Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir?

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nedir? Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl cinsel boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. Anne ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır. Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden […]

Kadınlarda Açıklanamayan Nedir?

Düzenli ve korunmasız bir şekilde en az 1 yıl cinsel boyunca cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çocuk olmaması durumuna kısırlık (infertilite) denilir. Anne ve baba adayı ile ilgili kısırlık sorunları genelde birlikte ele alınır.

Bazı durumlarda ise kısırlığın nedeni sadece eşlerden birisinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda en doğru olan eşlerin vakit kaybetmeden kısırlık testleri yaptırmasıdır.

Nedir?

Günümüzde açıklanamayan kısırlık sayısı oldukça fazladır. Kadın ve erkek için yapılan tüm testlere rağmen, nedeni bilinmeyen bazı kısırlık durumları da vardır. Açıklanamayan kısırlık durumunda çiftin gebe kalmaması için aslında fiziksel veya tıbbi bir neden yoktur.

Ancak, teknolojide ve tıp alanındaki tüm ilerlemelere rağmen açıklanamayan kısırlık hala gizemini koruyor.

Nasıl Tespit Edilir?

Çiftler düzenli birlikteliğe rağmen bebek sahip olmadıklarında mutlaka doktora başvurmalıdırlar. Bu durumda, öncelikli olarak baba adayına yapılan sperm testi sonucunda, yeterli sayıda ve kaliteli sperm bulunduğu tespit edilirse anne adayı ile ilgili testler yapılır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlık tespiti için öncelikle yumurtlama düzeni ile ilgili testler yapılır.

Anne adayının adet döneminde hormon seviyeleri ölçülere çeşitli incelemeler yapılır. Kadınlarda bu testler ile birlikte ultrason takipleri de yapılmaya başlanır. Kadınlarda açıklanamayan kısırlığın tespitinde ilişki ve adet düzeni ile daha önce geçirilmiş bir enfeksiyon vakası olup olmadığı da araştırılır.

Tüm bu incelemelere rağmen anne adayında kısırlık nedeni açıklanamıyorsa tüplerin tıkalı veya hasarlı olma ihtimali ve rahim ağzı problemleri araştırılır. Çünkü bazı durumlarda kadın rahim ağzı sıvısı erkek spermlerinin yaşam sürecini bozar ve hareketliliğini engelleyebilir.

Kadınlarda açıklanamayan kısırlık durumlarında endometriozis gibi bazı rahatsızlıklar da incelenir. Ancak unutulmamalıdır ki bütün testlere rağmen kısırlık nedeni tespit edilemiyorsa hücresel bir bozukluktan söz edilebilir.

Kadınlarda Açıklanamayan Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda açıklanamayan için doğal gebelik süresini bekleme, aşılama, laparoskopi ve tüp bebek yöntemlerinden biri uygulanabilir. Anne adayının genç olduğu durumlarda yumurtalık rezervi yeterliyse 1 yıl boyunca doğal gebelik için beklenilebilir. Bu dönemde düzenli beslenmek, egzersiz yapmak ve kullanılıyorsa sigara ve alkolü bırakmak gerekir.

Bu tedavinin ardından gebelik oluşmaz ise 3 ay boyunca yumurtlama ve aşılama yöntemi ile tedavi uygulanır. Bu tedavinin de olumsuz sonuçlanması halinde uygulanır. Ancak anne adayının 35 yaşından büyük olması veya yumurta rezervlerinin yetersiz olması halinde vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemi ile tedavi uygulanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün ilişkiler ve finansal konularda bir sıkışıklık, kapanma, zorlanma durumu söz konusu olabilir. Risk alırken ve karar verirken iki kez düşünmelisiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün abartılı ihtiyaçlar, abartılı duygu durumları ortaya çıkabilir. İştahınız açılabilir, yemeklerde aşırıya kaçabilirsiniz. Maddi-manevi yaşamdan beklentileriniz artabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün uyku düzensizlikleriyle güne başlayabilirsiniz. Yardımlar yapabilir, birilerine faydalı olma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğitim hayatında ve yasal süreçlerde yeni gündemler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün sosyal ilişkileriniz ön planda olabilir. Daha kalıcı, uzun vadeli ilişkiler arayacak; yüzeysel ilişkilerden kaçınacak, yeni başlayan ilişkilerde daha çekimser davranacaksınız. Güven ihtiyacı artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün iş hayatı, eğitim ve yaşama dair sorumluluklarda daha iyi performans gösterme gayesinde olabilirsiniz. Kontrol ihtiyacınız artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün finansal bir meseleyi çözmekle meşgul olabilir, çocuklarınız için harcamalar yapabilir, eğitim veya çalışma hayatınızda zor görünen bir durumu başarabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızdaki ilişkilerde şartları ve koşulları zorlamamaya özen gösterin. Israr ve inatçılıktan kaçının. Bazı ilişkilerde yeni bir denge ve düzen hakim olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün iş hayatı ve günlük planlarınızda ani değişiklikler olabilir. İyi-kötü sürprizler artabilir. Mide hassasiyetlerine dikkat edin. Beslenme düzeninizi koruyun.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün sürpriz şanslarla karşılaşabilir, aklınızdan geçen şeylere aniden ulaşabilirsiniz. Düşüncelerinizin enerjisi daha güçlü iken pozitif düşünme ve dilek, dua enerjisi içinde olma zamanı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün size stres veren bir konuyu çözmek ve rahatlamak için harekete geçebilirsiniz. Ertelediğiniz işlerle ilgilenebilir, gün boyu pek çok meşguliyet içinde olabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, yaşam düzeninizde ve rutinlerinizde değişikliğe gidebilirsiniz. Ev düzeniyle ilgilenebilir, son dakika seyahat programları yapabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda ani ve plan dışı gündemler oluşabilir. Gereksiz harcamalar yapmaya dikkat. Gün içinde anlık duygu kontrolü sorunları yaşayabilir ve abartılı sözler sarf edebilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM