Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve adet döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti kısırlık yani infertilite problemlerine neden olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak gebe kalma oranı […]

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti kısırlık yani infertilite problemlerine olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak kalma oranı yüzde 10’lara düşer.

Çikolata Kisti ve İnfertilite Arasındaki Bağ

ikolata-kistinin-kısırlığa-etkileri-2

anatomisindeki döngüsel hormonların etkisiyle endometrial doku her ay büyür, gelişir ve gebelik olmadığı durumlarda adet kanaması ile dökülür.

Eğer bu dökülme adetle dışarıya atılırsa; herhangi bir sorun oluşmaz ama vücut dışı yerine içeriye akarsa kronik inflamasyona neden olur.

Yapışıklık ve geri adet nedeniyle dokular arasında tutulur ve bu üreme organlarının faaliyetlerini durdurarak işlevselliklerini etkiler.

İşlevselliğin durması demek kısırlık demektir.

 • İleri düzey çikolata kisti hastalarında endometrial dokular yayılır. Çevresinde ölü nedbe dokusu oluşur.
 • Hastalığın hafif formu olan evre 1 ve 2’de bile fertilite etkilenir.
 • Hastalığın en hafif evresinde dahi üreme organlarında meydana gelen spazmlar nedeniyle tüp yumurtayı yakalayamaz. Uterus embriyoyu reddedebilir.
 • Sperm fonksiyonları, kadındaki çikolata kistinden etkilenir. Spermin, yumurtayı delme yeteneği olumsuz etkilenir.
 • Bazı araştırmalar, çikolata kistine karşı kadın vücudunun oluşturduğunu ve yüksek oranda kendiliğinden oluşan düşüklere yol açtığını ileri sürmektedirler.
 • Çikolata kisti dış gebelik riskini önemli oranda arttırır.
 • Yumurtalıklar içinde oluştuğu için yumurtlama fonksiyonunu bozar.
 • 35 yaş üstü kadınlarda yumurta kalitesinin etkilenmesi daha fazla oranda olmaktadır.
 • Çikolata kisti olan, 35 yaş üstü ve sigara kullanan kadınlarda bu üçlü etkenlerin birleşimi ile riski yüksek orandadır. 35 yaş altı çikolata kisti hastalarında yumurtlama ve yumurta kalitesinin ileri yaş hastalara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle hastalar gebe kalmak istiyorlarsa 35 yaşını geçmeden gerekli kontrol ve yaptırmaları uzmanlarca önerilmektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal konularda ileriye yönelik hareket etmeli ve ilerisini düşünerek planlamalar yapmalısınız. Geleceğe dair istekleriniz, hayalleriniz bugün daha önemli olmalı, ideallerinizin peşinden gitmek için fırsat yaratmaya, fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Gün içinde ilişkilerinizde daha yapıcı olmak, uzlaşmak isteyebilirsiniz. Duygusal konular öne çıkabilir. Geleceğe yönelik konuşmalar yapabilirsiniz. İnatçılık ve kibir haline dikkat edin.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün koşullara ve durumlara göre hareket etmeniz gerekebilir. Sevdikleriniz için daha fedakar olabilir, endişelenebilirsiniz. İlişkilerinizde açık konuşmaktan çekinmemeli, saklı duygularınızı dile getirmek için adımlar atabilirsiniz.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün güvende olma isteğiniz artarken ilişkilerinizde iyileşme arzusu ve beklentisi içinde olabilirsiniz. Bir barışma gayesinde olabilir, geçmişe dönebilirsiniz. İlişkilerinizle ilgili bazı düşünceleriniz ise tamamen değişebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün hızlı duygu geçişleri yaşamaya açık olabilirsiniz. Kontrolcülük, mükemmeliyetçilik ön planda olabilir fakat bu tavır ilişkilerinize zarar verebilir. İyimser ve yapıcı tavrınızı koruyun. Yaşamdan aldığınız mesajları görmeye çalışın.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün iş ve özel hayatınızda aldığınız fırsatları değerlendirmeye, önünüze gelen durumlara şans vermeye çalışın. İnsanlardan destek ve faydalar görebilirsiniz. İlişkilerinizde sağlamlık beklentiniz artabilir. Hayatınızdaki bazı kişilerden sürpriz bir tavır görebilirsiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün iş hayatı, sorumluluklar ve finansal planlar gündemde olabilir. Emek verdiğiniz, çaba gösterdiğiniz durumların size faydasını, sonucunu sorgulayabilirsiniz. Kıskançlık ve inatlaşma gibi negatif duygulardan ise uzak durun.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün sevdiklerinize maddi manevi destekler sunabilir, sevdiklerinizle ortak aktiviteler, programlar yapabilirsiniz. Sahiplenen ve verici yanınız ilişkilerinizde öne çıkacaktır. Aşk ilişkilerinde abartılı duygu durumlarına, kendinizi doldurmaya karşı dikkat edin.

YAY BURCU YORUMU

Bugün ev işleriyle ilgilenebilir, evinizde sevdiklerinizi ağırlayabilirsiniz. Aile üyelerinizin işlerini halletmek, sorunlarını çözmek için çaba sarf edebilirsiniz. Sağlıkla ilgili ufak rahatsızlıklar ilaç tedavileri ile çözülebilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ileri tarihli programlar ve organizasyonlar yapabilirsiniz. Bir yolculuk planını belirleyebilirsiniz. Kardeşlerden yardım ve destek görebilirsiniz. Aşk ilişkilerinizde bir seçim yapabilir, sevdiğiniz kişi için bir adım atabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün kibir ve mükemmeliyetçilik gibi hallere kapılmak yaşamdan görebileceğiniz fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Anne, kardeşler ve kadınlardan bir destek görebilir, bu kişilerin sayesinde farklı alanlarda başarı ve kazanç elde edebilirsiniz.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün sosyalleşebilir ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Yaşamdan keyif almaya odaklanabilir, haz odaklı olabilir ve sorumluluklardan kısa süreliğine uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Tembellik, dağınıklık veya dinlenme isteği artabilir. Daha rahat olduğunuz bir gün geçirebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM