Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir? Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl cinsel boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. Anne ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır. Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden […]

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl cinsel boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. Anne ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır.

Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden kısırlık testleri yaptırmasıdır.

Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Günümüzde açıklanamayan kısırlık sayısı oldukça fazladır. Kadın ve erkek için yapılan tüm testlere rağmen, nedeni bilinmeyen bazı kısırlık durumları da vardır. Açıklanamayan kısırlık durumunda çiftin gebe kalmaması için aslında fiziksel veya tıbbi bir neden yoktur.

Ancak, teknolojide ve tıp alanındaki tüm ilerlemelere rağmen açıklanamayan kısırlık hala gizemini koruyor.

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tespit Edilir?

Çiftler düzenli birlikteliğe rağmen bebek sahip olmadıklarında mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Bu durumda, öncelikli olarak baba adayına yapılan sperm testi sonucunda, yeterli sayıda ve kaliteli sperm bulunduğu tespit edilirse anne adayı ile ilgili testler yapılır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlık tespiti için öncelikle yumurtlama düzeni ile ilgili testler yapılır.

Anne adayının adet döneminde hormon seviyeleri ölçülere çeşitli incelemeler yapılır. Kadınlarda bu testler ile birlikte ultrason takipleri de yapılmaya başlanır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlığın tespitinde ilişki ve adet düzeni ile daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon vakası olup olmadığı da araştırılır.

Tüm bu incelemelere rağmen anne adayında kısırlık nedeni açıklanamıyorsa tüplerin tıkalı veya hasarlı olma ihtimali ve rahim ağzı problemleri araştırılır. Çünkü bazı durumlarda kadın rahim ağzı sıvısı erkek spermlerinin yaşam sürecini bozar ve hareketliliğini engelleyebilir.

Kadınlarda açıklanamayan kısırlık durumlarında endometriozis gibi bazı rahatsızlıklar da incelenir. Ancak unutulmamalıdır ki bütün testlere rağmen kısırlık nedeni tespit edilemiyorsa hücresel bir bozukluktan söz edilebilir.

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda açıklanamayan kısırlık tedavisi için doğal gebelik süresini bekleme, aşılama, laparoskopi ve tüp bebek yöntemlerinden biri uygulanabilir. Anne adayının genç olduğu durumlarda yumurtalık rezervi yeterliyse 1 yıl boyunca doğal gebelik için beklenilebilir. Bu dönemde düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve kullanılıyorsa sigara ve alkolü bırakmak gerekir.

Bu tedavinin ardından gebelik oluşmaz ise 3 ay boyunca yumurtlama ve aşılama yöntemi ile tedavi uygulanır. Bu tedavinin de olumsuz sonuçlanması halinde tüp bebek yöntemi uygulanır. Ancak anne adayının 35 yaşından büyük olması veya yumurta rezervlerinin yetersiz olması halinde vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemi ile tedavi uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Bugün aile üyeleri, akrabalar, geniş sosyal çevre ön planda olabilir. Bir yolculuk planı yapabilirsiniz. İnançlarınız ve değerleriniz doğrultusunda hareket etmek, kendi doğrularınızın arkasında durmak sizi daha iyi hissettirebilir. Karma ve ilahi adaletin çalıştığı durumlar olabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM