Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve adet döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti kısırlık yani infertilite problemlerine neden olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak gebe kalma oranı […]

Çikolata Kistinin Kısırlığa Etkileri

Çikolata kisti, Uterus boşluğu dışında ,rahim içini döşeyen ve adet döngüsü ile dökülen endometrial dokuların oluşması olarak tanımlanır. Olması gereken anatominin net bir şekilde bozulduğu durumlarda, çikolata kisti  yani infertilite problemlerine neden olur. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların yüzde 70’inde kısırlık görülür. Çikolata kisti hastalığı olan kadınların aylık olarak gebe kalma oranı yüzde 10’lara düşer.

Çikolata Kisti ve İnfertilite Arasındaki Bağ

ikolata-kistinin-kısırlığa-etkileri-2

Kadın anatomisindeki döngüsel hormonların etkisiyle endometrial doku her ay büyür, gelişir ve gebelik olmadığı durumlarda adet kanaması ile dökülür.

Eğer bu dökülme adetle dışarıya atılırsa; herhangi bir sorun oluşmaz ama vücut dışı yerine içeriye akarsa kronik inflamasyona neden olur.

Yapışıklık ve geri adet nedeniyle dokular arasında tutulur ve bu üreme organlarının faaliyetlerini durdurarak işlevselliklerini etkiler.

İşlevselliğin durması demek kısırlık demektir.

 • İleri düzey çikolata kisti hastalarında endometrial dokular yayılır. Çevresinde ölü nedbe dokusu oluşur.
 • Hastalığın hafif formu olan evre 1 ve 2’de bile fertilite etkilenir.
 • Hastalığın en hafif evresinde dahi üreme organlarında meydana gelen spazmlar nedeniyle tüp yumurtayı yakalayamaz. Uterus embriyoyu reddedebilir.
 • Sperm fonksiyonları, kadındaki çikolata kistinden etkilenir. Spermin, yumurtayı delme yeteneği olumsuz etkilenir.
 • Bazı araştırmalar, çikolata kistine karşı kadın vücudunun antikor oluşturduğunu ve yüksek oranda kendiliğinden oluşan düşüklere yol açtığını ileri sürmektedirler.
 • Çikolata kisti dış gebelik riskini önemli oranda arttırır.
 • Yumurtalıklar içinde oluştuğu için yumurtlama fonksiyonunu bozar.
 • 35 yaş üstü kadınlarda yumurta kalitesinin etkilenmesi daha fazla oranda olmaktadır.
 • Çikolata kisti olan, 35 yaş üstü ve sigara kullanan kadınlarda bu üçlü etkenlerin birleşimi ile gebe kalamama riski yüksek orandadır. 35 yaş altı çikolata kisti hastalarında yumurtlama ve yumurta kalitesinin ileri yaş hastalara göre daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle hastalar gebe kalmak istiyorlarsa 35 yaşını geçmeden gerekli kontrol ve tedavileri yaptırmaları uzmanlarca önerilmektedir.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM