Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen polikistik over sendromu, kadınların östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan PCOS (polikistik over sendromu ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir. Polikistik over sendromu etkisi ile görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, […]

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen sendromu, kadınların ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan PCOS ( over sendromu ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir.

Polikistik over sendromu etkisi ile görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, regl dönemlerinin düzensiz olmasıdır. Bununla beraber kilo alma, akne, saç dökülmesi, seste kalınlaşma gibi belirtiler de görülmektedir. Polikistik over sendromunun en önemli belirtisi ise kısırlıktır.

pcos
PCOS

Polikistik Over Sendromu Kısırlığa Neden Olur Mu?


Yaklaşık olarak 10 kadından birinde görülen polikistik over sendromu kısırlığa yol açarak anne olmak isteyen ailelerde problem yaratabilmektedir. Ancak erken tanı ve tedavi ile hem kısırlığın hem de gibi hastalıkların gelişmesi önlenmektedir.

PCOS sendromunu tanımlayabilmek için bazı bulguların bir arada görülmesi gerekmektedir. Öncelikle 35 günden fazla geciken regl ve kısırlık gibi durumlar görüldüğü anda polikistik over sendromundan şüphelenilerek gerekli tedavilere başlanmaktadır. Bu durumda FSH, LH, progesteron, , ploraktin gibi değerler ölçülür ve rahatsızlığın boyutu belirlenir.

Kadınlarda kalmayı engellediği için polikistik over sendromu kısırlığa neden olur denilebilir. Bu durumlarda geç kalmadan bir Kadın Doğum Uzmanına gidilerek gerekli tedavilere hemen başlanmalıdır.

pcos

Polikistik Over Sendromu İçin Nasıl Önlem Alınabilir?


Gebe kalmayı düşünen kadınlar için yumurtlamayı tetikleyecek uygulanmaktadır. Yumurtaların gelişmesi için yapılan iğne ya da ilaç tedavisinden sonra ultrason ile yumurtaların takibi gerçekleştirilir. Gelişen yumurtalara çatlatma iğnesi yapılarak ihtimali artırılmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Beslenme düzeni ve egzersiz bu aşamada en önemli önlemlerin başında gelmektedir. Beslenmede lifli gıdalar tercih edilmeli ve şeker oranı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

Gün içerisinde sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Aşırı yağlı yerine yağsız ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. Beslenme düzenine egzersiz de eklendiği zaman insülin metabolizmasında büyük etki sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM