Radyasyonun Kısırlık Etkileri Nelerdir ?

Radyasyonun Kısırlık Etkileri Nelerdir ?

Radyasyonun Kısırlık Üzerinde Etkileri Nelerdir?   Günümüzde kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan cihazlar ile röntgen ve ultrason gibi sıkça kullanılan diğer tıbbi cihazlardan yayılan radyasyonun insanlar üzerinde birçok yan etkisi görülür. Radyasyonun kısırlık oluşumuna sebep olan yan etkisi de çok önemli bir sorundur. Tedavi edilen bölgeye bağlı olarak, radyasyon tedavisi çocuk sahibi olma yeteneğinizi yani […]

Radyasyonun Üzerinde Etkileri Nelerdir?  

Günümüzde kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan cihazlar ile röntgen ve ultrason gibi sıkça kullanılan diğer tıbbi cihazlardan yayılan radyasyonun insanlar üzerinde birçok yan etkisi görülür. Radyasyonun kısırlık oluşumuna sebep olan yan etkisi de çok önemli bir sorundur.

radyasyon-ve-kısırlık
Kısırlığa Olan Yan Etkileri

Tedavi edilen bölgeye bağlı olarak, radyasyon çocuk sahibi olma yeteneğinizi yani doğurganlığınızı geçici veya kalıcı olarak etkileyebilir. Gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız radyasyon almanıza yol açacak bir tedaviden önce mutlaka bir  onkoloğa ve uzmanına danışmalısınız.

Örneğin beyne yapılan radyasyon tedavisi, vücudun yumurta ve sperm üretmek için ihtiyaç duyduğu hormonları kontrol eden hipofiz bezini etkileyebilir.

Karın, pelvis ve üreme organlarına yapılan radyasyon tedavisi kadınların ve erkeklerin doğurganlığını farklı şekillerde etkileyebilir. Radyasyonun Kadınlarda Kısırlığa Etkileri  Pelvik bölgeye veya karına uygulanan radyasyon tedavisi, yumurtalıkları etkileyebilir.

Ayrıca kadınlarda erken menopoza girme ve kısırlık sebebi olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız, tedaviye başlamadan önce mutlaka radyasyon onkoloğu ve kadın doğum uzmanına danışmalısınız.

Radyasyonun-kısırlığa-etkileri-1
Radyasyonun Kısırlık Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Radyasyonun Erkeklerin Kısırlığa Etkileri  Pelvik bölgeye ya da testislere yakın radyasyon tedavisi, sperm üretimini geçici olarak azaltabilir.

Orgazm hissi duyabilirsiniz, ancak bu durumda az miktarda sperm çıkar ya da hiç boşalma olmaz. Bu duruma kuru orgazm denir. Sperm üretimi genellikle birkaç ay sonra normale döner. Ancak bazı bu etki kalıcı kısırlık nedeni olabilir. 

Radyasyon tedavisi ayrıca ereksiyon yeteneğini de etkileyebilir. Çocuk sahibi olmak istiyorsanız, tedaviye başlamadan önce radyasyon onkoloğuna danışmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU

Bugün güne rüyalarınızın etkisinde kalarak başlayabilirsiniz. İlişkilerinizde ve insanlara karşı vicdan, merhamet ve şefkat günün ilk yarısında ön planda olabilir. Günün ikinci yarısında ise iş ilişkileri, kadınlarla ilişkiler daha önemli olacaktır.

BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU

Bugün uyumlu, anlayışlı ve şefkatli tarafınız ön planda olabilir, farklı ilişkilerde bu tarafınız daha ağır basabilir. Gizli kalma, bazı duygularınızı veya hayatınızla ilgili bazı detayları kendinize saklama eğiliminiz artabilir. İnsanların düşüncelerine önem verebilirsiniz.

ASLAN BURCU YORUMU

Bugün finansal düzenlemeler ve zorunlu ödemelerle ilgilenebilirsiniz. Kredi, borç, alacak-verecek gündemleri ön planda olabilir. Beklediğiniz alacaklarınıza ulaşabilirsiniz. Bazı duygularınızı kendinize saklamak isteyebilir ve içten içe daha hassas olabilirsiniz.

BAŞAK BURCU YORUMU

Bugün ilişkileriniz sizin için daha önemli hale gelebilir. Uzlaşmacı olmak, aşırılıklardan kaçınmak rahatlatabilir. İş veya özel hayatınızdaki bazı insanların niyetlerini, tavırlarını anlamakta zorluk çektiğinizi hissedebilirsiniz. Yasal gündemler olabilir.

TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU

Bugün sezgileriniz güçlenebilir, yaratıcılığınız artabilir, sanatsal işlerde ve hobilerinizde daha iyi çalışmalar ortaya koyabilirsiniz. İşinizde ve mesleğinizde yaratıcılığınızı kullanmak veya rutinin dışına çıkmak kazandırabilir. Çocuklarınıza karşı eleştirel tavırlardan kaçının.

YAY BURCU YORUMU

Bugün yeni hevesler, yeni meraklar içinde olabilirken bazı işlerden ve rutinlerden de sıkıldığınızı hissedebilirsiniz. Öğle saati ve sonrasında rutine yenilikler katmak özellikle iş hayatında faydalı olur. Evinizde su sorunlarına dikkat edin.

OĞLAK BURCU YORUMU

Bugün zihinsel dağınıklıklara, unutkanlıklara ve alınganlıklara açık olabilirsiniz. Güne dair planlarınızda son dakika değişiklikleri olabilir. Yolculuklarda gecikme ve aksaklık olabileceğini göz önünde bulundurarak planlama yapın.

KOVA BURCU YORUMU

Bugün finansal konularla meşgul olabilirsiniz. Ödemeler ve alacaklar, hak edilmiş kazançlar ve zorunlu para çıkışları ile ilgilenebilirsiniz. Özgüven ve öz değeriniz için kendinizi desteklemeye ihtiyaç duyacağınız bir gün. Sahip olduklarınızı bir kağıda yazın.

BALIK BURCU YORUMU

Bugün Ay sizin burcunuzda ilerliyor. Güne kendi istekleriniz, kendi ihtiyaçlarınız odağında başlayabilirsiniz. Öğleden sonra ilişkiler ve özellikle kadınlarla ilişkiler daha önemli hale gelebilir. Küslük veya barışma durumlarına açık enerjilerin çalıştığı bir gün.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM