Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen polikistik over sendromu, kadınların östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan PCOS (polikistik over sendromu ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir. Polikistik over sendromu etkisi ile görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, […]

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen sendromu, kadınların östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan ( ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir.

Polikistik over sendromu etkisi ile görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, regl dönemlerinin düzensiz olmasıdır. Bununla beraber kilo alma, akne, saç dökülmesi, seste kalınlaşma gibi belirtiler de görülmektedir. Polikistik over sendromunun en önemli belirtisi ise kısırlıktır.

pcos
PCOS

Polikistik Over Sendromu Kısırlığa Neden Olur Mu?


Yaklaşık olarak 10 kadından birinde görülen polikistik over sendromu kısırlığa yol açarak anne olmak isteyen ailelerde problem yaratabilmektedir. Ancak erken tanı ve tedavi ile hem kısırlığın hem de diyabet gibi hastalıkların gelişmesi önlenmektedir.

PCOS sendromunu tanımlayabilmek için bazı bulguların bir arada görülmesi gerekmektedir. Öncelikle 35 günden fazla geciken regl ve gibi durumlar görüldüğü anda polikistik over sendromundan şüphelenilerek gerekli tedavilere başlanmaktadır. Bu durumda FSH, LH, progesteron, TSH, ploraktin gibi değerler ölçülür ve rahatsızlığın boyutu belirlenir.

Kadınlarda kalmayı engellediği için polikistik over sendromu kısırlığa neden olur denilebilir. Bu durumlarda geç kalmadan bir Kadın Doğum Uzmanına gidilerek gerekli tedavilere hemen başlanmalıdır.

pcos

Polikistik Over Sendromu İçin Nasıl Önlem Alınabilir?


Gebe kalmayı düşünen kadınlar için yumurtlamayı tetikleyecek tedaviler uygulanmaktadır. Yumurtaların gelişmesi için yapılan iğne ya da ilaç tedavisinden sonra ultrason ile yumurtaların takibi gerçekleştirilir. Gelişen yumurtalara çatlatma iğnesi yapılarak gebelik ihtimali artırılmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Beslenme düzeni ve egzersiz bu aşamada en önemli önlemlerin başında gelmektedir. Beslenmede lifli gıdalar tercih edilmeli ve şeker oranı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

Gün içerisinde sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Aşırı yağlı besinler yerine yağsız ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. Beslenme düzenine egzersiz de eklendiği zaman insülin metabolizmasında büyük etki sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM