Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Polikistik Over Nedir? Kısırlık Yapar Mı?

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen polikistik over sendromu, kadınların östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan PCOS (polikistik over sendromu ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir. Polikistik over sendromu etkisi ile görülen belirtiler kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, […]

Günümüzün en yaygın kadın hastalıklarının başında gelen polikistik over sendromu, kadınların östrojen ve progesteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik durumudur. Bu dengesizlik nedeni ile oluşan PCOS (polikistik over sendromu ), yumurtalıklarda iyi huylu birçok kisti meydana getirmektedir.

Polikistik over sendromu etkisi ile görülen kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak hemen her kadında rastlanan en önemli belirti, regl dönemlerinin düzensiz olmasıdır. Bununla beraber kilo alma, akne, saç dökülmesi, seste kalınlaşma gibi belirtiler de görülmektedir. Polikistik over sendromunun en önemli belirtisi ise kısırlıktır.

pcos
PCOS

Polikistik Over Sendromu Kısırlığa Neden Olur Mu?


Yaklaşık olarak 10 kadından birinde görülen polikistik over sendromu kısırlığa yol açarak anne olmak isteyen ailelerde problem yaratabilmektedir. Ancak erken tanı ve ile hem kısırlığın hem de gibi hastalıkların gelişmesi önlenmektedir.

PCOS sendromunu tanımlayabilmek için bazı bulguların bir arada görülmesi gerekmektedir. Öncelikle 35 günden fazla geciken regl ve kısırlık gibi durumlar görüldüğü anda polikistik over sendromundan şüphelenilerek gerekli tedavilere başlanmaktadır. Bu durumda FSH, LH, progesteron, TSH, ploraktin gibi değerler ölçülür ve rahatsızlığın boyutu belirlenir.

Kadınlarda gebe kalmayı engellediği için polikistik over sendromu kısırlığa neden olur denilebilir. Bu durumlarda geç kalmadan bir Kadın Doğum Uzmanına gidilerek gerekli tedavilere hemen başlanmalıdır.

pcos

Polikistik Over Sendromu İçin Önlem Alınabilir?


Gebe kalmayı düşünen kadınlar için yumurtlamayı tetikleyecek tedaviler uygulanmaktadır. Yumurtaların gelişmesi için yapılan iğne ya da ilaç tedavisinden sonra ultrason ile yumurtaların takibi gerçekleştirilir. Gelişen yumurtalara çatlatma iğnesi yapılarak gebelik ihtimali artırılmaktadır.

Polikistik over sendromu tedavisi için bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. düzeni ve egzersiz bu aşamada en önemli önlemlerin başında gelmektedir. Beslenmede lifli gıdalar tercih edilmeli ve şeker oranı yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.

Gün içerisinde sebze ve meyve tüketimine önem verilmelidir. Aşırı yağlı yerine yağsız ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. düzenine egzersiz de eklendiği zaman insülin metabolizmasında büyük etki sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle arkadaşlık ilişkilerinizde anlayışlı, kabul edici olmanız gerekebilir. Katılacağınız kalabalık ortamlardan farklı insanlarla tanışabilirsiniz. Bugünlerde daha gizemli veya içe kapanık insanlarla tanışabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle daha hassas ve duygusal olabilirsiniz. Dış koşullardan daha hızlı etkilenebilirsiniz. İlişkilerinizde karşınızdaki kişilere göre hareket edebilir ve aksiyon alabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle krediler, vergiler, zorunlu ödemeler ve borçlanmalarla ilgili süreçlerle meşgul olabilirsiniz. Alacak-verecek hesapları yapabilir, borçlanma ve taksitlerle satın alımlar gerçekleştirebilirsiniz. Unutulmuş ödemeler de bugünlerde karşınıza gelebilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle ilişkilerinizde bir tamamlanma gündeme gelebilir. Duygularınızda netleşmeye başlayabilir ve ilişkinizle ilgili bir adım atabilirsiniz. Bu adım duygusal bir itiraf, bir teklif durumunu ortaya çıkarabilir. Özellikle sorunlu veya kopuk ilişkilerde adım atmanız pozitif sonuçlar doğurabilir. Geçmişi düşünerek, geçmiş deneyimlerinizden faydalanarak hareket etmeye meyillisiniz.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle beden sağlığınıza özen göstermeniz, abartılı yemeklerden, bağımlılıklar ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmanız gerekiyor. İş hayatında ve günlük yaşamınızda ilahi şanslar ve korunmalar olabilir.

AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle ilişkilerdeki dargınlıklar giderilebilir, ailenizle de daha şefkat ve anlayış dolu ilişkiler kurabilirsiniz. Kalıcı yatırımlar ve birikimler, taşınmaz mallarla ilgili konular ortaya çıkabilir.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle bir süredir üzerine kafa yorduğunuz, araştırma yaptığınız veya planlama içinde olduğunuz konularda tamamlanma sağlayabilirsiniz. Harekete geçeceğiniz bir gün.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU

Bugün gece saatlerinde Balık burcunda Dolunay gerçekleşiyor. Dolunayın etkileriyle sağlığınızla ilgili hassasiyetler sonlanabilir ve şifa enerjisi çalışmaya başlayabilir. Ruhen ve bedenen daha iyi olmak isteyebilir, nitekim daha iyi hissedeceğiniz şeyleri yaparak da enerjinizi toplayabilirsiniz. Şansınız, beklenmedik yerlerde kapınızı çalabilir.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM