hasarlı olma ihtimali ve rahim ağzı problemleri araştırılır. Çünkü bazı durumlarda kadın rahim ağzı sıvısı erkek spermlerinin yaşam sürecini bozar ve hareketliliğini engelleyebilir.

Kadınlarda açıklanamayan kısırlık durumlarında endometriozis gibi bazı rahatsızlıklar da incelenir. Ancak unutulmamalıdır ki bütün testlere rağmen kısırlık nedeni tespit edilemiyorsa hücresel bir bozukluktan söz edilebilir.

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Edilir?

Kadınlarda açıklanamayan kısırlık tedavisi için doğal gebelik süresini bekleme, aşılama, laparoskopi ve tüp bebek yöntemlerinden biri uygulanabilir. Anne adayının genç olduğu durumlarda rezervi yeterliyse 1 yıl boyunca doğal gebelik için beklenilebilir. Bu dönemde düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve kullanılıyorsa sigara ve alkolü bırakmak gerekir.

Bu tedavinin ardından gebelik oluşmaz ise 3 ay boyunca yumurtlama ve aşılama yöntemi ile tedavi uygulanır. Bu tedavinin de olumsuz sonuçlanması halinde uygulanır. Ancak anne adayının 35 yaşından büyük olması veya yumurta rezervlerinin yetersiz olması halinde vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemi ile tedavi uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM