Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir? Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle kısırlık problemi için başvururlar. Varikosel, testis ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına neden olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar. Varikosel Belirtileri Nelerdir? Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde belirtiler […]

Nedir?

varikosel
Varikosel Hastalığı

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle problemi için başvururlar. Varikosel, testis ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde gösterir. Tedavi edilmediği taktirde, damarlardaki genişleme bir süre sonra dışarıdan net olarak görülecek şekilde belirginleşir. Testislerde terleme ve sıcaklık hissedilmesi ile Varikosel ileri seviyeye ulaşmış demektir. Varikosel hastalarının bazılarında ,nadir olmakla birlikte, testislerde küçülme de meydana gelebilir.

Varikosel Ağrısının Tanımlanması

Varikosel ağrı oluşturan bir hastalıktır. Ağrı testislerde, batın bölgesinde veya bacağa yayılmış şekilde hissedilebilir. Ağrı kesiciler ile geçici olarak çözümlenebilir. Uzun süre ayakta durmak, idrar yapmada sorun, testiste şişliğin artması, cinsel aktivite sonrası ağrılar Varikosel hastalığının ana belirtileridir.

Varikosel ağrısı fıtık, böbrek taşları veya Orşit ile karıştırılabilir. Mutlaka doktor kontrolü ve laboratuvar yöntemleri ile kesin tanı konmalıdır.

Varikosel Hastalığı Neden Olur?

Normal Varikosel

Hastalığın nedeni belli değildir. Çocuk sahibi olan erkeklerde olgun yaşlarda bile yüzde 20 oranında görülür. Kısırlık problemi ile başvuran erkeklerde ise görülme oranı yüzde 40’lara çıkmaktadır. Daha önce çocuk sahibi olup ikincil ile başvuranlarda ise bu oran yüzde 60’lara kadar çıkabilmektedir.  

Varikosel sol testiste daha sıklıkla görülür. Az bir oranda ise bilateral olarak izlenir. Sadece sağ testiste olması ise yaklaşık yüzde 2 oranındadır.

Varikoselin ağırlıklı olarak sol tarafta görülmesinin nedenleri:

 • sağ testise göre biraz daha aşağıdadır.
 • Sol testisteki toplardamar sağ taraftakine göre daha uzun seyreder.
 • Sol taraftaki testis batın içerisindeki diğer organlarla daha ilişkilidir.
 • Sol testis damarının anatomik yapısıdır.

Varikosel Hastalığı Kimlerde Daha Çok Görülür?

 • Obez kişiler
 • Karın basıncını çok arttıran spor yapanlar
 • Kronik kabızlık yaşayanlar
 • Astım hastaları veya kronik öksürük yaşayanlar
 • Çok ayakta kalmayı gerektiren mesleklere sahip olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir.

Varikosel Hastalığının Etkileri

Kısırlık, Varikosel hastalığının ilk etkisidir. Testislerde küçülmeye neden olarak üretiminin azalması ile birlikte testosteron hormonunun üretilmesini de azaltmaktadır. kaybına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün iletişim trafiğiniz artabilir, iş ve sorumluluklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz. Öğleden sonra önemli işlerinizi başarıyla bitirebilmek için daha destekleyici bir süreçte olacaksınız. Öğleden önce dağınıklıklar olabilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında odaklanma ve toparlanma, planlı hareket etme konusunda zorlanabilirsiniz. Fakat öğleden sonra işlerinizi daha hızlı yoluna koyabilirsiniz. Finansal konularda karışıklıklara dikkat edin. Hızlı hareket ederek yüklü finansal riskler almayın.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında aksilik ve gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Günün ikinci yarısında önemli işlerinizi başlatmaya, imza işlerinizi gerçekleştirmeye ve önemli konuşmalarınızı, toplantılarınızı tamamlamaya çalışın. Öğleden sonra temponuz yükseliyor.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün gün içinde ertelediğiniz işlerinizi tamamlayabilir, yolculuklara çıkabilir, hareketli bir gün geçirebilirsiniz. Birden fazla iş ve plan, yapılacaklar zihnen bir strese sokabilir. Acelecilik ve hızlı karar almak, düşünmeden konuşmak pişmanlıklara sebebiyet verebilir.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün sosyal çevre ve ilişkiler ön planda olabilir. Öğleden sonra iş ve özel hayatınızda birden fazla görüşme yapabilirsiniz. Finansal konularda ise bir düzenlemeye gidebilirsiniz. Başarı isteğiniz ve hırs artabilir. Fevri tavırlardan kaçının.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün geleceğe yönelik bir karar alabilir, iş hayatınızda önemli bir işi tamamlayabilirsiniz. İş görüşmelerinizde daha kontrollü, objektif ve profesyonel olmaya özen gösterin. Hızlı düşünüp hızlı karar almak kazandırmak yerine kaybettirebilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında unuttuğunuz ödemeler önünüze gelebilir, zorunlu ödemeler ve vergilerle ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Öğleden sonra iletişim krizlerine dikkat edin, alınganlık ve kuruntularla hareket etmeyin.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün finansal sosyal çevrenizdeki insanlarla iş birliği yapabilir, grup ve ekip çalışmaları içinde olabilirsiniz. Aile üyeleri ve evebeynlerinizin finansal yatırımları, miras ve nafaka davalarıyla ilgili gelişmeler karşınıza gelebilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün öğleden önce işlerinize odaklanmakta veya çalışma ortamında disiplini sağlamakta zorlanabilirsiniz. Dağınıklık ve aksaklık ihtimallerine karşı önemli işlerinizi öğleden sonraya bırakın. Günün ikinci yarısında önemli görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün haftaya yeniliklerle başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenme ve yeni alışkanlıklar, spor ve kurslar bugünlerde yeni adımlarınızdan biri olabilir. Öğleden sonra sınavlar, eğitimle ilgili başvurular gündeminizde olabilir.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün güne başlarken gergin veya halsiz olabilirsiniz. İsteksizlik ve sıkılganlık hali çalışabilir. Fakat öğleden sonra harekete geçecek, akıl ve mantığınızla hareket etmeyi tercih edeceksiniz. Bu tavrınız ilişkilerinizde daha mesafeli olmanıza neden olabilir.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün günün ilk yarısında ulaşımda aksaklıklar yaşayabilir veya dikkatsizliklerinizden kaynaklı gecikmelerle karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra hayatınızdaki kadın figürleriyle ortak aktiviteler içinde olabilir, annenizin istek ve ihtiyaçları için çaba sarf edebilirsiniz.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM