Kısırlık Tedavisi
Servikal Faktöre Bağlı Kısırlık
Sosyal Medyada Paylaş
3 Nisan 2019

Servikal Faktöre Bağlı Kısırlık

Servikal Faktöre Bağlı

Gebelik için spermin fertilizasyonunun gerçekleştiği yer olan üst trakusta serviksten başarı ile geçmesi gereklidir. Servikal kanal epiteli farklı sekretuar hücreleri bulundurmaktadır.

Değişik kısımlarda farklı yapı ve sayıda sekretuar granüller bulunur. Menstural çoğu zamanında servikal mukus kalın ve vizkozitesi fazladır. Bu nedenle sperm geçişine müsaade etmez.

Ancak preovulatuar periodda östrojen seviyesinin yükselmesi sonucunda servikal mukus sperm transportu için uygun koşullar sağlar. Vizkozitesi azalır ve incelir. Hücre içermez ve elastik hale gelir.

Kısırlık Oluşturan Yapısal Anomalilerin Gelişimi

Benign nedenlere bağlı anormallikler pratikte sıklıkla karşımıza çıkarken yapısal servikal anomaliler oldukça enderdir. Serviks müller kanalının kaudal kısmından gelişmektedir.

Serviksin anatomik defektleri sıklıkla diğer müllerian traktus anomalileri ile birlikte bulunur. Serviksin konjenital yokluğu tek başına izole olarak bulunabilir.

Serviksin Anatomik Bozukluğu

Serviksin anatomik bozukluğunun en sık sebebi ve medikal olmak üzere ayrılır. Müdahalelere bağlı olarak servikal konizasyon veya loop eksizyon gibi servikal müdahaleler sonucunda servikal stenoz gelişebilir ve mukus salgılayan servikal glandların tahribiyeti oluşabilir.

Derin konizasyon ve ise servikal yetmezliğe yol açabilir. , leiomyom ve gibi diğer servikal lezyonlar sperm girişini olumsuz etkileyeceğinden kısırlık sebebidirler.

Sende Bizi Aydınlat !

Tüm Hakları Saklıdır © 2017-2020
Sitede yer alan yazı, resim ve diğer materyaller izinsiz çoğaltılamaz, kullanılamaz.