Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir?

Varikosel Hastalığı Nedir? Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle kısırlık problemi için başvururlar. Varikosel, testis ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına neden olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar. Varikosel Belirtileri Nelerdir? Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde belirtiler […]

Varikosel Hastalığı Nedir?

varikosel
Varikosel Hastalığı

Varikosel, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesidir. Bu hastalığa sahip kişiler doktora genellikle kısırlık problemi için başvururlar. Varikosel, testis ısısının ve testis içindeki kan akımının bozulmasına neden olur. Kirli kan içinde bulunan toksik maddeler testiste birikir. Varikosel, testis fonksiyonlarını etkiler ve testosteronun üretilmesi fonksiyonunu bozar.

Nelerdir?

Varikosel; testislerde şişlik, kabarıklık, ağrı şeklinde belirtiler gösterir. Tedavi edilmediği taktirde, damarlardaki genişleme bir süre sonra dışarıdan net olarak görülecek şekilde belirginleşir. Testislerde terleme ve sıcaklık hissedilmesi ile Varikosel ileri seviyeye ulaşmış demektir. Varikosel hastalarının bazılarında ,nadir olmakla birlikte, testislerde küçülme de meydana gelebilir.

Varikosel Ağrısının Tanımlanması

Varikosel ağrı oluşturan bir hastalıktır. Ağrı testislerde, batın bölgesinde veya bacağa yayılmış şekilde hissedilebilir. Ağrı kesiciler ile geçici olarak çözümlenebilir. Uzun süre ayakta durmak, idrar yapmada sorun, testiste şişliğin artması, cinsel aktivite sonrası ağrılar Varikosel hastalığının ana belirtileridir.

Varikosel ağrısı fıtık, böbrek taşları veya Orşit ile karıştırılabilir. Mutlaka doktor kontrolü ve laboratuvar ile kesin tanı konmalıdır.

Varikosel Hastalığı Neden Olur?

Normal Varikosel

Hastalığın nedeni belli değildir. Çocuk sahibi olan olgun yaşlarda bile yüzde 20 oranında görülür. Kısırlık problemi ile başvuran erkeklerde ise görülme oranı yüzde 40’lara çıkmaktadır. Daha önce çocuk sahibi olup ikincil infertilite ile başvuranlarda ise bu oran yüzde 60’lara kadar çıkabilmektedir.  

Varikosel sol testiste daha sıklıkla görülür. Az bir oranda ise bilateral olarak izlenir. Sadece sağ testiste olması ise yaklaşık yüzde 2 oranındadır.

Varikoselin ağırlıklı olarak sol tarafta görülmesinin nedenleri:

 • Sol testis sağ testise göre biraz daha aşağıdadır.
 • Sol testisteki toplardamar sağ taraftakine göre daha uzun seyreder.
 • Sol taraftaki testis batın içerisindeki diğer organlarla daha ilişkilidir.
 • Sol testis damarının anatomik yapısıdır.

Varikosel Hastalığı Kimlerde Daha Çok Görülür?

 • Obez kişiler
 • Karın basıncını çok arttıran spor yapanlar
 • Kronik kabızlık yaşayanlar
 • Astım hastaları veya kronik öksürük yaşayanlar
 • Çok ayakta kalmayı gerektiren mesleklere sahip olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir.

Varikosel Hastalığının

Kısırlık, Varikosel hastalığının ilk etkisidir. Testislerde küçülmeye neden olarak sperm üretiminin azalması ile birlikte testosteron hormonunun üretilmesini de azaltmaktadır. Ereksiyon kaybına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcuna geçiyor. İlişkilerinizde yeni gündemler ortaya çıkacak, önümüzdeki bir ay boyunca hem iş hem özel hayatınızdaki ilişkiler ön planda olmaya başlayacak. Bugünlerde özgüvenli, gösterişli ve dış görüntüsü dikkat çekici olan insanlar hayatınıza girebilir.

BOĞA BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca iş hayatı, sorumluluklar ve görevler sizin için ön planda olacak. Sağlıkla ilgili düzenlemeler ve günlük rutinlerinizi değiştiren durumlar ortaya çıkabilir. Birden fazla konuyla meşgul olabilirsiniz.

İKİZLER BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca aşk hayatınız daha dikkat çekici olacak. Aşk duygusunu daha yoğun hissettiğiniz bir dönem geçirebilirsiniz. Eski ilişkiler ve yeni ilişkilerle birlikte aşk hayatında ikili durumlar oluşabilir.

YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca yaşam düzeni, aile ilişkileri, aile üyeleri ve aile olmaya dair konular ön planda olmaya başlayacak. Uyum, anlayış ve fedakarlık artabilir. Beklenti ile verme eğiliminde olabilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca iletişim trafiğiniz artacak. Daha sosyal ve dışa dönük bir dönemde olacaksınız. Kısa ve keyifli yolculuklara çıkabilirsiniz. Ayrıca yeni flörtler, romantik tanışmalar yaşanabilir.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün Ay Koç burcunda ilerliyor. Yaşamınızın bir noktasında ynei bir şey denemek isteyebilir, yeni bir maceraya atılmaya dair düşünebilir, okuyabilir, sorabilir ve yardım alabilirsiniz. Migren ataklarına dikkat edin. Hem ruh hem beden sağlığınızı koruyun. İlişkilerden yana fikir değişimleriniz olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU

Bugün Ay Koç burcunda ilerliyor. İlişkilerinizde yeni ortaya çıkan, potansiyel durumlar olabilir. Yeni tanıdığınız insanlarla ilişkileriniz gün içinde ön planda olabilir. İlişkilerle ilgili sizi heyecanlandıracak bir yenilik ve değişim arayabilirsiniz.

AKREP BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca rüyalarınız dikkat çekici olabilir ve rüyalar yoluyla mesajlar alabilirsiniz. Yurtdışı seyahatleri gündeme gelebilir. İş hayatınızda sıra dışı gündemler ve rutin dışı deneyimler ortaya çıkabilir.

YAY BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca sosyal çevreniz ön planda olacak ve daha fazla ilişkilerinizle, sosyal bağlantılarınızla iç içe olacaksınız. Arkadaş çevreniz büyüyebilir, yeni bir ortama dahil olabilir, arkadaşlarınızla daha önce deneyimlemediğiniz maceralara çıkabilirsiniz.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün Güneş Terazi burcunda ilerlemeye başlıyor. Önümüzdeki bir ay boyunca kariyerinize yönelik hedefler ve geleceğe dair konular ön planda olacaktır. Eş, baba, patron gibi figürlerden kendi yolunuzda ilerlemek için destek alabilirsiniz. Hedeflerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM