Genç Kadınlarda Germ Hücreli Over Tümörlerinin Kısırlıkla Etkileşimi

Genç Kadınlarda Germ Hücreli Over Tümörlerinin Kısırlıkla Etkileşimi

Genç Kadınlarda Germ Hücreli Over Tümörlerinin Kısırlıkla Etkileşimi Over tümörlerin yüzde 5’inden azını oluşturur. Genellikle genç kadınlarda görülür. Asyalılarda ve zencilerde görülme sıklığı daha fazladır. Erken tanı konabilir ve ileri evrelerde dahi tedavisi mümkündür. Kısırlık yapan over tümörlerin görülme yaşı genellikle 16 yaş ve 20 yaş aralığındadır. 2 yaşına kadar görülen over tümörlerin tamamına yakını […]

Genç Germ Hücreli Over Tümörlerinin Kısırlıkla Etkileşimi

Over tümörlerin yüzde 5’inden azını oluşturur. Genellikle genç kadınlarda görülür. Asyalılarda ve zencilerde görülme sıklığı daha fazladır. Erken tanı konabilir ve ileri evrelerde dahi tedavisi mümkündür.

Kısırlık yapan over tümörlerin görülme genellikle 16 yaş ve 20 yaş aralığındadır. 2 yaşına kadar görülen over tümörlerin tamamına yakını germ hücre kaynaklıdır.

Tanı ve

Tedavi açısından bakıldığında iki kategoriye ayrılır. Disgerminom ve disgerminom dışı olmak üzere ayrılan tümörde disgerminomlar, diğer tümörlerden daha iyi seyirlidirler. sinüs tümörü en agresif seyirli olandır.

Karın ağrısı ile kitle olgularının yaklaşık %85’inde görülür. Disgerminom dışında germ hücrelerinin çoğu tek taraflıdır. Tümör markırları ile tanılama .

Endormal sinüs tümörü en agresif seyirli olandır. Karın ağrısı ile abdominal kitle olgularının yaklaşık %85’ inde görülür. Disgerminom dışında germ hücrelerinin çoğu tek taraflıdır. Tümör markırları ile tanılama yapılır.

Tümör markırları disgerminom dışı histolojilerde yükselir. Sistemik kemoterapi ile kür elde edilebilen tümörlerdendir. Genellikle genç yaşta görüldüklerinden kısırlığı engellemek için ve fertiliteyi koruyabilmek için unilateral salfingooferektomi yapılır.

Tümör markırları normal düzeye döndükten sonra en az 1 kür daha kemoterapi uygulanmalıdır.

Kısırlık riski de yüksek olan hastalar aynı zamanda koroner hastalıklar ve sekonder lösemi gibi geç yan etkiler bakımından da takip edilmek zorundadır.

Nadir Görülen Seks Kord Stromal Over Tümörleri ve Endometrial Kısırlık

Nadir görülen tümörlerdendir. Tüm over tümörlerinin yüzde 7’ lik kısmını, fonkisyonel over tümörlerinin de yüzde 90’ ını oluşturur. Genellikle endokronolojik anomalilikle ortaya çıkarlar.

İki tane alt kategoriye sahiptir.

Bunlar; Granülosa Hücreli Tümörler ve Sertoli Leydig Hücreli Tümörler’ dir. ; habis seks kord tümörleridir. Östrojen salgılayabildiklerinden %5’ inde endometriyal , %50’ye yakınında ise endometriyal hiperplazi görülür.

Tanısı ve tedavisinde markırı kullanılır. Tedavi cerrahi müdahale ile olur. Tekrarlaması ve sistemik hale gelmesi durumunda kemoterapi kullanılır.

Sertoli Leyding Hücreli Tümör ise düşük habis potensiyeline sahiptir. Genellikle androjen salınımlıdır. Genç hastalarda konservatif cerrahi kısırlık riskini kaldırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM