Kısırlık Tedavisi
Erkek Kısırlığının Dereceleri
Sosyal Medyada Paylaş
20 Mart 2019

Erkek Kısırlığının Dereceleri

Kısırlık çiftlerin en az bir yıl boyunca düzenli ve herhangi bir korunma yöntemi olmaksızın cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebelik oluşmaması durumuna verilen addır. Kısırlık her 10 çiftten 3’ünde görülmektedir.

erkeklerde-kısırlık-dereceleri-1

Tedavi edilebilir. Kısırlık tedavilerinde başarı oranı günümüzde başarısız olma oranından çok daha yüksektir. Kısırlık sorunlarının pek çoğu yardımcı üreme ile çözülebilir.

kısırlığının dereceleri;

Geçici Kısırlık: Erkek yeteri kadar üretemez veya üretilen sperm yumurtayı dölleyemeyecek orandadır. Sorun tespit edilerek tedavi geliştirilir.

Primer Kısırlık Derecesi: Yeni evli çiftlerde görülmesi daha yaygındır. Psikolojiktir. Yeni evlilerin yaklaşık yüzde 75’i bu sorunu yaşar. Evli çiftler ilk bir yıl içinde çocuk sahibi olamayabilirler. Geçicidir.

Sekonder Kısırlık Derecesi: İlk veya ikinci çocuğun doğumundan sonra yaşanır. Kötü ve düzensiz beslenme en etkili oluşum faktörüdür. Hem kadında hem de erkekte görülür. Testislerde iltihaplanma olur. Buna bağlı olarak geçici kısırlık oluşur.

Kalıcı Kısırlık:  kesin olarak tespit edilememiştir. Kalıcı kısırlıkta tüm tedavi yöntemlerine rağmen sonuç alınmaz. Çiftlere tüp bebek yöntemi önerilir. 

Sende Bizi Aydınlat !

Tüm Hakları Saklıdır © 2017-2020
Sitede yer alan yazı, resim ve diğer materyaller izinsiz çoğaltılamaz, kullanılamaz.