Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir? Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle kısırlık problemi için başvururlar. Varikosel, testis ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına neden olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar. Varikosel Belirtileri Nelerdir? Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde belirtiler […]

Hastalığı Nedir?

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle problemi için başvururlar. Varikosel,  ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına neden olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde belirtiler gösterir. Tedavi edilmediği taktirde, damarlardaki genişleme bir süre sonra dışarıdan net olarak görülecek şekilde belirginleşir. Testislerde terleme ve sıcaklık hissedilmesi ile Varikosel ileri seviyeye ulaşmış demektir. Varikosel hastalarının bazılarında ,nadir olmakla birlikte, testislerde küçülme de meydana gelebilir.

Varikosel Ağrısının Tanımlanması

Varikosel ağrı oluşturan bir hastalıktır. Ağrı testislerde, batın bölgesinde veya bacağa yayılmış şekilde hissedilebilir. Ağrı kesiciler ile geçici olarak çözümlenebilir. Uzun süre ayakta durmak, idrar yapmada sorun, testiste şişliğin artması, cinsel aktivite sonrası ağrılar Varikosel hastalığının ana belirtileridir.

fıtık, böbrek taşları veya Orşit ile karıştırılabilir. Mutlaka doktor kontrolü ve laboratuvar yöntemleri ile kesin tanı konmalıdır.

Varikosel Hastalığı Neden Olur?

Normal Varikosel

Hastalığın nedeni belli değildir. Çocuk sahibi olan erkeklerde olgun yaşlarda bile yüzde 20 oranında görülür. Kısırlık problemi ile başvuran erkeklerde ise görülme oranı yüzde 40’lara çıkmaktadır. Daha önce çocuk sahibi olup ikincil infertilite ile başvuranlarda ise bu oran yüzde 60’lara kadar çıkabilmektedir.  

Varikosel sol testiste daha sıklıkla görülür. Az bir oranda ise bilateral olarak izlenir. Sadece sağ testiste olması ise yaklaşık yüzde 2 oranındadır.

Varikoselin ağırlıklı olarak sol tarafta görülmesinin nedenleri:

 • sağ testise göre biraz daha aşağıdadır.
 • Sol testisteki toplardamar sağ taraftakine göre daha uzun seyreder.
 • Sol taraftaki testis batın içerisindeki diğer organlarla daha ilişkilidir.
 • Sol testis damarının anatomik yapısıdır.

Varikosel Hastalığı Kimlerde Daha Çok Görülür?

 • Obez kişiler
 • Karın basıncını çok arttıran spor yapanlar
 • Kronik kabızlık yaşayanlar
 • Astım hastaları veya kronik öksürük yaşayanlar
 • Çok ayakta kalmayı gerektiren mesleklere sahip olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir.

Varikosel Hastalığının

Kısırlık, Varikosel hastalığının ilk etkisidir. Testislerde küçülmeye neden olarak sperm üretiminin azalması ile birlikte testosteron hormonunun üretilmesini de azaltmaktadır. Ereksiyon kaybına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün finansal alanda plan dışı gündemleriniz oluşabilir. Son dakika ödemeleri, beklenmedik kazançlar, riskli yatırımlarla ilgili konular günün başlıkları arasında olabilir. Özgüven ve cesaret duygusu artıyor.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün ani kararlar alabilir, bazı konularda birden fikir değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizde ilgili ipleri elinize alıp, karar veren taraf olacağınız bir gün. Abartılı tepkilerden ve pişman olacağınız tavırlar sergilemekten kaçının. Kazalara dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün sebepli sebepsiz huzursuzluklar gündüz saatlerinde etkin olabilir. Gün batımı ile daha sakin ve dengeli enerjiler içinde olabilirsiniz. Sürprizleri barındıran bir gün.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün son dakika organizasyonları yapabilir, mevcut planlarınızda aniden değişiklik yapabilirsiniz. İş bağlantılı ödemelerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlık ilişkilerinde ani gerilimlere dikkat.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün üstleriniz ve yöneticilerinizle ilgili ani gündemler karşınıza gelebilir. Aile büyükleri ve ebeveynlerin yaşamında öne çıkan durumlar olabilir. Gün boyu gerilimden kaçının.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün beklediğiniz bir yanıta, bir telefona ulaşabilirsiniz. Sürpriz haberler, etrafınızdaki insanlarla ilgili şaşırtıcı bilgiler gelebilir. Etrafınız tarafından daha çok konuşulabilirsiniz.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün duygu durumlarınız ve ruh halinizde hızlı değişimler yaşayabilirsiniz. Abartılı ve uç duygular içinde olabileceğiniz bir gün. Risk alırken dikkat edin.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

AKREP BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde radikal değişimler yaşanabilir. Sürpriz teklifler, şaşırtıcı tavırlar ve beklenmedik deneyimlerle karşılaşabilirsiniz. Karşınızdaki kişiler kendi duyguları ve kendi menfaatinde ısrarcı olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

YAY BURCU YORUMU

Bugün iş hayatında ve çalışma ortamında hızlı süreçler ve yoğunluk öne çıkıyor. Tembellik ve keyfi hareket etme isteğiyle iş hayatında bazı fırsatları kaçırabilirsiniz. İş ilişkilerinde objektif ve mesafeli olmalı.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkilerinizde, potansiyel ilişki durumlarına duygularınız pozitif veya negatif anlamda ani netleşmeler yaşayabilirsiniz. Çocuklarla ilişkilerde saygılı, kontrollü ve özenli olmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

KOVA BURCU YORUMU

Bugün eviniz, yaşam alanınız ve yaşam rutininizle ilgili alanda köklü değişimler olabilir. Dinlenme, rahatlama isteğinde ve arayışında olabilirsiniz. Israrcılıktan kaçınmalısınız.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

BALIK BURCU YORUMU

Bugün komşularınız, kardeşleriniz ve yakın çevrenizdeki insanların hayatında beklenmedik gelişmeler olabilir. Bu kişilerle ilgili şaşırtıcı haberler alabilirsiniz. Gün boyu planlarınızda değişimler olabilir.

Astrolog Merve Rençber
Instagram: astrolojionline

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM