Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve adet döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti kısırlık yani infertilite problemlerine neden olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak gebe kalma oranı […]

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve adet döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti kısırlık yani infertilite problemlerine neden olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak gebe kalma oranı yüzde 10’lara düşer.

Çikolata Kisti ve İnfertilite Arasındaki Bağ

ikolata-kistinin-kısırlığa-etkileri-2

Kadın anatomisindeki döngüsel hormonların etkisiyle endometrial doku her ay büyür, gelişir ve gebelik olmadığı durumlarda adet kanaması ile dökülür.

Eğer bu dökülme adetle dışarıya atılırsa; herhangi bir sorun oluşmaz ama vücut dışı yerine içeriye akarsa kronik inflamasyona neden olur.

Yapışıklık ve geri adet nedeniyle dokular arasında tutulur ve bu üreme organlarının faaliyetlerini durdurarak işlevselliklerini etkiler.

İşlevselliğin durması demek kısırlık demektir.

 • İleri düzey çikolata kisti hastalarında endometrial dokular yayılır. Çevresinde ölü nedbe dokusu oluşur.
 • Hastalığın hafif formu olan evre 1 ve 2’de bile fertilite etkilenir.
 • Hastalığın en hafif evresinde dahi üreme organlarında meydana gelen spazmlar nedeniyle tüp yumurtayı yakalayamaz. Uterus embriyoyu reddedebilir.
 • Sperm fonksiyonları, kadındaki çikolata kistinden etkilenir. Spermin, yumurtayı delme yeteneği olumsuz etkilenir.
 • Bazı araştırmalar, çikolata kistine karşı kadın vücudunun antikor oluşturduğunu ve yüksek oranda kendiliğinden oluşan düşüklere yol açtığını ileri sürmektedirler.
 • Çikolata kisti dış gebelik riskini önemli oranda arttırır.
 • Yumurtalıklar içinde oluştuğu için yumurtlama fonksiyonunu bozar.
 • 35 yaş üstü kadınlarda yumurta kalitesinin etkilenmesi daha fazla oranda olmaktadır.
 • Çikolata kisti olan, 35 yaş üstü ve sigara kullanan kadınlarda bu üçlü etkenlerin birleşimi ile gebe kalamama riski yüksek orandadır. 35 yaş altı çikolata kisti hastalarında yumurtlama ve yumurta kalitesinin ileri yaş hastalara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle hastalar gebe kalmak istiyorlarsa 35 yaşını geçmeden gerekli kontrol ve tedavileri yaptırmaları uzmanlarca önerilmektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcuna geçiyor. İlişkilerinizde yeni gündemler ortaya çıkacak, önümüzdeki bir ay boyunca hem iş hem özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olmaya başlayacak. Bugünlerde özgüvenli, gösterişli ve dış görüntüsü dikkat çekici olan insanlar hayatınıza girebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca iş hayatı, sorumluluklar ve görevler sizin için ön planda olacak. Sağlıkla ilgili düzenlemeler ve günlük rutinlerinizi değiştiren durumlar ortaya çıkabilir. Birden fazla konuyla meşgul olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca aşk hayatınız daha dikkat çekici olacak. Aşk duygusunu daha yoğun hissettiğiniz bir dönem geçirebilirsiniz. Eski ilişkiler ve yeni ilişkilerle birlikte aşk hayatında ikili durumlar oluşabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca yaşam düzeni, aile ilişkileri, aile üyeleri ve aile olmaya dair konular ön planda olmaya başlayacak. Uyum, anlayış ve fedakarlık artabilir. Beklenti ile verme eğiliminde olabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca iletişim trafiğiniz artacak. Daha sosyal ve dışa dönük bir dönemde olacaksınız. Kısa ve keyifli yolculuklara çıkabilirsiniz. Ayrıca yeni flörtler, romantik tanışmalar yaşanabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Koç burcunda ilerliyor. Yaşamınızın bir noktasında ynei bir şey denemek isteyebilir, yeni bir maceraya atılmaya dair düşünebilir, okuyabilir, sorabilir ve yardım alabilirsiniz. Migren ataklarına dikkat edin. Hem ruh hem beden sağlığınızı koruyun. İlişkilerden yana fikir değişimleriniz olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Koç burcunda ilerliyor. İlişkilerinizde yeni ortaya çıkan, potansiyel durumlar olabilir. Yeni tanıdığınız insanlarla ilişkileriniz gün içinde ön planda olabilir. İlişkilerle ilgili sizi heyecanlandıracak bir yenilik ve değişim arayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca rüyalarınız dikkat çekici olabilir ve rüyalar yoluyla mesajlar alabilirsiniz. Yurtdışı seyahatleri gündeme gelebilir. İş hayatınızda sıra dışı gündemler ve rutin dışı deneyimler ortaya çıkabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca sosyal çevreniz ön planda olacak ve daha fazla ilişkilerinizle, sosyal bağlantılarınızla iç içe olacaksınız. Arkadaş çevreniz büyüyebilir, yeni bir ortama dahil olabilir, arkadaşlarınızla daha önce deneyimlemediğiniz maceralara çıkabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca kariyerinize yönelik hedefler ve geleceğe dair konular ön planda olacaktır. Eş, baba, patron gibi figürlerden kendi yolunuzda ilerlemek için destek alabilirsiniz. Hedeflerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM